Časopis Myslivost

Omlazené kulovnice Mauser a Mosin

Text a snímky Pavel KLOZÍK
Současní výrobci loveckých zbraní nabízejí celou řadu kvalitních loveckých kulovnic. Navzdory tomu, lovci v řadě zemí používají vysloužilé a opotřebované vojenské opakovačky v původním stavu. Zájem trvá také o vojenské zbraně upravené pro lovce profesionálními zbrojíři. Přestavbami vojenských pušek pro lovce se v celém světě zabývá mnoho firem a puškařů. V České republice je provádí také firma Řehák a Řehák v České Třebové, která se zaměřila na dobře známé opakovačky Mauser a Mosin s otočným odsuvným závěrem.
Důvodem přestaveb v České Třebové je snaha prodloužit aktivní život zbraním, které mnohdy nečině leží a chátrají ve skladech. Nezanedbatelná je možnost nabídnout našim lovcům dobrou zbraň za dostupnou cenu. Základ tvoří původní komplet hlavně, pouzdra závěru, závěr, nábojová schránka a spoušťový a bicí mechanismus opakovaček Mauser 1898 ráže 8x57 JS, vyrobených u firem DWM a Mauser, a komplet ruské tříčárkové karabiny Mosin 1944 ráže 7,62x54 R.
V úvodu přestavby jsou obě zbraně zbaveny původní pažby a rozloženy na součástky. Ocelové součásti jsou prohlédnuty a podle potřeby přeleštěny. Spoušťový mechanizmus je vyladěn na optimální odpor; do Mauserů lze na přání zákazníka namontovat spoušť s francouzským napínáčkem. Následuje ošetření poprchu černým brynýrováním. Nábojová schránka obou zbraní pojme pět nábojů. Mosin má ponechána původní, avšak stále funkční mechanická mířidla, Mauser dostává novou moderní mušku a hledí. Na obě zbraně se montují lišty pro upevnění optického zaměřovače. Aby bylo možno bez problémů použít optický zaměřovač, jsou původní rovné ovládací páky závěru obou zbraní ohnuty směrem dolů. Nakonec jsou komplety zrenovovaných zbraní vsazeny do nových pažeb a předloženy ke kontrole v ústavu pro zkoušení zbraní a střeliva.
Mauser se dodává celopažbený s hlavní dlouhou 52 cm nebo polopažbený s hlavní dlouhou 61 cm. Pažby jsou vyrobeny z ořechu, buku nebo laminovaného dřeva. Zákazníci si mohou vybrat montáž, optický zaměřovač a další příslušenství. Na "polovečtělý" je Mauser namontován optický zaměřovač 3-9 x 50 se silným křížem a červeným bodem zvýrazněným nitkovým středem. Takto sestavená kulovnice se prodává za necelých 21 000 Kč. Jak stojí výše, zákazník může vybrat jinou montáž i zaměřovač.
Mosin má 51 cm dlouhou hlaveň se čtyřmi pravotočivými drážkami, ve finále polopažbený a přestavěný pro lovce se dodává bez sklopného bodáku, který má vojenský model na pravé straně předpažbí. Pažba je vyrobena ze dřeva buku nebo ořechu. Také zde je dispozici příslušenství tvořené několika druhy montáží a optických zaměřovačů. V základní sestavě je kulovnice osazena zaměřovačem Nikko Stirling 1,5-6 x 44, jehož záměrnou osnovu tvoří dvě vodorovná a spodní svislé rameno, doplněné horní svislou nitkou. Střed záměrné osnovy je zvýrazněn červeným křížem. Cena popsané sestavy nepřesahuje 20 000 Kč a také v tomto případě může zákazník požádat o změnu příslušenství.
Když jsem v České Třebové přestavěné babičky mauserovky a mosinky prohlížel a posléze z nich symbolicky vystřelil, musel jsem uznat, že jim nová podoba sluší. Vypadají elegantně mladě a zákazník je dostává nastřelené, s přiloženým nástřelným listem. Kulovnice radost nejen pohledět.

Zpracování dat...