ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2022

Blaser Carbon Shooting Sticks V2

Myslivost 11/2022, str. 80  Martin Brožek
V uplynulých třech letech jsem používal trojnožku s pístovými teleskopickými nohami a až na drobné výhrady jsem s ní byl spokojen. Mezi její klady patří schopnost okamžitého usazení v nerovném terénu a rychlá možnost změny výšky. Nevýhodou je vysoká hmotnost, hlučné písty a nepohodlné rozevírání nohou, pokud mám volnou jen jednu ruku. Také mě, obzvlášť při střelbě na delší vzdálenost, limitovalo jednobodové podepření zbraně.
Během letošního roku jsem tedy aktivně hledal alternativu, vyzkoušel jsem levnější i dražší podpěry, až jsem se dostal zpátky k čtyřbodovému stativu Blaser Carbon Shooting Sticks V2, který jsem si poprvé vyzkoušel vloni v listopadu.
Blaser Carbon Shooting Sticks V2 je střelecká podpěra, která se v úplném otevření dvěma body opírá o zem a dalšími dvěma podepírá zbraň. Samozřejmě je možné podpěru použít jako „lískovou vidličku“ nebo dvojnožku, ale plného benefitu čtyřbodé konstrukce dosáhnete právě při celkovém rozevření. Protože zbraň leží celou svou hmotností na podpěře, má střelec volné ruce a díky tomu se může soustředit jen na přesný zásah.

7768e8177c178e8c2bf370ef62d1604b-image.jpeg
 
Konstrukce
 
Podpěra je složená ze čtyř teleskopických karbonových trubek se svornou aretací – podobně jako turistické hole. Trubky jsou opatřeny stupnicí, návrat na konkrétní výšku je tak velmi snadný. Svorná aretace probíhá otáčením pogumovaných šroubů. Otáčení je jemné, přesto je výsledné upnutí spolehlivé a podpěra se samovolně neskládá.
Zbraň po rozložení uložíte do kovových vidliček s gumovou povrchovou úpravou. Zadní vidlička je pevná, přední vidlička je uložena do pistolové rukojeti volně s možností rotace kolem své osy, díky čemuž můžete i po založení do podpěry stranově upravit bod zásahu v rozsahu 20 metrů ve vzdálenosti 100 metrů. Přední vidličku můžete nahradit trnem, který pasuje na základnu střelecké dvojnožky Blaser.
Na opačné straně karbonových nohou najdete kovovou základnu opět opatřenou gumovou ochranou, do země ji opřete špičatými koncovkami. Aby se přední a zadní vidličky nerozevřely příliš, jsou tyto dva opěrné body propojené provázkem nastavitelným na délku vaší zbraně.
Ke zpracování nemám jakékoliv výhrady. Nastavování je snadné, prvky nevržou, spoje jsou pevné.
Určitě stojí za zmínku, že podpěru je možné pro potřeby pohodlnějšího pohybu složit, při zachování nastavené délky. Karbonové tyče podepírající zadní vidličku se dají zaklapnout do rukojeti a nemusíte si dělat starosti se samovolným otevíráním při pohybu.
Za velkou výhodu považuji i bezhlučnost celé sestavy – nastavení, rozložení i složení je skutečně tiché. Při pohybu o sebe nic nemlátí, neslyšíte žádné kovové zvuky, ani si nemusíte dělat starosti, že by vás prozradil vítr hrající na aretační otvory.
Jak jsem již zmínil, vidličky jsou kovové, opatřené gumovým povrchem. Se zadní vidličkou nebudete mít problém, přední je nicméně tvarovaná tak, aby lépe seděla pro oblé pažby. Vyloženě hranaté pažby, přestože se po vložení ani nehnou, nebudou chtít v přední vidličce sedět vodorovně. Je zřejmé, že tvar přední vidličky vychází z předpažbí zbraní Blaser.
Na mých zbraních lze najít předpažbí oblé i hranaté, ani jednu kulovnici jsem neměl problém bezpečně usadit, ale přiznávám, že by mi víc vyhovovala další, resp. hranatá, přední vidlička.
Podpěru dostanete v nylonovém přepravním obalu, který ji ochrání proti nepřízni počasí. Nepomůže však proti náhodnému mechanickému poškození. Je třeba si uvědomit, že karbon nevydrží přibouchnutí podpěry do dveří auta ani neopatrného kolegu, který si na ni sedne nebo na ni v kufru auta hodí naplněný batoh.

blaser-carbon-shooting-stick_3_700_533.jpg
 
Jak používám střeleckou podpěru
 
Pokud nejdu vyloženě „na lehko“, vždy beru podpěru. A to i v případech, kdy se chystám na čekanou. Mnohokrát se mi stalo při cestě od auta nebo zpět, že jsem měl možnost ulovit obeznaný kus, ale vzdálenost byla v můj neprospěch. Buď jsem podpěru neměl vůbec a v pozici „lovce sobolů“ jsem si netroufl nebo bez ohledu na trojnožku byla zvěř za hranicí mých střeleckých možností. Do honitby vyrážím s Blaser Shooting Sticks V2 roztaženou na potřebnou délku, složenou ve stavu hole. Do doby, než se rozhodnu střílet, využívám podpěru jako opěrnou hůl při překonávání nástrah terénu nebo při ověření hloubky potoků a mokřadu.
V okamžiku, kdy se dostanu na svou mysliveckou vzdálenost, mám podle množství času několik možností – střílím přímo z podpěrné hole bez roztažení, nebo mnohem častěji podpěru roztáhnu a zbraň do ní založím. S Blaser Carbon Shooting sticks V2 mám ověřený dostřel asi 130 metrů vstoje a 180 metrů vsedě. Díky vzdálenosti o mně v naprosté většině zvěř ani neví a já se můžu na střelbu připravit. Tréninkem se samozřejmě vzdálenost ještě zvětší.
Blaser podpěra je vynikajícím pomocníkem při lovu lišek nebo srnčí zvěře s vábením. Nachystáte si zbraň v podpěře orientovanou do prostoru, ze kterého předpokládáte, že přijde zvěř. Jednu ruku máte zcela volnou k použití vábničky, dalekohledu nebo termovizního monokuláru. Pokud vaše vábení zvěř zaujme, pomocí pistolové rukojeti podpěry upravíte směr a můžete střílet. Rozsah korekce je 20 metrů ve 100 metrech – posun je naprosto přirozený a nehlučný. V případě, že musíte změnit směr více, nic nebrání pootočení celé podpěry, váží jen 985 gramů. S podpěrou se můžete bezpečně schovat i do vegetace a zvýšit své šance na úspěch.
 
Závěr
 
Blaser Carbon Shooting Sticks V2 je ten kousek výbavy, u kterého kromě dobrého technického řešení, skvělé ergonomie a spolehlivého produktu dostanete něco, co budete mít rádi. Podpěra je moc hezká, nejenže splní účel, ale přináší navíc tu trochu radosti z krásného produktu.
Asi se o ni budete ze začátku bát – třeba kvůli tomu, že karbon můžete zlomit. Ujišťuji vás, že pokud se nestane něco opravdu nepředvídatelného nebo se nedopustíte nějaké zásadní neopatrnosti, brzy zjistíte, že křehkost je jen domnělá. A i kdyby, Blaser dodává náhradní díly. Carbon Shooting Sticks bych doporučil především myslivcům lovícím aktivním způsobem lovu.
 
Technické parametry
* Otočná rukojeť na nosné vidlici
* Materiál nohou: karbon
* Hmotnost: 985 gramů
* Nastavitelná výška od 1,24 m do 1,98 m
* Včetně přepravní tašky
* Pěnové rukojeti s nízkou hlučností a gumové nožičky
 
Ing. Martin BROŽEK,
autor projektu JduLovit.cz
Najdete mě na sociálních sítích, vyzkoušejte aplikaci

Zpracování dat...