Časopis Myslivost

Dalekohledy FOMEI BinoCam

Text a foto Pavel KLOZÍK,
Návštěvníci myslivecké výstavy v Lysé nad Labem v roce 2004, kteří se zúčastnili přednášky o produkci královéhradecké firmy Fomei si jistě vzpomenou na zmínku o trojici dvouokých dalekohledů vybavených digitálním fotoaparátem.
BinoCam 10x25 je dvouoký dalekohled s desetinásobným zvětšením a průměrem objektivu 25 mm. Mezi jeho okuláry je vložen samostatný digitální fotoaparát se záznamovým čipem CMOS (1,3 megapixelů), který zaznamenává obraz přes pevný objektiv s clonovým číslem 4,8 (fix focus f4,8). Objektiv fotoaparátu umožňuje záznam obrazu od vzdálenosti 15 metrů do nekonečna, zatímco minimální ostřící vzdálenost dalekohledu je 5 metrů. Fotoaparát se ovládá dvěma tlačítky a má pouze interní paměť s kapacitou 16 MB, umožňující záznam 40 - 100 snímků.
BinoCam 8x30 se od předchozího modelu liší menším zvětšením a větším průměrem objektivu, který umožňuje zaostřit objekt vzdálený nejméně čtyři metry. Vestavěný digitální fotoaparát má shodné vlastnosti, byl však doplněn o zásuvku na externí záznamovou kartu typu SD, která v závislosti kapacitě, podstatně zvyšuje možný počet fotografií a usnadňuje přenášení se snímků.
BinoCam 3 je nejuniverzálnější ze všech tří modelů. Dalekohled zvětšuje pozorovaný objekt osmkrát, má objektiv o průměru 32 milimetrů (8x32) a umožňuje ostřit již od 3,5 metrů. Srdcem fotoaparátu s je výkonnější třímegapixelový (přesně 3,1 mpx) snímač CMOS. Snímaný objekt lze pozorovat na výklopném LCD monitoru a fotoaparát umožňuje zaznamenat také videosekvenci. Integrovanou 16 MB paměť doplňuje zásuvka na SD záznamovou kartu. Vlastnosti objektivu fotoaparátu se nezměnily, stále jde o fix focus f4,8 s nejmenší zaostřovací vzdáleností 15 metrů, elektronika má funkci digitálního zoomu.
Všechny tři dalekohledy mají skla s kvalitní optickou soustavou, chráněnou antireflexními vrstvami. Úchopové plochy chráněné pryží dovolují držení v nepříznivých povětrnostních podmínkách, pozorování a záznam obrazu usnadňuje závit na stativ ve spodní části těla. Součástí výbavy dalekohledů je příslušenství pro spolupráci s PC, nosný popruh a pouzdro.
Dalekohledy Fomei se záznamem obrazu plně nenahradí běžný fotoaparát, umožňují však (v závislosti na světelných podmínkách) v reálném čase zaznamenat pozorované objekty, zvířata atd, pro další hodnocení, případně dokumentaci. Fomei je doporučuje pro turistiku, ornitologii, myslivost, policii a podobně.

Poznámka redakce: Jak vyplývá z výše napsaného, poněkud lichý by byl asi jásot těch, kteří by se radovali, že koupí některého z přístrojů zabijí dvě mouchy jednou ranou a že si za jednu cenu pořídí dalekohled i digitální fotoaparát. Jsou to ale jistě zajímavé přístroje pro specifické použití a je na uživateli, jak vlastnosti přístrojů využije. Lákavá je třeba to, že při pozorování dalekohledem nemusí uživatel přehmatávat na jiný přístroj a může okamžitě fotit to co právě vidí. Možná by proto bylo zajímavé použít dalekohledy BinoCam pro záznam některých událostí v honitbě, např. "přečíst si" a zároveň zaznamenat trofejové nebo raritní kusy zvěře, doložit výskyt některých vzácnějších druhů ptáků, fotograficky dokladovat stávaniště a místa koncentarce zvěře, ale třeba i zdokumentovat případy pytláctví pomocí motorových vozidel. Možná by se dala najít řada dalších možností, a tak v této souvislosti vyzýváme čtenáře Myslivosti, aby nám poslali do redakce svoje praktické poznatky a hlavně praktické ukázky fotografií, které pořídili v přírodě. Možná budou inspirací i pro ostatní váhající uživatele. Došlé příspěvky rádi uveřejníme a v rámci doprovodných programů v Lysé třeba se zástupci firmy FOMEI prokonzultujeme.

Zpracování dat...