VII. Změna v rolích a povolenky k lovu
Měsíc leden je tentam, oslavy narození Páně jsou již jen vzpomínkou a dávno jsme se vzpamatovali i z novoročních oslav. Také období společných lovů je pro letošní myslivecký rok takřka za námi. Ti, kteří ve své honitbě používáte Hunterru k pořádání společných akcí, jste si mohli všimnout, že jsme zapracovali uživatelské náměty na vylepšení.
Nabídnout lovy v příští lovecké sezóně tedy bude ještě snazší. A nejen to – uživatelům honiteb a hospodářům ušetří nově Hunterra práci i se správou (nejen hromadných) povolenek k lovu.
Detaily k uživateli
Než se podíváme na samotné povolenky, všimněme si rozšířených detailů o uživateli, které je nyní možné v aplikaci evidovat. Mezi ty nejdůležitější patří spolu se jménem adresa místa pobytu a podrobnosti o loveckém lístku. Právě tyto údaje musí jak uživatel honitby, tak pořadatel společných lovů o lovcích a účastnících evidovat (viz § 20, odst. 1 vyhlášky MZe č. 244/2002 Sb.) Zatímco adresu bydliště je možné v profilu zadat pouze jednu, podrobnosti o loveckém lístku může uživatel vložit pro každou zemi samostatně spolu s podrobnostmi o zbrojním průkazu a pojištění.
Pokud uživatel v aplikaci přistoupí do honitby anebo se hlásí na společný lov (ať už prostřednictvím žádosti o účast nebo kódem), automaticky tím předává uživateli honitby, popřípadě pořadateli lovu jméno a příjmení zadané v profilu, adresu bydliště zadanou v profilu a číslo, datum platnosti loveckého lístku a jeho fotku – je-li vložena – zadaného v profilu pro dané území.
Údaje se oprávněné osobě zobrazí v seznamu účastníků, pokud se zájemce připojuje k události kódem, případně ve chvíli schválení jeho účasti na lovu, hlásí-li se pomocí tlačítka „Připojit k události“.
Účastníky, kteří nemají v aplikaci Hunterra registraci (či vyplněné všechny náležitosti), musí uživatel honitby či pořadatel společného lovu i nadále evidovat ručně…

Povolenky k lovu
Povolenku k lovu vydává podle § 46, odst. 2 ZoM uživatel honitby a podepisuje ji myslivecký hospodář, a je jedním z povinných dokladů, které u sebe lovec musí mít (viz § 46, odst. 1).
Individuální povolenka
Myšlenka je prostá – soudě podle umístění podpisů na formuláři (viz jeho vzor v příloze č. 11 vyhlášky MZe č. 244/2002 Sb, odkazovaný v § 20, odst. 2): Uživatel honitby na jeho první straně pomyslně rozhoduje o tom, komu výkon práva myslivosti ve své honitbě propůjčí, hospodář pak osvědčuje, na které druhy zvěře a v jakém počtu se oprávnění vztahuje.
Náležitosti přední strany povolenky jsme probrali výše, dodejme, že k nim patří ještě identifikace honitby a jejího uživatele včetně sídla, datum vydání a platnost. A nezapomeňme na evidenční číslo povolenky (viz § 20, odst. 1 vyhlášky č. 244/2002 Sb.).
Vzor povolenky trochu nešťastně omezuje myslivecké hospodáře sedmi řádky, do kterých musí vměstnat počty všech kombinací druhu, pohlaví a věku, které pro období platnosti povolenky jejímu držiteli schvaluje. Nejpříhodnější není ani doba platnosti vztažená k celému dokladu.
V případech, kdy hospodář potřebuje zadat více položek či některé z nich časově omezit, měl by správně vydat další povolenku. Nejinak je tomu v případech, kdy potřebuje vydat povolenku k lovu trofejové zvěře vracejícímu se hostu či vydat povolenku například zaměstnanci k jubileu.
V praxi se často hledají „zkratky“. Nejčastěji si uživatelé honiteb či hospodáři upraví tiskopis povolenky tak, aby obsahoval řádků více, případně přidají k záznamu o zvěři sloupec s poznámkou, kde platnost pro konkrétní položky omezí či upřesní. Na platnosti povolenky – pokud splňuje zákonné náležitosti – to nemá mít vliv. Vzor uvedený ve vyhlášce není totiž závazný.
Pokud je mi známo, prozatím naše soudy v této věci nerozhodovaly, ale lze předpokládat, že by zde zvítězil zdravý rozum. Ostatně sám ZoM v odst. 2 § 46 připouští použití odchylných tiskopisů, když uživateli honitby ukládá povinnost 3 roky evidovat nejen vydané povolenky, ale také jejich vzory.
ISEM by měl tuto nepraktičnost řešit, do té doby si ale můžeme pomoci povolenkami v aplikaci Hunterra. Přední strana povolenky zůstává prakticky totožná se vzorem. Ta zadní se generuje automaticky ze seznamu zvěře zadávané v aplikaci mysliveckým hospodářem, a to včetně doby platnosti. Autor povolenky tak má možnost zadat adlibitní počet záznamů, systém si následně s formátem povolenky poradí.
A co s případy, kdy je třeba seznam upravovat v průběhu času? Jednoduše přidat řádek a vytisknout nový doklad, je-li to nutné.
A je to skutečně nutné? V době, kdy řidiči nemusí mít u sebe řidičský průkaz ani „malý techničák“ a od příštího roku nebudou střelci muset nosit „zbroják“ ani průkaz zbraně, se domnívám, že nikoliv. A myslím, že nejsem sám. Jsem přesvědčen, že stačí mít elektronickou podobu takového dokladu, pakliže obsahuje všechny náležitosti a splňuje i ostatní požadavky zákona.
Digitalizaci povolenky však uživatelům honiteb mohou komplikovat dva věci (§ 46, odst. 1, ZoM): „
…povolenku k lovu…PODEPISUJE…“ a „
…na TISKOPISECH, které k tomuto účelu pořídil…“.
Je třeba si uvědomit, že ZoM i související vyhlášky vznikaly v minulém tisíciletí. Tenkrát nebyly počítače součástí každé domácnosti jako dnes, a mobil vážící kilogramy měli jen ti největší podnikatelé. A k tomu si přidejme konzervativnost našeho cechu…Tehdy nikdo ani netušil, že za čtvrt století budeme řešit, co všechno se dá brát jako podpis a jaké může mít formy. Naštěstí zákon po nás nevyžaduje podpis
vlastnoruční, celkem pohodlně se tedy s prvním bodem dokážeme vypořádat.
Horší už to je s bodem druhým. Co je vlastně tiskopis? České právní prostředí samotný pojem nedefinuje. Nicméně obecně je tiskopis vnímán jako formulář nebo předtištěný dokument určený k vyplnění údajů. V obecném smyslu se tiskopis chápe jako jakýkoli předtištěný dokument, který obsahuje pole, do kterých se doplňují údaje. To by ovšem znamenalo, že před vyplňováním musí být fyzicky předtištěn na papíře. Tedy takový doklad bychom měli tisknout na dvakrát – nejprve formulář, poté vyplňovat jeho obsah… Nesmysl, že?
Nabízí se tedy otázka, zda může být tiskopis elektronický. Ani tento pojem české právo explicitně nedefinuje, avšak webové stránky českých úřadů (včetně finančního) jsou ho plné v souvislosti s elektronickými formuláři a nechybí ani na stránkách Policie, Ministerstva vnitra a Ministerstva zemědělství. Světe div se, tiskopis tedy může být i elektronický, ačkoliv kořen slova „tisk“ nás od tohoto výkladu logicky zrazuje. Ovšem situace se logice příčit přestává, pokud slovo „tiskopis“ nahradíme vhodnějším pojmem „formulář“.
Elektronická forma formuláře, potažmo povolenky k lovu, by neměla mít vliv na její platnost, pokud to dovolují příslušné právní předpisy, nebo pokud daný úřad umožňuje jeho použití. ZoM ani vyhláška nám nic takového nezakazuje, a co není zakázáno…
Bude tudíž záležet na diskreci toho, komu se budeme povolenkou prokazovat. Nejčastěji to bude (nebo lépe výhradně – dle § 46, odst. 1 ZoM) myslivecká stráž, myslivecký hospodář, policie a OSSM. U myslivecké stráže i hospodáře asi lze předpokládat, jak se k elektronickému dokladu postaví. Policie, potažmo Ministerstvo vnitra, své chápání významu slova „tiskopis“ již na svých stránkách také osvědčila a nejinak je tomu u ústředního orgánu OSSM…
A pokud se mýlím, nejsnazší cestou k nápravě je prostě si ji z Hunterry vytisknout. O poznání jiná situace je u lístků o původu zvěře. Ale o nich někdy příště.
Od příštího roku by nám mohla až do účinnosti novely ZoM při lovu stačit jediná papírová kartička – lovecký lístek – a vše ostatní bychom si mohli nosit v mobilu.
Trochu vizionářsky povolenky v aplikaci Hunterra pamatují na regulaci způsobů výkonu práva myslivosti nebo lovu. Uživatel honitby může zvolit, zda povolí lov se zbraní nebo dravcem, v budoucnu také možná lukem, sběr shozů, nebo jen výcvik psa v honitbě. Není to snaha být papežštější než papež. Kdo se věnoval například výcviku loveckého psa v cizí honitbě, ví své.
Hromadná povolenka
S hromadnou povolenkou, chcete-li seznamem účastníků společného lovu, je situace o mnoho snazší. U ní nás vyhláška omezuje jen výčtem náležitostí (a to velmi kostrbatě), což jen podporuje výše uvedenou konstrukci. Hromadná povolenka je generovaná ze seznamu účastníků lovecké události. Všichni účastníci z řad uživatelů Hunterra, kteří jsou na událost přihlášeni, jsou automaticky zapsáni do seznamu účastníků se všemi náležitostmi, pokud je mají ve svém profilu vyplněny.
Změny v uživatelských rolích a oprávněních
Do nového mysliveckého roku přinese Hunterra zcela zásadní měny v oblasti řízení rolí a jejich oprávnění.
V současnosti pracuje aplikace se třemi rolemi (říkejme jim
obecné): Vlastník, Domácí myslivec, Člen.
Na první pohled je vidět, že nekorespondují se subjekty uváděnými platnou právní úpravou myslivosti (Držitel a uživatel honitby, myslivecký hospodář, apod.), ani s neformálními rolemi využívanými v běžné praxi (člen spolku, úsekář, host). A ani názvy nejsou právě tradiční.
Důvod je však zcela prozaický: v prvopočátku bylo naším cílem vytvořit dobrý nástroj pro práci v terénu, tedy primární byly mapové funkce, vzájemné sdílení poloh a evidence úlovků. Dále jsme potřebovali, aby ji bylo možné používat bez ohledu na systém řízení myslivosti (revírní, licenční, atd.) bez rigidního svázání s lokální právní úpravou myslivosti. K těmto účelům výše uvedené role postačují, obzvlášť v kombinacit s rolemi Organizátora společného lovu a účastníka.
Postupem času se však Hunterra posunula z terénu také do pracoven a kanceláří, aby pomáhala uživatelům honiteb a mysliveckým hospodářům s provozem a řízením myslivosti. Tajemstvím není ani to, že si na desítkách tisíc úlovků vyzkoušela funkci nástroje pro online pořizování záznamů o úlovcích a kontrolu jejich jedinečnosti. Tyto zkušenosti a nové požadavky uživatelů nás přesvědčily o nezbytnosti změn, které nyní představujeme.
Uživatelé honiteb, kteří se rozhodnou používat Hunterru pro vedení evidencí a zákonné výkaznictví, mají teď na výběr zda se svojí honitbou zůstanou u obecného systému rolí a oprávnění, nebo zda využijí možnost přejít z jednoduché trojice rolí na
revírní schéma rolí:
- Držitel honitby (Vlastník/Vlastníci spoločného poľovného revíru v SK, Łasy panstwowe/vojvodství v PL, atd.],
- Uživatel honitby (Užívateľ poľovného revíru v SK, zpravidla Kolo łowieckie či PO/FO v PL, atd.),
- Myslivecký hospodář (Poľovnícky hospodár v SK, Łowczy v PL, atd.),
- Pověřený lovec,
- Domácí lovec,
- Lovecký host,
s rozšiřujícími rolemi:
- Prohlížitel zvěřiny (v EU vychází z Nařízení EP a Rady (ES) č. 852/2004, 853/2004 a 2017/625),
- Psovod,
- Personál,
- Myslivecká stráž.
Oprávnění pro správu uživatelů
První tři základní role revírního schématu vycházejícími z právní úpravy myslivosti ve státech s revírním řízením myslivosti. Role „Domácí lovec“ (chcete-li člen spolku) a „Lovecký host“ zase ze zvyklostí zemí, kde je myslivost spolkovou činností. Navíc zavádíme roli „Pověřený lovec“, která se nejvíce blíží současnému úsekáři, avšak její význam přinese teprve novela zákona o myslivosti. Uživatel s touto rolí může zadávat úlovky včetně veškerých detailů i za další lovce, včetně pořizování digitální plomby. Prozatím má také přístup ke všem plombám fyzickým, které může přiřazovat ke zvěři. Například místo těch lovců, kteří stále pracují s tlačítkovými telefony, nebo se cítí nejisti v práci s chytrým telefonem.
Při založení mapy (honitby) v Hunterra má zakladatel automaticky přiděleny role „Držitel honitby“ a „Uživatel honitby“. Obě role může přidělit dalším uživatelům.
Uživatel v nově přidělené roli „Uživatel honitby“ může následně původnímu zakladateli tuto roli odebrat.
Stejně tak novopečený „Držitel honitby“ může zakladateli odebrat roli „Držitel honitby“ (i „Uživatel honitby“).
Podobně funguje i přidělování oprávnění v základním třístupňovém schématu, avšak s tím rozdílem, že povyšovat na „Domácího myslivce“ či degradovat na „Člena“ může pouze „Vlastník“.
„Uživatel honitby“ může přidělovat všechny ostatní role dalším uživatelům. Totéž může „Myslivecký hospodář“, kromě svého vlastního oprávnění. Ostatní uživatelské role nemají právo měnit role dalších členů honitby. Rozšiřující role nezakládají svým držitelům žádná práva pro správu uživatelských účtů či oprávnění.
Oprávnění v rámci honitby uživatelů
Spolu se zavedením rozšířeného schématu rolí došlo k určitým úpravám i v rolích obecných:
„
Vlastník“ má i nadále veškerá práva v rámci honitby.
„
Domácí myslivec“ vidí jen své vlastní záznamy o zvěři (kde je autorem záznamu, lovcem nebo doprovodem), svoje plomby, povolenky i aktivity v rámci honitby (viz Návštěvní kniha). Nevidí historii rezervací ostatních uživatelů (jen svých vlastních), u budoucích rezervací nevidí jméno uživatele, který si registraci vytvořil. Při zadávání záznamu smí vyplnit jiného lovce i doprovod. „Domácí myslivec“ je oprávněn sledovat statistiky plnění plánu lovu.
„
Člen“ vidí jen ty záznamy o zvěři, které sám vytvořil, přičemž není oprávněn zadat jiného lovce než sám sebe. Může však zvolit doprovod. Stejně jako „Domácí myslivec“ vidí jen vlastní přidělené plomby, povolenky a aktivity. Historii rezervací ostatních uživatelů rovněž nevidí a budoucí rezervace jsou mu také zobrazovány anonymizovaně. Uživatel s touto úrovní oprávnění nevidí statistiky plnění plánu lovu.
Nadále platí, že místopis honitby vidí všichni uživatelé, stejně tak při sdílení polohy se vzájemně vidí také všechny úrovně oprávnění. Poraněná zvěř je vždy zobrazována všem rolím v rámci honitby. Důvody snad netřeba vysvětlovat?
Jak je to s oprávněními rolí revírního systému?
„
Držitel honitby“ vidí jen místopis honitby a plány lovu se statistikou jejich plnění (bez detailů o úlovcích a lovcích). Plány lovu je oprávněn schválit, čímž zamezí jejich úpravám v průběhu mysliveckého roku.
„
Uživatel honitby“ má v rámci honitby veškerá práva. Pokud je plán lovu schválený držitelem, není oprávněn ho změnit – pouze změnu navrhnout držiteli.
„
Myslivecký hospodář“ má stejná práva jako „Uživatel honitby“ s výjimkou úpravy evidence plomb – není oprávněn plomby přidávat, mazat ani měnit.
„
Pověřený lovec“ je oprávněn zadávat v záznamech o zvěři lovce a doprovod a navíc má přístup ke všem vydaným plombám. Vidí také všechny vydané povolenky k lovu, všechny budoucí rezervace včetně detailů (s historií svých vlastních). Je oprávněn zobrazit statistiky plnění plánu lovu.
„
Domácí lovec“ může v zadávaných záznamech o zvěři vybrat lovce, avšak nikoliv doprovod. Vidí jen své vlastní plomby, úlovky, své vlastní aktivity, vlastní historii rezervací a budoucí rezervace vidí anonymizovaně. Je oprávněn sledovat statistiky plnění plánu lovu.
„
Lovecký host“ smí zobrazit jen své vlastní záznamy o zvěři, vidí jen své plomby, své aktivity, svou historii rezervací a anonymizované budoucí rezervace. U záznamu úlovku nemůže změnit lovce, ale je oprávněn vybrat doprovod.
Rozšiřující role opět vychází zčásti z právní úpravy („Prohlížitel zvěřiny“, „Myslivecká stráž“), zčásti z praktických potřeb. Slouží zejména jako evidenční a informační nástroje, s určitými specifiky.
Těmi jsou rozšíření práv:
myslivecké stráže o možnost vidět evidenci povolenek, plomb, záznamů o zvěři včetně fotek a historie rezervace posedů se všemi detaily,
psovoda o možnost vidět a přidávat fotky poraněné zvěře (z důvodu zajištění bezpečnosti – koho lovecký kolega na začátku dosledu ujišťoval, že střílel na sele, aby se pak musel vypořádat s rozmrzelým kňourem, ví své…)
Ostatní rozšiřující role nemají na oprávnění v rámci honitby vliv.
Přejeme všem uživatelům Hunterra dobrou přípravu na zahájení nového mysliveckého roku a věříme, že si každý zvolí to správné schéma oprávnění, aby se správa honitby stala hračkou. V aplikaci už k tomu nic nechybí.
Za vývojový tým aplikace Hunterra
David C. HÁJÍČEK