ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

28. Memoriál Richarda Knolla – Tachov 24. - 25. srpna 2002

Vladimíra TICHÁ
28. Memoriál Richarda Knolla – Tachov 24. - 25. srpna 2002
Starobylé západočeské město Tachov se stalo koncem srpna středem zájmu všech příznivců lovecké kynologie. Konal se zde 28. ročník Memoriálu Richarda Knolla - memoriálu , který je zároveň i mistrovstvím České republiky ve výkonu ohařů.
Paleta startujících plemen byla příjemně pestrá. Mimo tradičně převažujících německých krátkosrstých ohařů se na základě výsledků z loňských všestranných zkoušek kvalifikovali také dva pointři, velký a malý münsterlandský ohař, německý drátosrstý ohař, český fousek a gordonsetr. Výkony psů byly rozdílné a na omluvu těch, kteří neuspěli, je třeba konstatovat, že podmínky byly poměrně těžké. Prubířským kamenem prověřujícím nejen připravenost, ale i fyzickou kondici psů, byl les. Nejednalo se o žádný čistý a průsvitný lesopark, ale o hustým podrostem obdařený a tedy i značně nepřehledný a obtížně průchozí porost. Pokud pes například seběhl z  barvy, měl většinou problém se k ní prodrat zpět. Přestože při losování ani jeden z vůdců nenahlásil svého psa jako "vodiče", čtrnáct ze startujících nakonec tento z hlediska získaných bodů méně atraktivní typ práce na barvě využilo. Práci na "velkém poli" charakterizoval dostatek zvěře, psům i lidem život komplikující vedro a výborná práce rozhodčích. Malé pole bylo z hlediska korony velmi atraktivní. V dobře přehledných prostorách se středně vysokou krytinou byl vidět snad každý krok psa i vůdce. Pro vodní práce určený rybník byl velký a čistý, jeho hladina byla klidná, a středně husté a slušně zazvěřené rákosí bylo z  vysokého břehu dobře přehledné. I tady ale museli psi ukázat, co v nich je a zdálo se, že leckterému vůdci se po úspěšném zakončení vodní práce viditelně ulevilo .

Na základě vyrovnaných výkonů a se ziskem 486 bodů memoriál vyhrála fenka německého krátkosrstého ohaře Běta z Hamáče vedená panem Petrem Moravcem. Práce feny byla velmi líbivá a chuťová, a titul Vítěz ČR a CACT si určitě zasloužila. Na barvu byla fenka hlášena a také na ní pracovala jako hlasitý oznamovač. Druhé místo, r.CACT a 484 bodů patřily další feně NKO Maice z Kvítele vedené panem Františkem Jermanem. Fena získala i ocenění za nejlepší les. Třetí místo se stejným počtem bodů a hodnocení za nejlepší barvu získal její bratr Mars z Kvítele s panem Josefem Hendlem. Nejlepší pole přiřkli rozhodčí opět fence NKO Aidě z Chotěšova vedené panem Josefem Černým a nejlepší vodní práci předvedla další fena stejného plemene, Kora z Prosečské vysočiny vedená panem Zbyňkem Melmukou. Celkem memoriál dokončilo 16 psů a fen a byla zadána 9x I. cena, 3x II. cena, 4x III. cena a 4 psi neobstáli.

Korona na velkých memoriálech do detailu probírá výkony psů, taktiku vůdců, práci rozhodčích a kritizuje, často podle dostupnosti jídla a pití, oblast organizace. Sami sebe ale diváci většinou nehodnotí, což je škoda, protože ne každý se chová vůči startujícím ohleduplně. I kynologické memoriály začal postihovat jeden velký nešvar a tím jsou mobily nebo spíše jejich používání na místech, kde se to vůbec nehodí. Co říci staršímu pánovi, který si na ohrádce, kde všichni soustředěně sledují výkony psů a nervozita vůdců je značná, povídá s někým o chřipce svojí ženy a vzhledem k horšímu sluchu vede svůj hovor tak hlasitě, že skoro není slyšet povely vůdců ani vyhlašování zadané známky. Jsou místa, kde by mobily měly být vypnuty a akce určené psům mezi ně určitě patří.

Po organizační stránce lze zařadit memoriál k těm nejlepším. Ze strany pořadatelů vše klapalo od slavnostního, ale vůči vůdcům a psům ohleduplně krátkého zahájení na nádvoří tachovského zámku, přes výborně značené přesuny k disciplínám, sobotní večer s nezapomenutelnou dudáckou kapelou, dvojicí na motorce svážející podklady pro výborně pracující lidi u počítače až po závěr s bohatou nabídkou cen pro všechny zúčastněné. Všude byli pořadatelé ochotní s úsměvem poradit, informovat, nakrmit, napojit. Příprava byla dotažena až do posledních maličkostí, mezi které patřily například čerstvé a suché a tedy nepotápějící se kachny pro každého psa při přinášení z hluboké vody. Všichni, kdo na memoriálu pracovali, věděli co mají dělat, kdy to mají dělat a jak to mají dělat. Ti, kdo do starobylého města Tachov přijeli (a bylo jich hodně a byli z celé republiky) nelitovali. Mezi vůdci, koronou i pořadateli bylo hodně mladých lidí. O to pěkněji vyznělo předání slavnostních medailí těm, kteří se o loveckou kynologii zasloužili. Je dobře, že někdo ví, že jsou mezi námi lidé, kteří toho pro psy i myslivost hodně udělali a třeba jen předáním svých znalostí ještě udělat mohou.

Pozn. red.: Kompletní výsledková listina je k dispozici na našich internetových stránkách
www.myslivost.cz.Zpracování dat...