ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2023

Dalekohled Digiphot 10x42ED

Myslivost 7/2023, str. 56  Jiří Louthan
Otestoval jsem dalekohled, který za poměrně dostupnou cenu nabízí velice zajímavé uživatelské hodnoty. Jak se předvedl na lovu v lese a na rybářských výpravách?
Německá společnost Digiphot se specializuje na výrobu optiky od lup až po dalekohledy a já jsem se z její pestré nabídky rozhodl otestovat konkrétně dalekohled s označením 10x42ED. Tento dalekohled je totiž hodnotami přiblížení a rozměrem objektivu jako dělaný pro rybáře a myslivce. Pro koupi tohoto dalekohledu jsem zvolil eshop Optipomucky.cz.

2000-1-1.jpg
 
Malý, lehký a s fortelným pouzdrem
 
Dalekohled s velmi kompaktními rozměry 15x11x6 cm (zaokrouhleno) váží bezmála 0,75 kg a je tak nejen velmi dobře skladný, ale ani nijak nezatěžuje ruce při dlouhém velmi intenzivním pozorování. Součástí dalekohledu je velmi odolné pevné pouzdro, které dalekohled výborně chrání před poškozením, jen při lovu ruší jeho otevírání pomocí zipu, což ale rybáři nijak nevadí.
Tělo dalekohledu je pogumované, ani ve velmi nízkých teplotách nestudí do ruky a dalekohled se drží i díky poměrně úzkým tubusům velice pohodlně. Tím spíše, že na své spodní straně má šikovné perforování na opření palců.
Očnice jsou samozřejmě šroubovací a jejich pogumování je odolné a masivní, takže jednak působí velice odolně, ale navíc výborně sedí na očích a dobře eliminují průnik bočního světla.
Krytky objektivů mají střední tuhost, velmi dobře sedí na dalekohledu a snadno se nandávají. Navíc se mi moc líbí, že jsou pomocí gumových objímek na dalekohledu fixované, a tak se nedají snadno ztratit. Navíc je manipulace s nimi velice rychlá a komfortní.

0K0A7916-1.jpg
 
Ostření kovovými prvky
 
Ostření dalekohledu Digiphot 10x42ED se neprovádí pomocí plastových ovládacích prvků, jak je tomu u mnohých konkurenčních binokulárů, ale celokovovým ostřícím šroubem. Kovová dioptrický kroužek pro doostření rozdílu mezi oběma očima je umístěn před pravou očnicí. Oba tyto prvky mají výrazném perforování, takže nekloužou v mokrých rukou ani v rukavicích. Za toto řešení dávám rozhodně palec nahoru.
Závěsný popruh, který je součástí balení tohoto dalekohledu, je bytelný a navíc má šikovný měkčený pás pro oblast krku, který má dvojí povrch. Z jedné strany je povrch řešený na bázi neoprenu a z druhé se jedná o měkký gumový materiál, který je četně perforovaný. Můžete si tak vybrat, co je vám na kru příjemnější a zda potřebujete neklouzavé pogumování. Oba materiály jsou rozhodně na kůži krku příjemné a nijak neobtěžují ani při dlouhém nošení například při šoulačkách.

0K0A7910-1.jpg
 
Velmi dobrá ED optika
 
Kombinace desetinásobného zvětšení spolu s 42milimetrovým objektivem je v tomto případě plně dostačující pro pozorování ptáků, zvěře anebo chování ryb u hladiny, a to i na poměrně velké vzdálenosti. ED optika (fluoridové optické sklo s minimálním rozkladem světla) je v tomto případě velice dobrá, poskytuje moc pěknou světelnost a pozorovat lze požadované objekty i za zhoršených světelných podmínek, jako je šero, nebo lehká mlha, jak jsem si v reálu ověřil. S tímto dalekohledem jsme strávil dvě vícedenní rybářské výpravy a navíc devět lovů zvěře s mým kamarádem myslivcem.
Obraz získaný prostřednictví Digiphotu je kvalitně kontrastní, ostrý a odpovídá realitě bez jakýchkoli zkreslení, stínů, nežádoucích barevných projevů apod. Dalekohled ostří i na blízko od 1,3 metru.  

0K0A7918-1.jpg
 
Ochrana čoček za jedna
 
Zorné pole je pěkně široké i pro pozorování zvěře na polní honitbě a nabízí pro představu šířku 114 metrů na vzdálenost 1000 metrů. Optika tohoto dalekohledu je konstruovaná z BAK-4 (hranol i čočky) a navíc je ošetřena ochrannými vrstvami, které chrání optiku před mastnotou, otisky prstů a dalšími nežádoucími elementy. Na optice nechybí UV ochrana. Dalekohled je samozřejmě zevnitř vyplněný dusíkem, takže se jednak nemlží, což je vynikající, ale navíc je dalekohled také vodotěsný, takže není třeba se bát ho používat ani při mrholení nebo dokonce v hustém dešti. 
Navzdory tomu, že je pro vás značka Digiphot možná nová, musím konstatovat, že se jedná vzhledem k nabízené ceně o velice dobrý poměr cena / výkon / užitné vlastnosti, binokulár mě v rámci testování v žádném ohledu nijak zásadně nezklamal.
Má příjemnou hmotnost, skvěle řešené tělo a jeho optické parametry jsou pro oba mé zájmy (rybařina i myslivost) naprosto dostačující.
Získaný obraz pomocí tohoto přístroje je ostrý, nezkreslený, má reálnou barevnost a kontrast je velice dobrý k pozorování i drobných nuancí na větší vzdálenosti (detekce paroží vysoké zvěře apod.).
K jeho dokonalosti by se mi líbila jeho ještě o level větší ostrost při pozorování za šera po setmění. Logicky je to spíše dalekohled pro denní lovy, na převážně podvečerní a noční lovy si myslivec pořizuje jiné typy dalekohledů. Ale jinak jsem s touto volbou pokojený a mohu Digiphot 10x42ED rozhodně doporučit.
Jiří LOUTHAN

Zpracování dat...