Časopis Myslivost

Na návštěvě u síťařů

Myslivost 5/2005, str. 52  Ing. Jiří KASINA
Jedno únorové mrazivé ráno jsme se zastavili v malé vesničce Radlíku, asi 2 km od Jílového u Prahy. Zde má již téměř rok nové sídlo firma, vyrábějící sítě „na cokoliv“ a nářadí pro chovatele ryb. Jejího majitele Petra Dobeše jsme se zeptali, čím se zabývají výrobci nářadí pro práci v přírodě, když země odpočívá pod ledem a sněhem?"No nenudíme se. Nemáme sice moc konkrétních objednávek jako v průběhu roku, ale pokud je trochu volněji, je nutné doplnit sklady standardními výrobky, protože na ty v průběhu roku nezbývá čas. Dále se věnujeme vývoji nových výrobků a hledání nových dodavatelů. Zrovna letos se nám povedlo hodně zkvalitnit voliérové sítě a připravit tak možná myslivcům zajímavou nabídku. Rozhodně neopomíjíme ani výstavy a veletrhy jak u nás, tak v zahraničí, abychom se s klienty poznali osobně. Je sice začátek roku, ale už jsme letos vystavovali v Salzburgu, v Brně, v Mnichově a určitě pojedeme i do Lysé nad Labem."

Když se řekne sítě, asi si každý hned napoprvé představí rybáře, možná ještě tak voliéry na bažanty, ale já vím, že máte poměrně velký rozsah výroby pro mnoho oborů. Což jak tak koukám je na poměrně malou firmu obdivuhodné. Kde se tedy čtenáři Myslivosti mohou s vašimi výrobky setkat, můžete ve stručnosti popsat váš výrobní program?
"Jako profesní rybář mám samozřejmě k tomuto oboru a přírodě vůbec blízko, takže sítě pro rybáře a myslivce jsou naší stěžejní činností. Dnes už jsme ale schopni vyrobit sítě téměř na cokoliv. Kromě dalšího nářadí pro chovatele ryb jako jsou kádě, vany, velká škála keserů, váhy, přepravní bedny děláme například spoustu ochranných sítí pro sport, na ochranu budov a památek proti ptákům, sítě proti sesuvu půdy, na skládky proti odletu odpadu, na kontejnery. Je toho vážně hodně. Standardně máme skladem přes 20 druhů síťovin od 4 do 100 mm v různých tloušťkách, takže si vybere téměř každý zákazník."

Jelikož naši čtenáři jsou většinou myslivci a nejblíže mají k chovu bažantů, můžete říci něco bližšího o voliérových sítích?
"Voliérové sítě jsou pro nás podstatnou součástí výrobního programu, a proto máme i širokou nabídku síťovin na voliéry, to znamená v základní nabídce trvale tři až čtyři typy z polyamidu (nylon) a dva až tři typy z polyethylenu. Všechny sítě zhotovujeme našim klientům na míru, bez ohledu na rozměr, tvar a velikost. "

Jaký je rozdíl mezi polyamidem a polyethylenem?
"Rozdíl je velmi podstatný, a to hlavně v životnosti. Polyamidové sítě (zkratkou se značí PAD) jsou sice trochu měkčí a mají vyšší pevnost a odolnost proti mechanickému poškození když jsou nové, ale na slunci a větru mnohem rychleji stárnou. Jejich životnost na voliéře je 5 až 7 let pokud se o ně dobře staráte a chodíte v zimě pravidelně oklepávat sníh. Ten je totiž svou vahou velkým nebezpečím pro všechny voliéry.
Polyethylen, který se značí jako PE, to už je jiná. Sítě z tohoto materiálu mají velkou odolnost proti všem vlivům počasí a vysokou ochranu proti UV-záření. Vlákno je monofil, takže neudrží žádnou vodu a je o polovinu lehčí než PAD. Tyto sítě dodáváme ve velikosti ok 40 a 55 mm a síle 1,2 a 1,5 mm, což je většinou dost, aby sítě na sobě nedržely sníh. Na sítě z PE proto dáváme záruku 5 let, minimální životnost je 10 let. Další velké plus je, že se nám změnou dodavatele podařilo oproti loňsku snížit cenu PE sítí zhruba na polovinu, což považujeme za velký úspěch a přínos pro naše zákazníky."

Takže i mezi výrobci a dodavateli sítí panuje asi docela konkurence jako v jiných oborech. Asi nebudu daleko pravdy, když řeknu, že se Vám asi podařil docela husarský kousek?
"Vaše první otázka přece byla, co děláme v zimě. Hledáme, hledáme, vylepšujeme a někdy se to opravdu povede!"

Někteří chovatelé bažantů u nás používají voliéry celé z drátěného pletiva. Je to přece tradiční a osvědčená metoda. Myslíte, že je tak velký rozdíl mezi užitnými vlastnostmi sítí a pletiva?
"Určitě značný. Na pletivo je nutná voliéra se stropní konstrukcí, protože je příliš těžké a hodně by se pronášelo. Také se vyrábí jen v určitých šířkách a je nutné ho spojovat. Dalším aspektem je možnost poranění mladých bažantů, kteří se učí létat. Nesporným kladem drátěných voliér je zase jejich mechanická odolnost a dlouhá životnost. Síťové voliéry jsou naopak velmi lehké, snadno se s nimi manipuluje, bažanti se o ně nemohou poranit a snadněji se v nich naučí létat, protože síťovou voliéru bez stropní konstrukce lze lehce vystavět pomocí opěrných kůlů třeba do výšky 5 až 6 m. Další výhodou je jejich nízká cena, která je při minimální desetileté životnosti PE a ceně 25 Kč/m2 a nižší velmi zajímavá. Samozřejmě, že síť je proti pletivu méně odolná na mechanické poškození, ale při vhodném uchycení a minimální údržbě je vzhledem k pevnosti vláken možnost protržení velmi malá. Navíc konstruujeme sítě s postavením ok na koso a tím se ještě zvýší pevnost v tahu."

Dobrá, přesvědčil jste mě, chci si tedy postavit síťovou voliéru, ale nevím kam se obrátit a kdo mi poradí. Mohou případní zájemci vaše sítě někde vidět a zkonzultovat stavbu voliéry?
"Samozřejmě, dnes toto musím být neoddělitelnou součástí nabídky. Vzorky a katalog posíláme na požádání zdarma a pokud by chtěl někdo vidět naši práci přímo, sjednáme schůzku s některým našich odběratelů v jeho okolí."

Vaše výrobky jsou celkem objemné. Zákazníci si je asi vyzvedávají osobně?
"Ale ne, to není potřeba, taková doprava je drahá a časově náročná. Výrobky zasíláme buď poštou nebo sběrnou službou až k zákazníkovi. Přesto pokud zákazník chce přijet osobně, určitě ho rádi uvidíme."

Chcete našim čtenářům vzkázat něco na závěr?
"Snad jen to, že s lidmi kteří pracují v přírodě, ať jsou to myslivci, rybáři, ochránci přírody je velmi příjemná spolupráce, protože oni pracují srdcem a ne jen pro finanční profit a za to si jich velice vážím. Není mezi nimi místo pro podvodníky a k mým dlužníkům nepatří za 10 let existence firmy ani jeden."

Díky za rozhovor.
Připravil Ing. Jiří KASINA


Zpracování dat...