Časopis Myslivost

ZVRHLOST !

Myslivost 5/2005, str. 32  Bernd KAMPHUIS
Špičková technologie vraždění kliknutím myši – pohodlně z domova prostřednictvím vhodného přístupu na internet. „Ranč“ v Texasu to umožňuje. Jistě mnozí ze čtenářů Myslivosti zaznamenali před časem ve zpravodajství televize zprávu o tom, že jeden americký „podnikatel“ vyvinul systém, jak pomocí internetu, webové kamery a zařízení na ovládání lovecké zbraně „lovit“ z tepla svého pokoje na monitoru počítače. Díky přátelským vztahům s redakcí německého časopisu Jagen Weltweit vám nyní přinášíme překlad článku, resp. komentáře Bernda Kamphuise, který v tomto časopisu vyšel. Myslím, že není třeba snad více dodávat.


Když jsem narazil na "loveckou vymoženost" z USA, myslel jsem si napřed, že by se snad mohlo jednat o špatný vtip. O co se vlastně v této záležitosti jedná? V Texasu nabízí jeden lovecký ranč možnost lovit zvířata přes internet. Na farmě je zařízen krytý posed, který je vybaven kamerou, počítačem a zbraní. Pomocí počítačové myši může být pohybováno zbraní, jejíž cílová optika je propojena s počítačem. Data jsou přenášena on-line ve skutečném (reálném) čase.
Samozřejmě, že to vzbudilo moje rozhořčení a zájem, proto jsem se písemně obrátil na Johna Lockwooda, který je zodpovědný za tento projekt. Na moje otázky, jak to všechno vlastně funguje, a co to stojí, jsem dostal obratem odpověď. Vybírám hlavní myšlenky z odpovědi:

Můžeš být přítomen buďto na ranči, anebo někde, kde máš možnost internetového spojení. Přesto jsi schopen ovládat opravdovou zbraň, která potom střílí ostrou munici. Rovněž zvířata, která zde jsou určena k lovu, jsou skutečná, aktivní a nejsou nacpaná v malém prostoru, v zajet, nebo v ohradách.
Když ty jsi na lovu, na posedu se nachází ještě jeden průvodce, který je schopen kontrolovat tvoji zbraň. Zabrání předčasnému výstřelu z pušky do té doby, pokud vyhlédnuté zvíře není ve vhodné pozici ke střelbě.
Jakmile úspěšně zvíře zasáhneš, průvodce sebere zastřelenou zvěř, postará se o likvidaci vývrhu a připraví trofej pro preparaci. Poplatky zatím ještě nejsou zcela přesně stanoveny.
Lov je ale podmíněn zakoupením platné lovecké licence na příslušné datum lovu. Stát Texas nabízí jednoroční nebo pětidenní licenci. Většina zájemců si kupuje pětidenní licenci za 45 amerických dolarů.
K tomu přibude ještě poplatek za průvodce, který se vypočítá podle hodin trvání lovu. Myslím si, že to bývá maximálně 75 amerických dolarů. Dále připočítej momentálně platný poplatek za odstřel. U antilop jeleních je to mezi 1000 a 2000 amerických dolarů, závisí to na síle trofeje. K tomu je nutné připočítat ještě 60 amerických dolarů za likvidaci vývrhu a 100 amerických dolarů za přípravu trofeje k preparaci. Od tohoto momentu počínaje by sis další náklady za služby podle tvého přání vyřizoval přímo s dalšími obchodními partnery .

Že dochází k loveckým prohřeškům, to skutečně není žádná novinka. Tady však pronikáme do nových dimenzí lidské zvrhlosti. Zabíjet, nemohu říkat lovit, je tedy nyní možné jen pouhým kliknutím myši. Antilopy jelení, muflony a divočáky, kteří jsou rovněž ještě v nabídce, je možné nechat docela pohodlně pochodovat sem tam před zbraní, přitom sledovat vlastní obrazovku a potom je odstřelit.
Navíc přitom můžete sedět v teplákové soupravě u svého domácího počítače a nechat si třeba naservírovat pivo. Nebo můžete pozvat rovnou několik přátel, narazit soudek a jako vyvrcholení párty si pro okolí trochu zastřílet. Nadměrnou konzumaci alkoholu po úspěchu taky není nutné dále omezovat, protože v posedu je na místě "sloužící duch", který se potom navíc ještě postará o "mrtvolu".
A pokud snad dojde k tomu, že už není pohled na obrazovku tak ostrý - vždyť taková čekaná může trvat poměrně dlouho a k tomu ještě nějaké to pivo - Váš průvodce tak jako tak vede kulovnici, pardon, kurzor.
Když se to správně uváží, má tohle všechno možná ještě více pozitivních stránek. Pokud jsme na čekané, není nutné být potichu, není potřeba se potit nebo mrznout. V žádném případě není nutné brzy ráno opouštět příjemný a útulný domov. Je dokonce možné bez problému po svém "vraždění" zaplatit prostřednictvím internetu.
Přátelům je možné jednoduše e-mailem poslat zaznamenané živé sekvence a co se týče velikostí trofejí, vzájemně se obelhávat v loveckém chatu. A kromě toho má takový texaský, račte mi prominout můj výraz, lovecký bordel, jistě velký přísun materiálu pro zabíjení.
Přirozeně by se k tomu ještě dalo moudře dodat, že časy se mění, že před 60 lety např. rovněž nikdo nepoužíval na zbrani dalekohled. Nebo že zoologické zahrady taky něco musí udělat s přestárlými zvířaty, jako např. s indickými antilopami jeleními a evropskými muflony, a že rychlá smrt olovem je lepší, než dlouhé a strastiplné chřadnutí. Nebo, nebo, nebo.
Je mi to trapné, ale při pomyšlení na ty lidi, kteří vymyslí něco takového a při pomyšlení na ty, kteří "po texasku" stisknou spoušť, musím zvracet.
Bernd KAMPHUIS
Z časopisu Jagen Weltweit 1/2005
Překlad Ing. Kolaman Ferjentsik

Zpracování dat...