ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Únor / 2024

Specialista na krátké hlavně

Myslivost 2/2024, str. 50  Martin Brožek
“Proč potřebujeme novou magnum ráži, když .338 Lapua a .338 Norma nám slouží dobře už po mnoho let?” Tato otázka může rezonovat u mnoha nadšených, tradičně orientovaných myslivců. Odpověď nespočívá ve znevažování tradice, ale v přijetí a pochopení důvodů inovací. Ne každý lovec chce nést hmotnost zbraně s 65cm hlavní nebo zvládat dlouhý závěr, když s nábojem short-magnum v ani ne 50cm hlavni dosáhne překvapivého výkonu.
 
Důvody vzniku 8,5x55 Blaser

Tento moderní lovecký náboj je navržen pro krátké hlavně kulovnic, a to především ve spojení s tlumičem. Tlumiče přidávají zbrani průměrně 12 cm celkové délky, je tedy přirozené, že pro zvýšení komfortu si uživatelé nechávají své kulovnice zkrátit nebo si rovnou pořizují krátkohlavňové systémy. Uznejte, že s hlavní 65 + 12 cm už nosíte hodně dlouhou zbraň, se kterou se vám bude při lovu špatně manipulovat. Zkrácením hlavně získá člověk zpět ztracené pohodlí.
Tradiční náboje však nejsou pro krátké hlavně dělané – dochází ke ztrátě úsťové rychlosti a uvolnění velkého množství nespáleného prachu, což má za následek kromě jiného nadměrný zášleh za ústím hlavně i zbytečnou zátěž pro tlumiče. U některých běžných ráží máte sice k dispozici náboje speciálně vyráběné pro krátké hlavně a tlumiče (např. Norma Silencer Series), avšak u Magnum kategorie se s možností krátkých hlavní tak nějak nepočítá.
Vývoj nového náboje byl ve společnosti Blaser od začátku zaměřen právě na krátké hlavně, avšak s výkonem v kategorii magnum. Výsledkem spolupráce se švédskou zbrojovkou Norma je short-magnum náboj naplněný rychlým prachem a osazovaný střelou průměru .338 palce, s hmotností od 180 do 230 grainů (11,7 až 14,9 g), zkonstruovaný pro výkon úsťové rychlosti okolo 800 m/s z 47 cm dlouhé hlavně. Označení short-magnum znamená, že náboj je vhodný pro krátkou délku závěru – uživatel získává výhody plynoucí z nižší hmotnosti závěru a samozřejmě se zvyšuje rychlost a pohodlí při přebití.

BLASER_Die_neue_Dimension_001.jpg
 
Balistika 8,5x55 Blaser

Nahlédněte do přiložené tabulky, porovnávám v ní několik známých ráží. Rychle zjistíte, kam 8,5x55 Blaser z hlediska výkonu zařadit. Pro výpočet jsem použil nejběžnější používanou hmotnost střely dané ráže a pro hodnotu energie zpětného rázu jsem zvolil kulovnici vážící 4,5 kg, bez tlumiče.
Etalonem nároků lovců je podle mého názoru 308 Winchester. Z kulovnice této ráže si vystřelila naprostá většina myslivců. Zpětný ráz je hodnocen jako mírný a v porovnávací tabulce je 308 Win. třetí nejméně „kopavým“ nábojem.
Na druhý konec spektra dávám ráži 9,3x62, kterou v Česku beru jako obvykle používané maximum. Ač se svou velikostí zdá na první pohled 9,3x62 trochu strašidelná, uživatelé ji popisují jako snadno zvládnutelnou. V praxi jsem si to ověřil jak já sám, tak moje subtilní sestra, a nakonec i můj čtrnáctiletý syn.
Domnívám se, že balistika 8,5x55 Blaser je skutečně impozantní. Zpětný ráz je jen o málo větší než u 8x57, ovšem 8,5x55 Blaser proti „osmě“ vystřelí těžší střelu vyšší rychlostí. Při nástřelu na 100 metrů je propad 8,5x55 Blaser v 300 metrech 42 cm, tedy jen o 3 centimetry níž než s 6,5 Creedmoor s 80 grainů lehčí střelou, která v 300 metrech oproti 8,5x55 Blaser vykazuje energii  o asi 860 J méně.

P7235320.JPG
 
Nejen pro kulovnice Blaser

Přestože se jedná o novou ráži pod značkou Blaser, dá se pořídit i v jiných zbraních. V létě jsem měl možnost otestovat například kulovnici Mauser M18 Fenris, kterou jsem na 300metrové střelnici ověřil s náboji Blaser SP. Oproti mojí Blaser R8 s hlavní o délce 47 cm byla zbraň osazená hlavní dlouhou 51 cm. Úsťové rychlosti se pro tyto dvě konkrétní hlavně lišily průměrně asi o 10 m/s. Přestože u SP střel neočekáváme sportovní výsledky, na 300 m jsem s Mauser M18 Fenris v terči změřil skvělý rozptyl 8,1 cm (0,93 MOA). Mauser M18 Fenris je dostupný i s hlavní dlouhou 47 cm.
 
Jedna ráže na celý rok

20185362_1.jpgDíky kombinaci dopadové energie a trajektorie je ráže 8,5x55 Blaser vážným kandidátem na univerzální celoroční ráži. Doprovází mě od naháněk v lednu 2023, ověřil jsem ji na srnčí, daňčí, dravé a černé zvěři v průběhu celého mysliveckého roku. Střílel jsem náboji Blaser SP a Norma Oryx, přičemž jako více univerzální mi přišly Oryx, které měly vyšší zastavovací efekt.
Terminální balistika je s ohledem na energii samozřejmě účinnější u větších kusů. Veškerá zvěř byla prostřelená i po zásahu ramene, při zásahu za plecko mě ve výkupu zvěřiny chválili za “čistou práci”. Čím větší kus, tím nižší pobarvení tkání na vstřelu a výstřelu.
Po zásahu 8,5x55 Blaser mi podle očekávání nic neodešlo a nejdelší dosled byl u 40kg selete, které mělo roztrhané plíce a srdce na dva kusy, přesto odběhlo asi 60 kroků s viditelně pobarvenou stopou, na kterou jsem nasadil psa vlastně jen pro trénink.
 
Pro koho je 8,5x55 Blaser

tato ráže osloví moderně smýšlející a aktivní myslivce, kterým nevadí vyšší zpětný ráz. S tlumičem je 8,5x55 Blaser snadno zvladatelná ráže, ale bez střelecké zkušenosti a řádné střelecké polohy nezůstanete po výstřelu na záměrné, což pro někoho může představovat problém.
Na první pohled se může zdát přebytek energie při běžných střeleckých vzdálenostech nadměrný, ovšem já jsem toho názoru, že je lepší poslat energie víc, než řešit problematický dosled neprostřeleného kusu.
Jednoznačná výhoda 8,5x55 Blaser se ovšem pozná na naháňkách. Za prvé vysoká úsťová rychlost pomůže se zásahy i méně zkušeným lovcům, kteří těžko odhadují předsazení, za druhé je 8,5x55 Blaser doslova křovinořez. Když letí patnáctigramová střela za kusem skrytým za vegetací, nemusíte se bát, že by se střela rozbila nebo výrazně odklonila o kdejakou větvičku po cestě, což je ostatně důvod, proč mnoho lidí chodí na naháňky s 9,3x62. U 8,5x55 Blaser přitom dostanete porovnatelný výkon v menším balení, v kratší hlavni a s menším zpětným rázem.

 
Pár slov závěrem

8,5x55 Blaser je výkonný short-magnum lovecký náboj s lehce zvládnutelným zpětným rázem. Největší výhody pochopíte při použití kulovnice s krátkou hlavní a tlumičem, pro které je také navržen a konstruován. Osobně používám hlaveň Blaser R8 délky 47 cm a na komfort krátké kulovnice jsem si zvykl tak, že se mi jiné R8 hlavně už ani nechce používat.
Za rok 2023 jsem s tímto nábojem lovil zvěř od lišek přes daňčí až po metrákové prase, a nikdy jsem neměl problém s předáním energie, penetrací nebo nedostatečným barvením střeleného kusu.
Ve vzdálenostech 40 až 250 metrů jsem vyzkoušel náboje Blaser SP a Norma Oryx, přičemž mi více vyhovoval Oryx pro jeho vyšší zastavovací schopnosti. Pokud nejste citliví na ránu, máte rádi naháňky, lovíte v silně zarostlé honitbě nebo jen vítáte inovace na poli loveckého náčiní, může vás 8,5x55 Blaser doprovázet po celý rok.
Ing. Martin BROŽEK  
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Přiložené dokumenty

Tabulka-Blaser-1 Tabulka (9,77 KB)
Zpracování dat...