ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2023

Pomocník pro každý den

Myslivost 12/2023, str. 64  Jiří Kasina
Před několika měsíci jsem měl možnost krátce vyzkoušet vrcholnou verzi mezi myslivci velmi oblíbeného a užívaného pickupu Ford Ranger v provedení Raptor. Článek Extrém do extrému si můžete přečíst v čísle 7/2023. Jeden z Rangerů v „běžnější verzi“ už rok slouží poctivě a spolehlivě pro sekretariát ČMMJ. A tak jsem si na týden Forda půjčil a zajímalo mne porovnání vrcholné a běžné verze, neboť pokud si myslivci tento praktický pickup pořizují, většina asi nesáhne na extrémním Raptoru. A zajímalo mne také to, čím vším si mohou tohoto pomocníka myslivci vybavit pro běžnou i neběžnou práci v honitbě.
Ranger je nabízen výhradně se vznětovými motory EcoBlue. Základem je dvoulitrový diesel o výkonu 170 k (125 kW) buď se šestistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou. Můžete také zvolit vznětový dvoulitr Bi-Turbo e-4WD s výkonem 205 k (151 kW), ten ale jen ve spojení desetistupňovým automatem.
Novinkou nové generace je přeplňovaný motor 3.0 EcoBlue V6, který přináší vysoký výkon až 240 k (176 kW) a velký točivý moment až 600 Nm. Tento motor doplňuje velmi odolná a rychlá 10st. automatická převodovka. Výsledkem je sehrané pohonné ústrojí vhodné pro tažení těžkých nákladů a extrémní terénní jízdu s maximální jistotou a komfortem v jakýchkoli podmínkách. Navíc díky volitelným jízdním režimům můžete změnit kalibraci celého pohonu.¨
Je třeba říci, že desetistupňový mnou zkoušený automat řadil naprosto hladce a zvláště v těžkém terénu si jen spokojeně motor předl a bez výraznějšího cukání volil automat potřebný převod.

PA070084-1.jpg

Při klidné jízdě s nenaloženým autem jsem se z hlediska spotřeby dokázal dostat i docela blízko k velmi ucházejícímu apetitu 9 l/100 km, v terénu, s nákladem a nebo přívěsem to bude samozřejmě jiná písnička, solidní dojezd zaručuje nádrž o objemu 80 l.
Základem pro jízdu v terénu je vyspělý pohon všech kol e-4WD pro jízdu na silnici i v terénu. Disponuje zcela novou elektronicky řízenou rozdělovací převodovkou. Spojka převodovky je využívána k přenosu točivého momentu v režimech 4WD 4A (AUTO), 4H a 4L. Při volbě 4A systém plynule mění točivý moment předních kol od zadních kol k předním pro dosažení optimální trakce na silnici. Při volbě 4H nebo 4L systém elektronicky řídí trakci předních a zadních kol pro použití v terénu nebo na kluzkém povrchu, jako je hluboký sníh, písek nebo bláto.

PA070071-1.jpg

Díky několika jízdním režimům, pohonu e-4WD a elektronicky řízené mechanické uzávěře diferenciálu zadní nápravy dokáže Ranger adekvátně reagovat na jakoukoli situaci na silnici nebo v terénu. K těmto jízdním režimům patří „on-road“ normalní režim, Eco režim, Tažení/vlečení (pouze automat) a Kluzký povrch   nebo „off-road“: Písek, Bahno/Vyjeté koleje a Skály. Při volbě každého z jízdních režimů ovladačem na středovém tunelu dochází ke kompletnímu přenastavení chování vozu. Upraveny jsou stovky parametrů, nicméně mezi ty základní patří kalibrace motoru, převodovky a ABS, nastavení kontroly trakce, citlivosti řízení, pedálů, brzd a změna grafiky přístrojového štítu.
Ranger je vybaven infotainmentem SYNC 4A s funkcí Premium Connectivity, který umožní prostřednictvím 10“ nebo 12“ dotykové obrazovky intuitivní spojení se světem. K tomu digitální přístrojový štít o velikosti 8“ zobrazí velké množství užitečných informací nejen pro jízdu v terénu, přitom se grafika přístrojového štítu mění v závislosti na zvoleném jízdním režimu.
Po usednutí do kabiny najdete skvěle situovanou pozici se všemi základními prvky v dosahu, naštěstí stále zůstaly základní mechanické tlačítkové či otočné ovladače, nastavování dalších funkcí přes středový dotykový displej je rychlé, logické a graficky velmi dobře vyvedené.

PA080126-1.jpg

Cestující obklopí solidní materiály bez nějakých zbytečných výstřelků, výhled vpřed přes rozměrnou kapotu je impozantní, zadní pohled přináší velkorysá boční zrcátka. Rozměrově řidič ani spolujezdec nestrádají, snad jen sedadla by mohla mít lepší boční vedení a v základní výbavě by mi scházelo vyhřívání sedadel a volantu. Od výbavy Limited je obojí vyhřívané, k tomu je vyhřívané i přední sklo.
Okolí vozidla při manévrování perfektně monitoruje sada kamer poskytujících i ptačí pohled a celá sada senzorů. Při jízdě pomáhá řidiči doslova armáda asistentů měnících se i podle stupně výbavy. Popisovat jejich přehled by vydalo na množství řádek, každý zájemce o koupi má v prospektech připraveno zajímavé a lákavé čtení, výbavové řady XL, XLT, Tremor, Limited, Wildtrak a Platinum se liší nespočtem kombinací.
Usedne-li řidič do Rangera, začne si připadat velmi rychle jako kapitán lodi, z výšky má perfektní přehled o dění na komunikaci, při jízdě na silnici podvozek s tlumeným duněním odfiltruje výmoly a Ranger doslova pluje provozem. Pozor však na opomenutí hmotnosti skoro až 2,5 t, změny směru a rychlosti hned připomenou náklonem a pohupováním neobkročitelné fyzikální zákony, nicméně Ranger v zatáčkách drží stopu statečně a jistě. Při prázdném vozidle ale může občas zradit odskočení zádě, neboť zadní náprava je logicky stavěna na zatížení korby až 1100 kg. Ranger je také dobrý tahoun, legálně se dá připojit přívěs až o celkové hmotnosti 3500 kg.

PA080130-1.jpg
Když už jsme u nákladového prostoru, nová generace modelu Ranger má rozšířenou korbu mezi podběhy, tudíž se do zadní části vozu vejde celá europaleta na šířku ve standardním rozměru 1200x800 mm. Přijde vhod, pokud potřebujete převézt zásoby zboží na paletě a nemáte k dispozici dodávkové vozidlo.
Zpracování dat...