ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Šperky Johanna Fanzoje

Ivan Šafhauser
Šperky Johanna Fanzoje
Když císař Maxmilián I. poručil opevnit město Klagenfurt, aby zabránil útokům Turků a Benátčanů, potřeboval také dostatek zbraní pro jeho obránce. A tak shromáždil vyhlášené puškaře a usadil je v osadě Ferlach, chráněné z jedné strany horami a z druhé pak hradbami hradu. Voda z horských potoků poháněla hamry a měchy,dostatek dřeva v okolních lesích nedal vyhasnout pecím a kovářským výhním. Korutanské železné hutě dodávaly surové železo, ovšem to nejdůležitější byly zručné ruce kovářů, zámečníků, specialistů na vrtání hlavní, pažbařů i hutníků. I když se zpočátku jednalo především o výrobu vojenských zbraní pro rakouskou armádu, brzy se mezi řemeslníky objevili i rytci, kovotepci a ciseléři, jejichž rukama pak procházely i lovecké zbraně. V někdy v oné době tam vznikl puškařský cech, který všechna tato řemesla sdružoval a dbal velice.přísně na to, aby z Ferlachu vycházely jen opravdu vynikající zbraně.
Za panování císařovny Marie Terezie už měly zbraně z Ferlachu světový věhlas. Kromě pušek pro rakouskou armádu už totiž puškaři z Ferlachu vyráběli i lovecké zbraně a ty samozřejmě prodávali do celého světa. A tak pro každého puškaře bylo ctí, když mohl pracovat právě tam. To už totiž bylo uznáním jeho umění. Proto není divu, že nabídku pracovat ve Ferlachu neodmítl ani holandský puškař Fanzoj. Usadil se v Rakousku natrvalo a věnoval se výrobě loveckých zbraní. Z generace na generaci přecházely zkušenosti, umění i tajemství výroby. A tak není divu, že právě z jeho dílny vycházely opravdu špičkové zbraně. Ty si nakonec získaly i oblibu u císařského dvora. Nakonec i císař František Josef I. na svých lovech v Bad Ischlu užíval výhradně zbraně z dílny Johanna Fanzoje.Čas mnohé změnil a ve Ferlachu se vojenské zbraně dávno nedělají. Zato pověst o vynikajících, skvěle zdobených a doslova "na míru" dělaných loveckých zbraních se šíří světem dál. A vlastně ani není příliš důležité, ze které puškařské dílny zbraň pochází. Samotné označení "ferlašská zbraň" je dostatečnou známkou kvality. Samozřejmě vysoká kvalita, vynikající rytiny a značný podíl ruční práce se odrážejí v cenách těchto zbraní. Tak například relativně skromně zdobená - pokud je ovšem možné za skromnost označit zlaté sériové číslo zbraně a jméno výrobce - jednoranová zlamovací kulovnice "Kipplauf Standard", k níž je běžně možné dokupovat výměnné hlavně v rážích 222 Rem., 25-06, 5,6x50 R Mag., 6,5x57 R, 7x65 R a 243 Win., stála letos na veletrhu IWA v Norimberku kolem 5500 eur. Výměnná hlaveň pak asi 1000 eur.

Jenže u zbraní s maximálním podílem ruční práce a individuálním přizpůsobováním zbraně střelci nelze příliš hovořit o penězích. Také proto má firma Fanzoj ve svém katalogu slogan: Jiní mluví o penězích, ale mluvme přece o hodnotách! Ano, většina zbraní z Ferlachu má označení exklusivní. A má tedy trvalou hodnotu. Například puškař Hofer z Ferlachu dokonce tvrdí, že nákup jeho zbraní je trvalou výhodnou investicí stejně jako nákup nemovitosti. Proto je téměř vyloučené se s těmito zbraněmi setkat jinde než na světových přehlídkách či veletrzích. A i tam už jsou většinou vystavovány již předem zamluvené exponáty. Z Ferlachu prostě nevycházejí standardní zbraně. A tak milovníkům krásných zbraní snad přijde vhod malá přehlídka výrobků z dílny Johanna Fanzoje.

Všechny modely mají pažby z vysoce kvalitního kavkazského ořechu - kořenice, figurální rytiny na zámkových deskách, páčce závěru i lučíku a navíc i bohaté zlacení. Takže jistě není přehnané tvrzení, že každý exemplář je skutečně originální šperk.Zpracování dat...