ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2025

Je po sezoně, co dál?

Myslivost 3/2025, str. 106  Lucie Kolouchová
Podzim a zima jsou pro lovecké psy vrcholem sezony, kdy na společných loveckých akcích vydávají neskutečné množství energie a jsou ve vrcholné fyzické kondici. jenže pak přijde jaro a léto, pro milovníky honů a naháněk se psy plonková doba. Co tedy dělat, abychom o formu nepřišli? Vyplatí se nezanedbávat kondici svého loveckého psa ani po skončení sezony. Udržování psa v kondici do nadcházejícího podzimu zabrání tomu, aby se při prvním honu po přestávce doslova zadýchal.
 
Čemu je třeba věnovat pozornost?
V každodenním životě je často málo času na intenzivní práci se psem. Krátké procházky nebo pouhé otevření dveří na zahradu, aby se čtyřnohý přítel mohl prohánět po trávníku, nesplňují kondiční požadavky na loveckého psa. Nesmí se zanedbávat ani zdraví psa a péče o něj. Svou roli hraje i správná strava – energetická potřeba je v sezoně mnohem vyšší než v době, kdy pes neloví.

Po-sezone.jpg
 
Dostatek pohybu je základ
Každý pes potřebuje každodenní pohyb. V každodenním pracovním životě na to často nezbývá mnoho času. Proto je třeba dbát na to, aby zejména lovečtí psi měli pravidelné příležitosti k intenzivnímu pohybu. To znamená, že nestačí jen volná procházka kolem domu či vesnice. Spíše je třeba psa zaměstnat například alespoň půlhodinovou intenzivní hrou každý den, aby se jeho kondice nezhoršovala. Vhodným cvičením je také běh u kola a pravidelné plavání.
 
Jak mám svého loveckého psa krmit?
Během lovecké sezony je třeba dbát na to, aby pes přijímal přiměřeně vysokou energetickou hodnotu krmiva, doporučuje se například 1,7 megajoulů na 100 g suchého krmiva. Je proto třeba mít na paměti, že mimo loveckou sezonu nemá lovecký pes takovou potřebu vysoce výkonného krmiva a potřeba vysokého obsahu energie v krmivu je odpovídajícím způsobem nižší. Tj. pokud v sezoně krmíme stylem ad libitum, tedy „co se do něj vleze“, mimo ni hlídáme příjem, abychom v září na kachny nešli s metráčkem.
 
Zdraví psa je důležité
Nemoci psa oslabují, proto je třeba klást důraz na pravidelné očkování, odčervování a preventivní prohlídky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zaníceným dásním, protože se jedná o častý problém, také je třeba řešit prevenci parazitárních onemocnění a kontrolovat průběžně stav očí a uší.
 
Práce i o „prázdninách“
Aby se minimalizovala zátěž psa při opětovném zahájení lovecké sezony, je proto vhodné s ním pracovat i během „klidové fáze“. Dostatečné množství pohybu a pečlivá péče o psa v tomto období se v každém případě vyplatí, protože pes pak na první hon nastoupí s větší vervou. Mimo loveckou sezonu je také čas na to, znovu psovi připomenout některé disciplíny výcviku pořádně, protože na honech jsme na ně tolik nedbali. Oprášíme tedy například vzorné předávky aportů, základy poslušnosti a třeba také práci v poli a klidy.
Pokud nám začíná zkoušková sezona, návrat ke správnému provedení disciplín, které jsme s ohledem na praxi zanedbávali, je klíčový. I pokud náš pes v minulé sezoně zkoušky skládal, nepočítejme s tím, že si vše pamatuje, zvláště pokud máme zálusk na vyšší zkoušky nebo soutěže. Většina psů na honech „zvlčí“, ohaři prohání srnčí a zajíce, slídiči rozhodně neslídí „pod flintou“ a předávky aportů by rozhodčí také často nehodnotili známkou 4. Takže – konec sezony honů pro psy, které ještě chceme někde ukázat, znamená návrat do školních lavic a k pravidelné tréninkové rutině, která by neměla začít týden před zkouškami, ale v podstatě hned po skončení lovecké sezony. Pak máme šanci udržet pracovní kondici psa a zároveň usměrňovat získané nežádoucí návyky. Cvičíme ale průběžně i se psy, kteří již na zkoušky nechodí, abychom udrželi fyzičku a zaměstnali hlavu.
Lucie KOLOUCHOVÁ
Ilustrační snímek Michael Migos

Zpracování dat...