Jakub Hamouz z Kralup nad Vltavou je především známý svými ručně vyráběnými sekerami, nicméně na přání vyrábí také nože. A protože jsem s jeho sekerou, kterou jsem si nechal vyrobit již před dvěma lety, velmi spokojený, nedalo mi to a nechal jsem si od něj vyrobit ještě lovecký nůž. Moje zadání pro myslivecké účely bylo přitom celkem jednoduché.
Přál jsem si praktický a odolný damaškový full tang s rukojetí z parohoviny, délkou čepele minimálně 12 cm a záštitou kvůli bezpečné práci s nožem. Vše ostatní jsem nechal na fantazii a zkušenostech nožíře. Pak už jsem se jen těšil, jaký nůž mi Jakub Hamouz stvoří.
A výsledek? Vynikající. Jak po vizuální, tak po užitné stránce. Tak si pojďme nůž i jeho šikovného stvořitele v krátkosti představit.
Všestranný nůž se 180 vrstvami ocele
Můj nůž má celkovou délku 23,5 cm a váží příjemných 260 gramů. Říkám příjemných, protože síla jeho čepele je 4 mm a jedná se o pořádný kus masivního nože s čepelí vysokou 3,5 cm. Není to žádný drobek na ultrajemnou práci, ale právě naopak, je to masivní nůž, který zvládá i tu nejtvrdší práci, ale přitom nabízí i jemné tahy v rámci vyvrhování a stahování ulovených kusů zvěře. A to je poměrně neobvyklá dualita, která umocňuje kvality loveckého nože.
Samotná čepel je dlouhá 13 cm, vysoká 3,5 cm a spolu s výškou klínového výbrusu 2 cm a dvoumilimetrovou fazetou má velmi kvalitní řezivost. Z pohledu materiálu tu máme velmi pohledný damašek skovaný ze 180 vrstev, který vznikl kombinací dvou nástrojových ocelí s označením 19312 a 19655. Ve výsledku je čepel vysoce houževnatá, má velmi dobrou tvrdost a ostří drží skutečně hodně dobře. Ostatně tak, jak jsme u profesionálně zvládnutých damašků zvyklí.
Nezapomeňte na péči, damašek ji vyžaduje
Obecně vzato je damašková ocel vždy dobrá volba, jenom ne pro každého majitele nože. Je to podobné jak s loveckými koženými botami. Jsou skvělé, pokud jim jste ochotní dát péči. V našem případě to znamená se postarat o nůž, který je třeba po práci uvést do suchého stavu a nejlépe ještě ošetřit olejem, protože klasický damašek není korozivzdorný. Samozřejmě už je možné si nůž nechat vyrobit i z nerezového damašku, ale to je obvykle docela jiná a cenově daleko náročnější kapitola, se kterou se setkáte u malého procenta nožířů.
Výrazné ricasso a rukojeť, která sedí v ruce
Čepel má hladký hřbet, který je od necelé poloviny šikovně zkosený směrem na špici, což se ukázalo být při vyvrhování jako optimální řešení. Součástí čepele je výrazné ricasso (část čepele pod ostřím), které v rámci svého výrazného formátu výborně funguje jako záštita proti sjetí prstů na čepel při hrubé práci. Na čepeli se mi líbí vyražená značka nožíře, která působí velmi decentně.
Rukojeť je z krásného sobího parohu a obě části rukojeti jsou ke konstrukci nože fixované třemi jemnými nýty z alpaky. Rukojeť má do ruky příjemné tvarování klasického rázu s oválným průřezem. Její délka je 10,5 cm a pojme i větší ruku velkého chlapa. Díky zvýšené zadní části (tzv. hruška) mám při práci nůž velice dobře pod kontrolou, v úchopu nic netlačí, nepřekáží, a tak je nůž jako dělaný na dlouhé a náročné úkony.
Škoda jen, že pan Hamouz nevyrábí i pouzdra na nože. Ale nevadí, naštěstí mám ve svém okolí hned dva šikovné výrobce pouzder, kteří nejsou drazí, a tak si nechám pouzdro dodatečně vyrobit.
A když už mluvím o penězích, byl jsem velmi překvapený, jakou cenu si pan Hamouz za tak výborný nůž počítá.
Obnovená rodinná tradice
Chtěl bych představit samotného nožíře, z jehož kovárny nůž pochází. Jakub Hamouz alias Tetrev začal kdysi právě s výrobou nožů jako úplný samouk. Později se posunul k výrobě různých kovových nástrojů, až se nakonec specializoval na výrobu kvalitních kovaných sekyr. Není to první kovář v jejich rodině. Z otcovy strany bylo kovářů v rámci generací hned několik, pouze s výjimkou otce samotného, ale Jakub naštěstí tradici svých dědů obnovil.
Co se týče sekyr, tak Jakub kromě klasických pracovních sekyr už vyráběl na zakázku i několik vrhacích speciálů. Jak sekyry, tak nože vytváří převážně na zakázku a na výrobu objednaného kusu je třeba si počkat až tři měsíce. Zákazníky má tento kovář kromě České republiky také v Rakousku, na Slovensku, v Polsku a Nizozemí.
Kovárna jako z románu
Musím říct, že je to velmi příjemný a vstřícný chlapík, který je zvyklý na tvrdou práci. Jeho kovárna mi velmi učarovala svým historickým kouzlem. Kromě práce se Jakub věnuje chovu plazů, koček a bezobratlých živočichů, rád navštěvuje muzea a výstavy a nepohrdne kvalitní kávou a dýmkou, která mi k němu vysloveně pasuje.
Každopádně chci Jakubovi Hamouzovi i tuto cestou poděkovat za vynikající nůž, který mi dělá radost. Byť je to krásný damašek, určitě neskončí někde ve vitríně, ale dostane ještě spoustu prostoru pro práci v lese a na lovu. Tenhle kovář je skutečně šikovný a praktický zároveň.
Text a snímky Jiří LOUTHAN