ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2023

Zajímavý přírůstek do rodiny svítilen Fenix

Myslivost 12/2023, str. 81  Josef Drmota
Výbava myslivce je poměrně různorodá. Kromě neodmyslitelných zbraní, střeliva, nožů, optiky a vábniček v ní běžně nalezneme svítilny. Jsou nezbytné zejména během lovu černé zvěře, který se dnes z velké části odehrává v nočních hodinách. Poslouží nám ale dobře také při komplikovanějších dosledech ostatní spárkaté zvěře i dohledávkách lišek, které se čas od času protáhnou do temné části dne.
 
Krátký pohled zpět
 
Vývoj v oblasti loveckých svítilen sleduji dlouhodobě a pravidelní čtenáři našeho časopisu si zajisté vybaví řadu produktů, kterou jsem jim měl možnost během více než deseti let představit. Začínali jsme v letech, kdy se objevily ty první, vybavené xenonovými, a tedy ne zrovna úspornými, diodami. Byla to doba nejen technologického, ale také morálního skoku, kdy si myslivecká veřejnost musela uspořádat názor na použití nové pomůcky při lovu zvěře.
Pod tlakem škod páchaných početně rostoucích populací černé zvěře, a zejména s ohledem na požadavek bezpečné noční střelby, se svítilny rychle prosadily do praxe, nehledě na poněkud vyšší pořizovací cenu oproti levným stánkovým produktům.
Další kvalitativní posun nastal v okamžiku, kdy výrobci zvládli osadit drobné svítilny vysoce výkonnými a úspornými LED diodami, které umožňují plynulé přepínání světelných režimů a prodlužují životnost zdrojů až na neuvěřitelné desítky hodin.
Souběžně s vývojem kvalitních, stále dokonalejších diod, probíhala geneze v oblasti ergonomie, zjednodušení ovládání, vybavení svítilen různými doplňky, držáky, dálkovými spínači, barevnými filtry, barevnými diodami a dalšími. Rostoucí oblibě loveckých svítilen nahrávala i cena, která sice nikdy nebyla zanedbatelná, nicméně dále nerostla. Především byla zlomkem pořizovací ceny tehdy nepříliš rozšířeného „nočního vidění“. To mohlo být navíc v některých případech hodnoceno jako ne zcela legální.
 
Současný trend
 
Současný trend, který si dovoluji ve zdokonalování svítilen vysledovat, se týká dalšího růstu výkonu diod a zejména inovací v oblasti zdrojů napájení. Nejen, že se zvyšuje jejich kapacita, ale především se zjednodušuje a unifikuje dobíjení. U nových produktů je dnes pryč doba externích nabíječek a většina svítilen umí oživit kapacitu zdroje přímo ve svém těle. Řada akumulátorů má navíc zabudované konektory, které umožňují použít všudypřítomnou standardní nabíječku mobilního telefonu. Podobný produkt představím koneckonců i v dalším textu.
Vývoj nelze zastavit v žádné oblasti, využití loveckých svítilen nevyjímaje. Padající cena konkurenčních produktů stála za stagnací a propadem jejich přímého použití při osvětlení cíle. Dnes si již musíme přiznat, že s boomem nejrůznějších digitálních a termovizních přístrojů svítilny svůj nerovný souboj v dané oblasti prohrály.
To ale v žádném případě nesnižuje jejich význam, protože po každém jednotlivém výstřelu s použitím jiné techniky, potřebuje myslivec náhle vnést do svého života a následujících úkonů trochu světla. A nejen toho pomyslného…

DSC_0010-1-1.jpg
 
Fenix HM61R Amber V2.0
 
Výše popsaný vývoj se nutně musel projevit na celém spektru souvisejících produktů a v některých případech změnil preference uživatelů. Z původních loveckých svítilen, které byly nezpochybnitelnými klony přímých taktických svítilen, se zájem myslivců začal v nemalé míře přesouvat směrem k výkonným čelovkám. Jsou totiž skladnější, flexibilnější, dají se umístit na hlavový popruh, uvolňují ruce pro práci, a co je podstatné – dnes již z hlediska výkonu velmi úspěšně šlapou na paty svítilnám klasickým.
Coby novinka v dané kategorii se mezi mými oblíbenými „Fenixkami“ objevil nedávno produkt s označením HM61R Amber V2.0. Oproti svému úspěšnému předchůdci ve verzi 1.0 posouvá dále komfort užívání, zejména dobíjení zdroje, a jak již je zvykem, i maximální světelný výkon. Věřím, že právě nyní, v době dlouhých nocí a intenzívních lovů spárkaté zvěře, osloví mnohé myslivecké kolegy.
Jedná se o novou, vylepšenou verzi staršího, oblíbeného a hojně prodávaného modelu. Oproti svému sourozenci nabízí zvýšený maximální světelný tok 1600 lumenů neutrálního bílého světla s dosvitem až 162 metrů. Svítilna je vybavená také červenými diodami pro bezpečnostní přisvícení a řešení havarijních situací. Jen pro úplnost – zájemce o další detaily a postřehy z praxe bych rád odkázal na archiv našeho časopisu a ročník 2021, kdy byl starší typ HM61R Amber podrobně popsán.
Za uvedený výkon vděčí nový model prémiové výkonné LED diodě Luminus SST-40 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50 000 hodin. Doplňují ji dvě červené diody LED Everlight.
Uvedení svítilny do provozu je snadné a provádí se způsobem typickým pro celou řadu čelovek Fenix. Tlačítkový spínač z měkké pryže je umístěný v ose těla svítily a postačuje jej krátce podržet. Svítilna si pamatuje naposledy použitý režim a naskočí tedy přesně tam, kde jsme ji naposledy zanechali. Pouze v případě nejvýkonnějšího režimu nastupuje po dalším zapnutí z bezpečnostních důvodů o výkonový stupínek níže. Pro rozsvícení do režimu červené barvy se svítilna aktivuje dvěma rychlými stisky.
Přepínání mezi režimy bílého i červeného světla je cyklické a děje se opakovaným krátkým stiskem spínače. K dispozici dostáváme celkem pět možností: 1600 lumenů (výdrž přiloženého typu zdroje 2 hodiny), 400 lumenů (4 hodiny), 150 lumenů (12 hodin), 50 lumenů (35 hodin) a 5 lumenů (300 hodin). Červené světlo nabízí tři různé režimy: stabilní světelný tok 1 lumen (400 hodin), 10 lumenů (40 hodin) a červené blikání 10 lumenů (80 hodin).
Podobně jako u jiných „Fenixek“ se může uživatel spolehnout na vysokou odolnost podle normy ANSI/NEMA FL 1-2009. Stupeň přípustného zatížení zde odpovídá standardu IP68, což zaručuje ponor do hloubky 2 metry po dobu 30 minut a pádovou odolnost do výšky 2 metry. Přestože jsem uvedené speciálně u tohoto výrobku podrobněji nezkoumal, nemám na základě dlouholetých zkušeností důvod uvedeným údajům nevěřit a případné pochybovače si dovolím odkázat na archiv našeho časopisu, kde byly výrobky uvedené značky z mé strany podrobeny opakovaně poměrně nevybíravým testům.
Zájemce o podobnou investici bude na jednom z prvních míst samozřejmě zajímat také skutečný světelný výkon svítilny. Výrobce udává při maximálním výkonu dosvit až 162 metrů. Této hodnotě odpovídá podle standardů výkon na úrovni osvětlení, které poskytuje měsíc v úplňku. Z praktického pohledu a bez použití dalších optických pomůcek se podle mé zkušenosti můžeme spolehnout na z pohledu zraku použitelný dosah někde kolem dvou třetin uvedené hodnoty. Hravě se tím dostáváme přes sto metrů, což je na relativně subtilní svítilnu slušný výkon.

HM61R_Amber_V20-02-1.jpg
 
Inovativní nabíjení
 
Za vysoký výkon platí čelovka poněkud masívnějšími rozměry 103 x 36 x 45 mm (včetně držáku) a hmotností 157 gramů (včetně popruhu a akumulátoru). Měřeno samozřejmě očima (a čelem) uživatele subtilnějších typů. Skutečností ovšem je, že díky solidnímu křížovému popruhu a slušnému uchycení se dá se svítilnou rozumně pracovat a pohybovat.
Napájení svítilny je realizované akumulátorem 18650 (v balení je akumulátor s kapacitou 3400 mAh), v případě nouze i dvěma CR123A. Vzhledem k možnostem dobíjení a výdrže zdroje ovšem připouštím tuto možnost pouze jako havarijní.
Jednou z předností současných „Fenixek“ je možnost dobíjení akumulátoru přímo v těle svítilny. V našem případě je velmi elegantně řešeno magnetickým konektorem s USB koncovkou, kterou můžeme zasunout do jakéhokoliv adaptéru pro mobilní telefon, autobaterie, notebooku, případně přenosné powerbanky. Při rozumném plánování je tak možné se zdrojem vydržet i v případě delších loveckých expedic a pobytů v terénu.
Za zmínku určitě stojí i skutečnost, že napájení diody je elektronicky řízené a proud, který do ní teče, je udržován jako konstantní. To zaručuje stálý světelný tok, který s poklesem napětí nesnižuje nic ze svojí intenzity. Svítilna si navíc sama „řekne“, kdy chce připojit k nabíječce. V oblasti spínače je umístěna dioda, která při namáčknutí a dobrém stavu napájení (100 až 85 % kapacity) zasvítí krátce zeleně. Zelené blikání znamená 85 až 50 %, konstantní červená 50 až 25 % a červené blikání méně než 25 % kapacity zdroje. Má-li svítilna opravdové problémy s napětím, přepne nám automaticky na nižší výkon diody.
Nechtěné aktivaci diody a neužitečnému vybití zdroje během transportu v batohu nebo kapse kabátu zabráníme uzamčením svítilny, které se aktivuje podržení spínače po dobu 3 vteřin. Změnu stavu signalizuje svítilna zablikáním. Odemčení je obdobné. Jinou možností uzamčení svítilny je povolení víčka uzávěru šachty se zdrojem napájení o čtvrtinu otočky.
Jako jednoznačnou inovaci shledávám, a více než vítám, skutečnost, že výrobce opatřil samotný akumulátor konektorem USB-C namísto dřívějšího mikro-USB. Je to jednoznačný krok odpovídající celkovému trendu unifikace dobíjení osobních elektronických přístrojů. Zdroj totiž oživíme, ať již ve svítilně, nebo samostatně, s použitím jakékoliv nabíječky mobilního telefonu.

f22-1-1.jpg
 
Doplňky
 
Jako u jiných svítilen Fenix je součástí balení HM61R Amber V2.0 spona, křížový hlavový popruh, již zmíněný výkonný akumulátor, náhradní o-kroužek a nabíjecí magnetický USB kabel. Dokoupit lze sadu černých popruhů bez reflexních prvků, pouzdra a různé držáky pro uchycení na řídítka kola, přilbu apod. Z hlediska používání stojí za zmínku velmi šikovná skutečnost, že svítilnu lze z držáku hlavového popruhu snadno vysunout (upevněna je v něm pomocí klipsové spony) a použít klasicky „v ruce“.
Díky sponě ji můžeme bez problémů připnout na kteroukoliv kapsu nebo klopu kabátu či košile. Při práci kolem auta, ale také dveřních zárubní, oceníme magnetický držák zabudovaný v dolní části svítilny. Díky němu můžeme svítilnu jednoduše postavit nebo zavěsit, včetně rovných ploch na zámcích či závěru zbraně. Spojení je velmi pevné a můžeme se něj spolehnout i při přiměřených otřesech.
Případného uživatele bych rád ještě upozornil na ochranu svítilny proti přehřátí, která by jej mohla při používání někdy lehce zmást. Vysoké režimy výkonu diody totiž produkují značné množství tepla a nahřeje-li se hlava svítilny na 65 °C, sníží svítilna automaticky výkon. Po poklesu teploty může uživatel znovu přepnout do režimu vysokého. Zdánlivý propad svítivosti tedy není závadou, ale přirozenou ochranou výrobku (ale i rukou uživatele).

38-metru-v-plnem-svetle-1-1.jpg
38 m v plném světle
 
Závěr
 
Při každém podobném hodnocení si kladu otázku, zda výdaj na úrovni několika tisíc korun za svítilnu není pro řadového myslivce přespříliš. Jelikož jsem sám spořivý člověk, chápu dobře dilema, před nímž mnohý stojí. Po letech zkušeností, testování, pohledu zpět i kolem sebe, však mohu s klidným svědomím konstatovat, že obavy ze špatné investice jsou v tomto případě liché. Počítáme-li tedy s tím, že daný produkt hodláme používat dlouhodobě.
Potřeby nočního přisvícení můžeme samozřejmě vyřešit za zlomek uvedené ceny někde na tržnici. Musíme nicméně počítat s faktem, že životnost podobného produktu bude při skutečně aktivním používání obvykle v řádu měsíců. V případě volby, který jsem se snažil představit, se posouváme minimálně do úrovně let. Markantní rozdíl navíc zjistíme v okamžiku, kdy obě alternativy svítilny uvedeme v noci do provozu. A ještě víc tehdy, jakmile před námi vyvstane otázka jejich „uživení“.
Uvedenými řádky nikoho nepřemlouvám ani nepřesvědčuji. Jenom jsem se pokusil nastínit možnosti, jak můžeme z hlediska dlouhodobé perspektivy k pořízení kvalitní čelové svítilny, nejen pro noční toulky honitbou, přistoupit. Možností máme samozřejmě více a záleží na každém potenciálním uživateli.
Všem přeji k nalezení toho správného rozhodnutí dostatek osvícení…
Josef DRMOTA

Zpracování dat...