ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2004

RWS Rössler Titan 6

Pavel Klozík
Mezi zbraněmi, které se ucházejí o přízeň našich lovců prostřednictvím společnosti Franconia Jagd, patří také kulovnice RWS Rössler Titan 6. Model ráže 308 Winchester jsem si prohlédl v prodejně Řehák a Řehák v České Třebové.
Do střízlivě a účelně tvarované německé pažby s lícnicí a předpažbím, vyrobené z jedno kusu ořechového dřeva, je vsazeno pouzdro závěru z lehké slitiny. Ocelová hlaveň má kónický tvar a vývrt se čtyřmi pravotočivými drážkami. Za nábojovou komorou jsou vybrání pro šestici uzamykacích ozubů, které jsou po třech ve dvou řadách na obvodu čela válcového otočného odsuvného závěru, ovládaného vpravo orientovanou klikou, zakončenou kulovou hlavicí. Spoušť chrání lučík, který je vylisovaný se zásobníkovou šachtou z jednoho kusu černého plastu. V bocích zásobníkové šachty jsou odpružené zdrsněné hmatníky záchytu zásobníku. V nabídce jsou dva druhy spouští: první má francouzský napínáček (před výstřelem je nutno spoušť zatlačit vpřed). Druhou variantou je tak zvaná mžiková spoušť bez napínáčku, se skvěle vyladěným příjemným chodem. Podle údajů výrobce dochází k výstřelu za 1,6 milisekundy od stisknutí napínáčkem nevybavené spouště.
Mířidla tvoří hranolovitá odpružená muška nad ústím hlavně a otevřené hledí. Předvrtané otvory na hřbetu pouzdra závěru před a za výhozním okénkem umožňují uchycení montáže optického zaměřovače. Vyjímatelný zásobník má plastovou botku a je vyroben z niklovaného plechu. Třípolohová pojistka ovládaná šoupátkem je na krku pažby.
Kulovnice RWS Rössler Titan 6 je velmi dobře zpracovaná. Závěr se během nabíjecího cyklu otáčí pouze o šedesát stupňů, má velmi rychlý a plynulý chod, který dovoluje rychlé přebití. Pažba osazená gumovou botkou a příjemná rukojeť, stejně jako předpažbí zdrsněná rybinou, dovolují pohodlné přilícení a zamíření.
Podle dosavadních zkušeností majitelů vyniká tato kulovnice příznivým průběhem výstřelu a navzdory lehkému pouzdru závěru má nízký zpětný ráz. Použití lehkého pouzdra závěru dovolila osvědčená konstrukce uzamčení závěru do hlavně. Její zadní část se musí vyrovnat se silami vznikajícími při výstřelu, ale namáhání pouzdra závěru je podstatně menší. Kritiku jsem nezaznamenal ani na nastavení mířidel - jeden majitel prý údajně neodolal a krátce před namontováním optického zaměřovače ulovil srnce mířiv muškou a hledím.
Kulovnice RWS Rössler Titan 6 mají stavebnicovou konstrukci. Vyrábí se dvě základní řady - Standard a Magnum. Řada Standard je dlouhá 103 cm, má hlaveň dlouhou 56 cm a Frankonia Jagd nabízí varianty na náboje ráže .243 Winchester, 7x64, .308 Wincester, .30-06 a 9,3x62. Řada Magnum je dlouhá 108 cm, má hlaveň dlouhou 61 cm a lze ji koupit nebo objednat v ráži .300 Winchester Magnum. Zdánlivě nejde o nic zvláštního dokud nepodotknu, že hlaveň lze snadno vyjmout, nahradit druhou jiné ráže a když se cestou k honitbě zastavíte na střelnici, kde provedete nové nastavení mířidel, můžete vyrazit na lov. Jen pro zajímavost na zásobníku kulovnice, kterou jsem si prohlížel, byla ražením vyznačena možnost použití náboje .308 Win a .243 Win.; stačilo pouze vyměnit hlaveň. Samozřejmě nejsnadnější je provádět změnu ráže v kategorii, kterou vlastníte. Řady Standard a Magnum mají kromě jiného rozdílné závěry.
Standardní dodávané zásobníky nepřesahují obrys zásobníkové šachty a mají kapacitu 3 náboje v řadě Standard a o jeden náboj méně v řadě Magnum; zásobník ráže 9,3x62, který je součástí řady Standard má kapacitu dva náboje. Objednat lze prodloužené zásobníky na 5 nábojů (Standard) a 4 náboje (Magnum a 9,3x62 Standard). Čištění zbraně je snadné a provádí se po vyjmutí zásobníku a po kontrole není-li náboj v nábojové komoře. Závěr z pouzdra vysuneme se současným stisknutím spouště.
Hmotnost zbraně bez nábojů, optického zaměřovače a nosného popruhu je 2,9 kg a s příslušenstvím pochopitelně vzroste. Závěrem mohu říci jediné - kulovnice RWS Rössler Titan 6 určitě stojí za pozornost.
Text a snímky Pavel KLOZÍK
Zpracování dat...