ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2025

Slaniska pro zvěř

Myslivost 3/2025, str. 40  Ondřej Faltus
V naší krajině bývá menší či větší deficit minerálních látek, než by bylo vhodné pro výživu spárkaté zvěře. Zajištění neomezeného přístupu k soli i dalším minerálním látkám pro zvěř je proto velice důležité, zejména pak pro plné a kojící samice. Slaniska jsou přínosem i pro další druhy zvěře, jako třeba i pro zajíce.
Zvěř slaniska ráda navštěvuje celoročně. Jakmile se spárkatá zvěř naučí ke slanisku chodit, opakovaně se ke němu vrací. Proto je důležité v honitbě vybudovat síť slanisek, která bude vhodně a systematicky rozmístěna tak, aby se nacházela ve všech domovských okrscích a teritoriích zvěře. V závislosti na druhu zvěře a charakteru honitby je vhodné mít 1 slanisko na 15 až 25 ha.
Sodík, který je v soli obsažen, je patrně jedinou minerální živinou, kterou velcí býložravci dovedou hledat v krajině při jeho nedostatku v těle. Sodík, kromě mnoha dalších významů, společně s draslíkem udržují osmotický tlak v těle na správné úrovni a oba prvky musí být proto v těle zvířete ve správném vzájemném poměru. Sodík má tedy k draslíku antagonistický vztah. Protože je draslík v přírodě spíše v nadbytku, zvěř sodík v krajině aktivně vyhledává.
Obsah minerálních látek v rostlinách, které zvěř bere je různý a závisí na místních podmínkách a schopnosti rostlin absorbovat minerální látky z půdy. Z mnoha analýz víme, že obsahy minerálních látek jsou velice rozdílné i na blízkých lokalitách, a to i v rámci jedné honitby. Obecně obsah sodíku v rostlinách je nízký a z tohoto důvodů již po několik století myslivci zřizují slaniska.
Nejprve se používala ve slaniscích obyčejná sůl, ale již před více než sto lety se používala slaniska, kde se sůl mísila s dalšími minerálními živinami. Používala se k tomu hlína z pecí, jíl i fosforečné vápno, o čemž svědčí například mnohé články v časopise Stráž myslivosti již z dvacátých a třicátých let minulého století. Výtahy ze všech článků o slaniscích za sto let historie tohoto časopisu najdete v knížce o slaniscích, kterou si můžete volně stáhnout na webových stránkách www.sparkata.cz.
 
Proč používat minerální krmivo do slanisek namísto klasické soli?
 
Z odborného hlediska doporučujeme do slanisek používat namísto soli minerální krmivo „Premin Slanisko II“, které sůl samozřejmě obsahuje také, ale nabízí i další minerální živiny jako vápník, fosfor, hořčík a vybrané stopové prvky. Zvěř tedy při lízání minerálního krmiva kromě sodíku přijímá i další živiny, především vápník s fosforem, které přispívají k dobré činnosti organismu, růstu mláďat, vývinu kostí a také paroží. Jak už bylo zmíněno, myslivci praktikovali minerální slaniska již před sto lety, je to tedy péče o zvěř léty prověřená, pouze se na ní trochu pozapomnělo.
Vytvoření praktické funkční sítě slanisek je základním prvkem při jejich používání. Názornou ukázkou je rozmístění slanisek v části naší honitby, které bylo praktikováno dříve a jak to máme nyní.

image001-1.jpg
Na obrázku je část honitby o výměře 350 ha se znázorněním umístění slanisek v minulosti.  Slaniska byla umístěna pouze u pěti zimních krmelců.

image002-1.jpg
Na základě doporučení a informací z literatury jsme rozmístili 21 slanisek do míst, kde se srnčí zvěř v průběhu roku zdržovala.
Všech 21 slanisek je srnčí zvěří navštěvováno, některá více, některá méně. Důležité je mít slanisko v každém domovském okrsku zvěře.
Větší odběr je ve slaniscích umístěných v lesích, protože se tam soustředí v zimě většina zvěře. Ale stejně důležitý význam mají i slaniska v ostatních částech honitby, a to v polích a v blízkosti obce, protože je využívají srny v době kojení a učí k nim chodit srnčata, která mohou díky minerálním látkám ve slaniscích využít svůj růstový potenciál.    
 
Používání slanisek v honitbě je jednou ze základních povinností myslivců a zmíněný přiklad vám může pomoci s rozhodnutím, zda není právě čas udělat si v honitbě ve slaniscích inventuru.
V naší firmě vyrábíme do slanisek sypké minerální krmivo „Premin Slanisko II“, je to jeho druhá, vylepšená verze. Jeho výhoda spočívá v tom, že současně se solí, která obsahuje sodík a kterou zvěř v případě potřeby vyhledává, líže zvěř i vápník, fosfor, hořčík a stopové prvky. Z praktických sledování z mnoha honiteb máme ověřeno, že srnčí zvěř chodí ke slaniskům a líže minerální krmivo celoročně, s největší intenzitou v květnu a v červnu, kdy mají srny srnčata a intenzivně je kojí.
Množství spotřeby minerálního krmiva je závislé na obsahu sodíku v přírodě, a tedy fyziologické potřebě zvěře hledat jeho další zdroje, počtu zvěře, hustotě sítě slanisek a období roku. U srnčí zvěře můžete počítat se spotřebou našeho minerálního krmiva přibližně 1 až 1,5 kg/ks/rok, u daňčí zvěře 2 až 2,5 kg a u jelení zvěře 3 až 3,5 kg/ks/rok.
 
Závěrečné krátké shrnutí
Chcete-li zodpovědně využívat v honitbě slaniska, nejprve si udělejte jejich inventuru a případně si je doplňte podle popsaného modelu tak, abyste měli zhruba 1 slanisko na 20 ha honitby
Použijte vhodný typ slanisek
Při prvním použití našeho minerálního krmiva Premin Slanisko II položte nahoru jednorázově malý kousek kusové či lisované soli pro rychlejší návyk zvěře
Kontrolujte slaniska a doplňujte je pravidelně tak, abyste je neměli nikdy prázdná
 
Ondřej FALTUS

Zpracování dat...