ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2004

Novinky se značkou SAVAGE

Text a snímky Pavel KLOZÍK
V polovině roku 2003 se v některých českých prodejnách, pravděpodobně poprvé v historii a ve větším počtu, objevily americké kulovnice Savage, s hlavou indiána ve znaku, v řadě variant, v lehkém i těžkém provedení.
Mají sice válcový otočný odsuvný závěr, připomínající systém Mauser, nicméně američtí konstruktéři systém důkladně zmodernizovali, aby odpovídal moderní době druhé poloviny dvacáté-ho století a mohl vstoupit do století jednadvacátého. Podle všeho se dílo podařilo nejen z hlediska technologie výroby, ale také užitné hodnoty. Základní ovládání závěru, klikou s kulovým zakončením, zůstalo zachováno; hlaveň je válcová nebo mírně kuželovitá, náboje jsou uloženy ve vyjímatelném zásob-níku nebo nábojové schránce pod závěrem před lučíkem spouště. Spoušť má stavitelný odpor a délku kroku. Nejnovější modely kulovnic Savage mají spoušt Accu Triger se speciální pojistkou, která blokuje její pohyb a brání nechtěnému výstřelu. Manuální pojistka se nachází na pravé straně pouzdra závěru. Do šroubu v zadní části závěru může být vestavěn zámek úderníku.
S výjimkou speciálních modelů se většina kulovnic dodává v klasickém polopažbeném provedení, s americkou pažbou, vyrobenou z masívu dřeva, vrstveného dřeva nebo odolného plastu. Mířidla jsou klasická otevřená, některé modely se dodávají bez mířidel, ale všechny mají na závěru předvrtané otvory pro montáž optického zaměřovače.
Na některých vnitřních plochách zbraních, které jsem si prohlížel, jsem sice zaznamenal nezahlazené stopy obráběcích nástrojů, celkové zpracování však je na velmi slušné úrovni. Povrch součástí vyrobených z uhlíkové oceli je brynýrován. Většina modelů se rovněž vyrábí v povětrnostním podmínkám odolné nerezové oceli a také ve varian-tě pro levoruké střelce.
Firma Savage se může pochlubit více než stoletou historií a řadou zaregistrovaných patentů. Založil ji v roce 1894 Angličan Arthur Wiliam Savage (1858 - 1938), narozený v Kingstonu, na Jamajce. Podle všech příznaků žil v duchu svého jména (savage - divoch) a byl mužem mnoha profesí: novinařinou se živil v Londýně, byl horníkem a chovatelem dobytka v Austrálii, pěstoval kávu na Jamajce a v USA byl železničním podnika-telem. Také však vyvinul lodní torpédo, které později zavedlo brazilské námořnictvo. Od ruku 1895, kdy přestavil svou první konstrukci ruční palné zbraně (kulovnici s uzamčeným závěrem ovládaným spodní pákou a v této kategorii zbraní novinkou - vyjímatelným schránkovým zásobníkem) se vyrobily statisí-ce zbraní se značkou Savage. V první čtvrtině dvacátého století se firma hlásila o své místo také konstrukcemi a výrobou krátkých zbraní, a nábojů. Ve válečných dobách vyráběla kulomety. V nabídce roku 2003 najdeme (s výjimkou klasických dvojek a kozlic) zajímavou paletu dlouhých moderních předo-vek, malorážky, kulovnice, brokovnice, a sportovní opakovací pistole v celé řadě ráží.
V současnosti sídlí firma Savage Arms, Inc. v Suffieldu ve státě Conecticut v USA. Na český trh dovezla její výrobky pražská firma Banzai a naše lovce potěší velmi zajímavými cenami.
Zpracování dat...