ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2010

Náboje GECO - německá kvalita za přístupnou cenu

Myslivost 3/2010, str. 54  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Jedno z nejdiskutovanějších témat v oblasti loveckého střelectví jsou používané náboje. Které jsou nejpřesnější? Které mají nejspolehlivější ranivý účinek a po kterých zvěř neodbíhá? Které způsobují co nejmenší poškození zvěřiny? Tyto a další otázky často trápí naše myslivce a to je dobře, protože je to svědectví o jejich lovecké odpovědnosti. Jenže odpověď není nejjednodušší.
Před politickými změnami byl doménou na našem trhu tuzemský monopolní výrobce nábojů, náš myslivec nic jiného na výběr neměl a tudíž jakákoliv diskuse o munici dalších výrobců byla tehdy zcela zbytečná. V současné době se kyvadlo pomyslně zobrazující nabídku různých nábojů od různých výrobců v mnoha provedeních ocitlo v druhém extrému. Nabídka nábojů je více než široká, výrobci se předhánějí ve chvále právě těch jejich výrobků, na pultech jsou náboje s tradiční konstrukcí poloplášťových střel, dokonalými, ale relativně drahými střelami se dvěma jádry, střelami s různými technologickými řešeními těsnějšího spojení jádra a pláště, až po střely jednolité z kompozitních neolověných materiálů jako odpověď ekologickým aktivitám.
 
Náš myslivec je někdy poněkud zmaten a velmi často oprávněně hledá mezi nabízenými náboji určité optimum z hlediska kvality, spolehlivosti účinků, ale také ceny. Myslivec s nižším, ale někdy i se středním příjmem, nemůže nebo někdy možná nechce platit za náboj špičkové kvality, třeba RWS, nadprůměrnou cenu. Na druhou stranu nechce za každou cenu ušetřit a nakoupit špatně. Někdo zase oprávněně zatím nedůvěřuje jednolitým kompozitním střelám, které jsou považovány často jen za ekologický výkřik s nepravidelnou razancí ranivého účinku na různě velikou zvěř a s možným nešetrným chováním vůči vývrtu hlavně. Toto vše na jedné straně a na druhé straně nechce koupit náboje sice levné, ale nekvalitní, protože i u tohoto sortimentu, stejně jako u jiného zboží, jsou výrobky vynikající, průměrné a špatné.
Pro takto uvažujícího myslivce jsme hledali odpověď, zda existuje náboj velmi dobré kvality ve všech aspektech a za dobrou cenu. Zdá se, že jsme takové náboje našli a dostali zcela vyčerpávající odpověď v nábojích značky GECO.
 
Jedná se o náboje německé provenience vyráběné ve Fürthu u bavorského Norimberka koncernem Ruag, souběžně s municí RWS. Technologické vybavení pro výrobu nábojů GECO je prakticky stejné jako v mateřské firmě RWS, které zaručuje naprosto přesnou výrobu, stejně jako systém řízení kvality. Rovněž výchozí suroviny jsou stejné. Pro náboje RWS a GECO jsou jako hnací slože používány vynikající finské střelné prachy a k výrobě jader střel čisté rafinované olovo s dodatečnou příměsí antimonu k docílení příslušné tvrdosti jádra. Zde je třeba podotknout, že někteří výrobci levného střeliva používají olovo sekundární, tedy ze sběru, kde i po přetavení zůstává celá řada příměsí. A tak várka od várky má poněkud jiné složení a tím jinou tvrdost, tzn., že ve finální podobě jsou střely produkované s použitím sekundárního olova, série od série různě tvárné, mají každá jiný rozklad v cíli a odlišné balistické hodnoty.
 
Významným prvkem v kvalitě nábojů GECO je výroba střel na stejném technologickém vybavení jako v mateřském závodě RWS, kde je charakteristickým prvkem výrobního postupu zvýšený tlak při lisování jádra do kalíšku budoucího pláště střely. Tím se dociluje pevnějšího ulpění pláště na materiálu jádra se vznikem molekulárních vazeb. Cílem této technologie je získat střelu, kde bude vyšší soudržnost pláště a jádra. Při deformaci střely v průběhu průchodu cílem nebude docházet ke vzájemnému oddělování pláště a jádra, střela zdeformovaná do hřibovitého tvaru zůstane celistvá.
Z mateřského závodu RWS je převzatá také kontrola kvality. U střel je to především kontrola případného vzniku nehomogenity, která může vzniknout náhodným vměstkem v materiálu jádra, šikmým usazením polotovaru jádra do kalíšku pláště, zalisováním vzduchových bublin atd. Dokonalý systém kontroly všechny tyto případné vady, které by měly negativní vliv na úroveň hodnot balistických dat, stabilitu přesnosti zásahů a byly by příčinou neřízeného rozkladu střely v cíli, spolehlivě odhaluje a takové střely z další laborace vyřazuje.
 
V čem a jakým způsobem výrobce nábojů GECO získává nízkou nákladovost výroby a tím nízkou cenu na trhu?
Je to tím, že zavedl absolutní unifikaci střel a nabízí prakticky pouze jediný typ střely pro všechny ráže a pro stejné ráže používá střely o jedné hmotnosti.
Nabízený typ střely je poloplášťový, s odhalenou olověnou špičkou, biogiválního štíhlého tvaru s vyšším balistickým koeficientem zajišťujícím přesnější stabilizaci letu střely. Štíhlá špička střely je praktická i z hlediska přebíjení v opakovací kulovnici, kdy není tak náchylná k ostrouhání o hranu nábojové komory.
Lovecká munice GECO je produkována a nabízena ve dvanácti rážích, s hmotností střely od 6,8 do 16,5 g. Nabídka obsahuje provedení .243 Win./6,8g, 7x57/10,7g, 7x5R/10,7g, 7x64/10,7g, 7x65R/10,7g, .308 Win./11,0g, .30-06 Spr./11,0g, .300 Win.Mag./11,0g, 8x57 JS/12,0g, 8x57 JRS/12,0g, 9,3x62/16,5g, 9,3x74/16,5g
 
Výsledky z praktického použití střel GECO
Testování proběhlo při použití ráže 7 x 64, střelba z kulovnice Mauser M03 s délkou hlavně 52 cm, puškohled Zeiss Varipoint 3 – 12 x 56. Střelba s oporou systémem bench rest. Vzdálenost střelby 100 m.
Na střelnici jsme vystřelili série 5 x 3 rány a 5 x 5 ran. Vyhodnocovali jsme standardní rozptyl metodou 2 R 100 a zachování stability přesnosti, tj. sledování případných tzv. ulétnutých zásahů, které by byly způsobeny případnou odchylkou kvality náboje.
Konstatujeme, že výjimečná odchylka zásahu se nevyskytla.
Rozptyl sérií 3 ran se pohyboval v průměru do 2,8 cm, u 5 ran do 3,4 cm. Podle docílených výsledků přesnost nábojů vyhodnocujeme jako vynikající.
Při testech nás ovšem nejvíce zajímalo působení střely při lovu různých druhů zvěře. Značení po zásahu, rychlost ranivého účinku a stupeň devastace zvěřiny. S náboji GECO ráže 7 x 64 byla lovena zvěř srnčí, černá a jelen sika. Osobně jsem byl nejvíce zvědavý na účinky při lovu jelena siky, protože se jedná o naši, na ránu, nejtvrdší zvěř. Během testu byly uloveny celkem 2 ks srnčí (srna), 4 ks černá, z toho dvě selata o hmotnosti asi 30 kg, lončák 60 kg a sekáč 65 kg. Oba starší kusy byly silně obaleny bahnem z kaliště. Vzdálenost lovu byla od 50 do 180 m.
U srnčí zvěře byly zásahy umisťovány na střední komoru se zasažením žebra. Zvěř zůstala v ohni, výstřelný kanál asi 4 cm bez podlitin. Jelen sika 5 ks (2 kolouši, 1 čiplenka, 1 laň a 1 jelen v říji). Jeden kolouch byl zasažen přes obě plece, odskok asi 20 m, vstřel a výstřel velmi malý, na výstřelné straně menší podlitiny, nijak dramatického rozsahu. Další kolouch střední komora až částečně na měkko, po zásahu v ohni. Čiplenka přední komora, v ohni. Laň přední komora těsně za plecko, odskok asi 30 m. Jelen přední komora šikmo, odskok asi 50 m. Černá zvěř, zasažena byla zhruba střední až zadní vyšší komora s poškozením jater, v ohni nebo odskok max. do 20 m. V jednom případě sele zasaženo na měkko šikmo, odskok 50 m. U černé zvěře výstřel velmi malý, prakticky jen v násobku vstřelu. U siky do 4 cm.
Ve všech případech došlo k úplnému prostřelení těl zvěře a k vylétnutí střely. Tím se nám bohužel nezachovala střela k posouzení zbytkové hmotnosti tzv. retence. To se nám však daří jen v některých případech u jelena evropského nebo vyspělých kusů zvěře černé a u africké zvěře, kdy bývá střela uvízlá ve škáře nebo kosti na odvrácené straně od vstřelu.
Při zkoumání střelného kanálu a stupně rozrušení vnitřních tkání je zřejmé, že střela prodělává řízený rozklad, kaverna střelného kanálu je dostatečně rozsáhlá a tvoří ji obrazec o průměru více než 10 cm a předává tak dostatek energie k žádoucímu rychlému a účinnému ranivému efektu. Nikde jsme nenašli střepiny nebo stopy toho, že dochází k oddělování pláště od jádra, tzn., že střela zůstává celistvá, o čemž svědčí i kompaktní výstřelný kanál.
 
Závěrem lze konstatovat, že střelivo GECO je velmi přesné až na hranici terčových střel. Z hlediska působení na zvěř střelivo při zkušebních lovech plně vyhovělo a domnívám se, že obecně pro 90 % a v našich podmínkách pro 100 % loveckých situací bude použití střeliva GECO dávat záruku úspěšného výsledku. Samozřejmě dvoujaderné střely RWS ID, UNI a poslední novinka jednojaderná Evolution jsou svými uživatelskými vlastnostmi daleko více univerzálnější a plně splňují nároky výjimečných loveckých případů a netypických zásahů. Při posuzování nábojů GECO, v porovnání s ostatními náboji se střelami s jedním jádrem, a to i význačných značek, lze munici GECO považovat za jednu z nejlepších.
Nespornou výhodu a přednost nábojů GECO lze spatřovat v jejich velmi výhodné cenové dostupnosti, kdy cenově tvrdě konkurují nejen známějším značkám, ale i střelivu levnějších cenových kategorií, kde cena je rozhodujícím parametrem, který oslovuje zákazníka. A to na rozdíl od produktu GECO, kde je to především kvalita a až poté cena. To vše při zachování příslovečné německé kvality. Lze tedy celkově konstatovat, že existuje v nabídce trhu střelivo na velmi dobré úrovni za skvělou cenu a náš myslivec, o němž byla zmínka v úvodu, má možnost optimální volby nákupu nábojů zajišťujících spolehlivý lov a přitom nezatěžující neúměrně jeho peněženku.
Zpracování dat...