ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2023

Porovnání vybraných digitálních nočních zaměřovačů

Myslivost 7/2023, str. 52  Martin Brožek
Digitální noční vidění jsou v civilní sféře rozšířená pouze několik posledních let. Přestože „digitálům“ šlapou na paty termovizní přístroje, nelze jim pro stále vynikající dostupnost, cenu a výkon upřít užitnost a stabilní tržní podíl. Pro jejich praktické využití, zejména schopnost číst detaily pozorované zvěře, razím názor, že než utratit peníze za slabé termo, tak raději za špičkové digitální noční vidění.
Poslední lednový týden jsme s kamarádem Michalem věnovali několik večerů přípravě a testu šesti vybraných digitálních nočních vidění. Test vyvrcholil „polní“ zkouškou v nočních hodinách, kdy jsme získali potřebná data pro hodnocení všech modelů.
Následující článek je strukturován jako stručný popisy jednotlivých „nočáků“ a pořadí podle dosažených bodů v jednotlivých testovaných kategoriích.

IMG_0861.jpeg
 
Přístroje jsme odvezli ven, nechali je zchladnout na teplotu asi 2 °C a postupně vyzkoušeli jejich ovládání, schopnosti denního a nočního režimu, s přísvitem i bez, na tři vzdálenosti.
Ze 70 metrů jsme se dívali na trofeje srnce a daňka a pohyblivou imitaci myši, která slouží k odlákání pozornosti predátorů.
Další vzdálenost byla 150 metrů, kam jsme přesunuli daňka a srnce, a nakonec 300 metrů, kde jsme sledovali už jen daňka.
Přísvity jsme zkoušeli „tovární“, dodané jako součást balení, a externí, zapůjčené ekonomické přísvity Venator, které posloužily především pro osvětlení daňka ve 300 metrech.
Jistě nikoho nepřekvapí závěr, že s externím přísvitem se kouká v noci lépe, ale nepředbíhejme.
 
hikmicro-alpex-a50tn.jpg
Hikmicro-Alpex.JPG

Hikmicro Alpex A50TN
 
Digitální noční vidění ve tvaru puškohledu je vybaveno režimem den/noc, přičemž umí využít zbytkového světla a sestavit noční obraz bez použití přísvitu. Denní režim je barevný, scéna dobře prokreslená. Základní optické zvětšení je 3,5x, zoomem se dostanete až na čtyřnásobek optického. HD senzor 1440x1080 px, OLED diplej 1024x768 px.
+ dobrý obraz v denním i nočním režimu
+ využitelný noční režim pracující se zbytkovým světlem
- nečitelná tlačítka, komplikované ovládání a tuhé ostření
- příliš citlivé točítko zoomu reagující na náhodné dotyky
- hmotnost a velikost
 
Pulsar-Digex-C50.jpg
Pulsar-Digex-C50.png

Pulsar Digex C50
 
Opět digitální noční vidění ve tvaru puškohledu. Výbavu tvoří FHD senzor 1928x1088 px a Amoled HD displej 1024x768 px, režimy jsou přizpůsobeny pro denní barevné a noční černobílé vidění. Základní optické zvětšení je 3,5x, digitálně je lze čtyřnásobit. V nočním režimu lze zvolit nižší snímkování a získat bez přísvitu další noční detaily. Celkově se však v tomto citlivém režimu celá scéna zpomalí a není plynulá.
+ plynulý denní i noční obraz
+ velmi rychlá kompenzace expozice výkonného osvitu
+ intuitivní ovládání
- hmotnost a velikost
- manuální zaclonění obrazu den/noc
- přísvit v balení je bez možnosti zoomu

infiray_tube_td50l_1.jpg
Infiray-td50l.jpg 

Infiray Tube TD50L
Další noční vidění tradičního puškohledového vzhledu, tentokrát z dílny Infiray. Stejně jako u Pulsaru či Hikmicro uvnitř tepe HD CMOS senzor 1440x1080 px, obraz je přenášen na displej 1280x960 px. Základní optické zvětšení je 4x, digitálně lze přiblížit až na 16x. Ani v Infiray nechybí černobílý režim pro málo světla a barevný pro den.
+ možnost rychlé změny nastavení kříže a profilu
+ dobrý přísvit součástí balení
- tučný kříž
- komplikované ovládání
- hmotnost a velikost

PARD-DS35-70-LRF-NIGHT-VISION-SCOPE.jpg
Pard-DS35.JPG 

Pard DS35 LRF
 
Často nazývaný „číslo 5 žije“ je poslední tubusové noční vidění v testu. Pard DS35 užívá pro snímání barevného denního a černobílého nočního režimu čip Ultra HD CMOS s rozlišením 2560x1440 px. Obraz promítá na kulatý LCD displej 800x800 px. Pard je současně nejmenší a nejlehčí ze všech testovaných nočáků ve tvaru puškohledu. Základní optické zvětšení testovaného modelu bylo 4x, digitální přiblížení 8x.
+ hmotnost a velikost
+ je dostupný ve variantě základního optického přiblížení 4x nebo 5,6x
+ po nástřelu vycentrovaný kříž
+ základní balistický přepočet dle naměřené vzdálenosti
+ napájení na akumulátor 18650
- velmi nepohodlné ovládání
- špatně čitelná tlačítka
- nízké rozlišení displeje redukující dobrý CMOS senzor

Hikmicro-Cheetah-Series.png
Hikmicro-Cheetah.png 

Hikmicro Cheetah C32F
 
Krabičkové noční vidění s integrovaným přísvitem. Ultra HD senzor 2560x1440 px. Displej OLED 1920x1080 px, základní optické zvětšení 2,7x s možností digitálního zoomu až na 21,6x. Zařízení jako jediné nemá ovládání výkonu přísvitu. Režimy jsou denní, noční barevný, noční černobílý a noční s přísvitem. Cheetah je dostupný jako zaměřovač a předsádka.
+ kompaktní velikost, nízká hmotnost
+ překvapivě výkonné zpracování zbytkového světla
+ jednoduché ovládání
- denní režim nemá věrné barvy
- přísvit je napevno v těle a nepočítá se s jeho výměnou
- tlačítka na levé straně
- při nákupu musíte přikoupit montáž

PARD-NV008-LRF-1.png
Pard-008.png 

Pard NV008s LRF
 
Krabičkové digitální noční vidění se systémem den/noc, který přes den poskytuje barevný a v noci černobílý obraz, napájeno akumulátorem 18650. Senzor FHD CMOS velikosti 1920x1080, displej OLED 1024x768 px. Přístroj pořídíte v základním optickém zvětšení 6,5x nebo 4,5x, digitální zoom nechybí. Testovaný model byl vybaven laserovým dálkoměrem s balistickým přepočtem.
+ malý a lehký
+ pocitově odolný a dobře zpracovaný
+ ve variantě s dálkoměrem balistický kalkulátor
- nepohodlná tlačítka bez zdvihu
- složité ovládání

Venator-Noxx-R.jpg
 
Přísvity Venator
 
Abychom ověřili schopnosti testovaných modelů, využili jsme dva externí přísvity. Prvním z nich byl Venator NoxxKit - IR 940nm LED s udávaným výkonem optimálním do 250 metrů, druhý Venator Nox R - IR 940nm LED s jiným způsobem zaostření a opět doporučením osvitu ve vzdálenosti 250 metrů.
S oběma přísvity jsme dosahovali porovnatelných výsledků – pozorovali jsme s nimi trofej daňka ve vzdálenosti 300 metrů a oba poskytly dostatečné množství světla. Nezaměřovali jsme se primárně na schopnosti přísvitů, jednalo se nám čistě o potvrzení prodloužení pozorovací a lovecké vzdálenosti.
Oba Venatory překonaly přísvity dodané s továrními nočními viděními, a to především variabilitou stažení světla do úzkého paprsku.
 
VÝSLEDKY TESTŮ
 
Po otestování jsme s Michalem došli k závěru a pořadí v jednotlivých hodnotících parametrech. Pořadí je výsledkem diskuse, ne vždy jsme se přesně shodli na detailech, ale vždy jsme měli jasno o vítězi v konkrétní kategorii.
Protože noční vidění si na současném trhu konkurují, mají podobné vnitřnosti a výbavu, udělali jsme celé pořadí bez ohledu na krabičkový nebo tubusový design.
Současně je třeba říct, že jsme žebříček sestavili nezatíženi komerčními zájmy, a tedy představuje čistě náš soukromý názor.
Také musím poznamenat, že i když některý z přístrojů na stole dopadl hůř, neznamená to, že je špatný – člověk si zvykne jak na obraz, tak na ovládání jakéhokoliv z nich. Opravdu je to v podstatě hlavně o individuálním pohledu každého z potenciálních uživatelů, každý může preferovat jiné parametry a vlastnosti. A nezapomínejme, že velkou roli v subjektivním pohledu hraje způsob preferovaného způsobu nočního lovu.
Ani o jednom testovaném kusu nemůžu říct, že je nekvalitní. Všechny poskytnou skvělou možnost zodpovědného nočního lovu. Člověk si především musí nastavit očekávání, co od digitálního nočního vidění čeká – hmotnost, výkon apod. – obrazově totiž poslouží všechny.
 
Ovládání – způsob ovládání, nástřel, pohyb v menu, tlačítka a jejich zdvih, náchylnost k nechtěnému vyvolání jiné funkce:
1. Pulsar Digex C50 (nejlepší)
2. Hikmicro Cheetah
3. Infiray Tube TD50
4. Hikmicro Alpex, Pard NV008 a DS35
 
Barevný režim ve dne
1. Hikmicro Alpex (nejlepší)
2. Pulsar Digex C50
3. Infiray Tube TD50
4. Pard NV008, Hikmicro Cheetah, Pard DS35
 
Barevný režim v noci na vzdálenost 50 až 70 metrů
1. Hikmicro Cheetah
2. Hikmicro Alpex
3. Infiray Tube TD50L
4. Pard DS35, Pard NV008, Pulsar Digex C50
 
Noční režim bez přísvitu 50 až 70 metrů
1. Hikmicro Cheetah
2. Hikmicro Alpex
3. Pulsar Digex C50
4. Infiray Tube TD50L, Pard DS35, Pard NV008
 
Noční režim s přísvitem do 200 metrů
1. Pulsar Digex C50 (nejlepší)
2. Hikmicro Alpex
3. Hikmicro Cheetah
4. Pard DS35, Pard NV008, Infiray Tube TD50L
 
Kvalita obrazu, zrnění, detaily, ostrost, kontrasty, odezva displeje, rychlost, expozice
1. Pulsar Digex C50 (nejlepší)
2. Hikmicro Alpex
3. Hikmicro Cheetah
4. Pard DS35, Pard NV008, Infiray Tube TD50L
 
 
Závěr
 
S ohledem na výsledek jednotlivých kategorií jsme se s Michalem shodli na celkovém vítězi testu, kterým je za nás Pulsar Digex C50, přičemž jako dobrou koupi vidím Hikmicro Cheetah, který překvapil obrazem, je lehký, slušně se ovládá, a celkově jej považuji za skvělé zařízení v poměru cena/výkon. Současně podotýkám, že s továrními přísvity se ochudíte o podstatnou část schopnosti nočních vidění pozorovat a lovit na větší dálky. Vyzkoušené přísvity Venator výrazně osvětlením scény pomohly.
 
Zařízení do testu zapůjčily společnosti ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o. (Infiray Tube TD50L), Zbraně a střelivo Šubrt (přísvity Venator) a Jirkovský Janeček s.r.o. (zbytek testovaného portfolia).
Děkuji Michalu Drimlovi za přípravu a pomoc při testech.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz
 

Zpracování dat...