ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Damascenská ocel a lovecký nůž?

Josef Pajl, nožíř
Damascenská ocel a lovecký nůž?
Damascenská ocel... Pojem, který zná snad každý muž většinou ve spojení se zbraněmi Vikingů a orientálními zbraněmi s mimořádnou kvalitou ostří a nádhernou strukturou materiálu, viditelnou jako kresbu na povrchu čepele.
Tato kresba - struktura, měla (a má?) pro majitele zbraně magický význam. Chránila jej a pomáhala mu k vítězství. Její výroba je opředena spoustou mýtů a tajemství. Způsob její výroby a tvorba požadované struktury byly (a jsou) úzkostlivě střeženým tajemstvím. V podstatě se jednalo o snahu zbrojířů získat stejnorodý materiál vhodný k výrobě čepele svařením kousků oceli nestejného složení ve výhni, následným příčným i podélným překládáním, kroucením a opět svařováním polotovaru. Zpočátku byla struktura "vedlejší produkt", ale skutečně jen zpočátku. Kovářským způsobem se damascenská ocel (též damašková) vyrábí již 2500 let. Počátky její výroby spadají do doby železné. Zbraně z této oceli vyráběli Frankové, Vikingové a zbrojíři jihozápadní Asie (odtud název oceli). I ocel samurajských mečů je vlastně velice jemnou damascenskou ocelí...

Nebojte se, nebudu Vás unavovat historií ani způsoby výroby damascenské oceli, to by znamenalo popsat minimálně jedno celé číslo časopisu a Vás nejspíše zajímají zejména řezné vlastnosti Vašeho loveckého nože.

Chtěl bych Vás inspirovat při volbě materiálu pro Váš lovecký nůž "na celý život". Klasická - uhlíkatá damascenská ocel vyniká nejen krásou svojí struktury, ale zejména svojí řezivostí. Má ovšem jednu velkou nevýhodu zejména pro lovce - rezne! Při používání vyžaduje soustavnou péči, jelikož barva zvěře je poměrně agresivní a ošetření čepele nože až po lovu a oslavě (někdy se na nůž i úplně zapomene, že?) vyžaduje daleko větší úsilí a na čepeli i tak mohou zůstat skvrny po již započaté korozi. U střelných zbraní je situace jiná, jistě znáte tak zvané "drátěnky" - hlavně loveckých zbraní, vyrobených z damascenské oceli přibližně od roku 1700 do roku 1900 (krásné exempláře vlastní muzeum v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou).

A nyní již žhavá současnost. Určitě jste již slyšeli o takzvané "práškové oceli". Nemnoho lovců však ví co si pod tímto pojmem představit. Jedná se o moderní nerezový materiál, zhotovený z práškové oceli a přísad určujících jeho finální vlastnosti. Vše je spojeno ve vakuu za vysokých teplot a tlaku 1000 atmosfér...

Tímto způsobem vytvořila firma DAMASTEEL AB ze Švédska ocel RWL-34 - ocel, dosahující velmi vysoké tvrdosti při extrémní pevnosti a houževnatosti - vlastností, které spolu s kvalitou práce nožíře určují kvalitu ostří nože (vlastnosti oceli o polovinu převyšují vlastnosti oceli stejného složení vyrobené klasickým způsobem!!!). To ovšem vyžaduje dodržet poctivě poměrně složitý způsob kalení zahrnující i finální chlazení v parách tekutého dusíku (-80 oC). Tatáž firma nacházející se v oblasti s tisíciletou tradicí výroby damascenské oceli v roce 1993 vyrobila první nerezovou damascenskou ocel opět práškovou metalurgií. Od roku 1996 je způsob výroby chráněn patentem. Jedná se o spojení již zmíněné oceli RWL-34 s ocelí s méně přísadami. Dalším zpracováním polotovaru firma dnes dosahuje osmi standardních vzorů. Polotovar lze dále tvarovat kováním a dosáhnout tak skutečně originálních vzorů, které se na povrchu hotové vyleštěné čepele zvýrazní chemicky.

Tato švédská nerezová damascenská ocel nejen, že je krásná, tvrdá, pevná a houževnatá, pochopitelně nerezne, ale vždy má vysokou kvalitu a standardní vlastnosti. Na rozdíl od ostatních ocelí (i ty nejlepší jsou vždy "jen" stříbrné), nůž z damascenské oceli poznáte na první pohled. Dá se říci, že tyto nože jsou určeny pro lovce, kteří dokáží ocenit nejen vynikající řezné vlastnosti a trvanlivost ostří, ale i jedinečnost každého nože.

Pro ilustraci uvádím na obrázku zavírací nůž s jištěnou čepelí a kováním z damascenské oceli, střenkami z jeleního shozu a teflonovými vložkami zajišťujícími trvale lehký chod čepele. Na druhém obrázku je pevný nůž skiner s čepelí z téže oceli (jen jiné tloušťky a vzoru), kováním z alpaky a rukojetí z kořenice zeravu-thuje. Třetí obrázek zobrazuje zdobený lovecký nůž s čepelí z oceli RWL-34, kováním a nýty z alpaky. Tyto nože jsou jedněmi z mnoha, které pro lovce již 12 let vyrábím na základě jejich potřeb a nároků, samozřejmě i z běžnějších ocelí T6MoV a 440 C.

V obchodě se s nožem z této švédské damascenské oceli jen těžko setkáte, a vím, že když se Vám přece jen dostane do ruky, jen těžko se s ním budete loučit i když jeho cena nebude nízká.

Po mých dlouholetých zkušenostech s výrobou a údržbou nožů vím, že by bylo třeba napsat o výběru správného nože pro daný účel, o broušení čepelí a celkové údržbě nože, ale o tom snad někdy příště.Zpracování dat...