Časopis Myslivost

Zbloudění dravců, radiotelemetrie a telemetrie GPS (II. část)

Myslivost 2/2021, str. 32  Luboš Kousal
V minulém čísle jsme se věnovali tématu, kterému se téměř žádný aktivní sokolník nevyhne, a tím je situace, kdy dravec tzv. zbloudí (ulétne) a jak lze pomocí moderních technologií tyto situace eliminovat a úspěšně řešit.
Také jsme se dozvěděli, že současné technologie (radiotelemetrie) umožňují dravce sledovat a ve většině případů i nalézt. Tento druhý díl se bude zabývat poslední, nejmodernější dostupnou technikou pro sledování a vyhledávání dravců a tou je telemetrie GPS.

Uchyceni-GPS-vysilace-na-batuzek.jpg
 
Bohužel tato zařízení nefungují jednoduše na stejném principu jako standardní GPS navigace do auta, a tak potřebujeme ještě několik dalších zařízení. Pojďme však hezky popořádku. Protože se těmito technologiemi zabývá více výrobců, představíme si zde dva používané systémy.
Tím prvním je výrobek španělského výrobce Microsensory, dodávaný na trh pod označením Ledesma GPS BIRD Tracker. Toto sledovací zařízení je uzpůsobeno pro používání pro dravce a díky funkci Bluetooth umožňuje propojení dat s tabletem nebo mobilním telefonem uživatele, který využívá operační systém Android nebo iOS.

GPS-Ledesma.jpg

Zařízení obsahuje vysílač RTS Mini, který nabízí v jednom vysílači tři funkce v následujícím pořadí:
1) Klasický rádiový vysílač, který pracuje na všech frekvencích UHF a jeho nespornou výhodou je kompatibilita se všemi přijímači UHF dodávanými tímto výrobcem, tedy výhodou přinejmenším pro ty, kteří již od tohoto výrobce mají radiotelemetrické zařízení a chtějí si toto zařízení rozšířit o nejnovější systém.
2) GPS s letovými údaji v reálném čase přímo v přijímači nebo aplikaci Full Model.
3) Telefon uvnitř vysílače zasílá polohu dravce GPS prostřednictvím SMS do mobilního telefonu uživatele, kde se po klepnutí na odkaz jeho poloha zobrazí na mapách Google.
Druhým zařízením je přijímač, který v tomto případě vypadá jako menší mobilní telefon. Je vybaven barevnou dotykovou obrazovkou. Značným vylepšením je regulace spotřeby baterie včetně upozornění na snížení její kapacity.
Absolutní novinkou tohoto zařízení je možnost vypínání a zapínání vysílače GPS a tak šetřit baterii pro situaci, kdy sokolník dravce hledá. V praxi to znamená, že pokud se sokolníkovi nepodaří dravce nalézt za denního světla, může na noc na dálku vysílač vypnout a znovu jej zapnout další den, kdy v hledání „zbloudilého“ dravce pokračuje, čímž zásadně šetří vybití baterie a prodlužuje reálnou šanci na nalezení dravce.
Další zajímavou funkcí přijímače je funkce automatického zasílání/sdílení polohy dravce pomocí SMS nebo WhatsApp s vámi zpřístupněným dalším kontaktům. Tím je možnost pátrání po zbloudilém dravci rozšířena o další pomocníky, kteří vás mohou o pozici dravce informovat a pomoci tak s vyhledáváním.
Určitou nevýhodou je závislost na dostupnosti a kvalitě pokrytí území mobilním operátorem, od kterého má uživatel SIM kartu (to však platí obecně pro všechny systémy pracující s mobilními telefony).
Přesnost zaměření je i v tomto případě závislá na otevřené krajině nebo vysokých skalních stěnách, případně výškových budovách (obdobně jako u radiotelemetrie). Ve složitém (členitém) terénu dochází ke zkreslení GPS souřadnic řádově až do 100 m. V zástavbě menších obcí se odchylka pohybuje kolem 30 m, ve volném terénu (louky, pole, lesy – mírně kopcovité) je přesnost kolem 10 m, a to je již vzdálenost, která sokolníkovi pro dohledání svého dravce dostačuje. Čím je kolem dravce větší prostor a s ním spojený výhled na oblohu, tím je jeho lokalizace přesnější.
Podle zkušeností sokolníků, kteří tento systém používají, patří k jeho nevýhodám systém uchycení (na batůžek) a o něco vyšší hmotnost. Je tak vhodnější pro větší dravce. Naopak výhodou je propojení s chytrým telefonem, kdy při větší vzdálenosti (dravce od sokolníka) - například v lesnatém terénu bez silnic je velmi složité zaměření dravce a správná volba nejkratší možné cesty.
Pokud vše funguje jak má, stačí v tomto případě vyžádat od vysílačky souřadnice a v chytrém telefonu „klepnout“ na tlačítko navigovat a do pár vteřin je znázorněna cesta kudy se k zbloudilému dravci dostat.
Další výhodou tohoto systému je fakt, že pokud máte signál mobilního operátora, ukáže vám systém polohu dravce kdekoli na planetě bez ohledu vzdálenosti dravce (využívá i zahraničních mobilních operátorů).
Výrobce k zařízení dodává i nabíječku baterií, náhradní baterie, batůžek pro dravce a balení v praktickém kufříku. Tolik k prvnímu výrobci.
 
Tím druhým je výrobek amerického výrobce Marshall Radio Telemetry, dodávaný na trh pod označením jednoduše „Marshall GPS systém“.

03-Souprava-tablet-prijimac-vysilac-dobijecka-magnetspoustec.jpg

Podle potřeby si uživatel, v našem případě sokolník, nakonfiguruje systém podle svých potřeb a možností. Od předchozího systému má tento některé odlišností i zde však potřebujeme několik zařízení, která spolu komunikují a poskytují uživateli výsledné informace.
Prvním zařízením je opět vysílač RT-GPS, který má dravec na sobě připevněn. Díky nízké hmotnosti je možné připevnění všemi třemi používanými způsoby, tedy na stoják dravce, na držák připevněný na středové ocasní pero (na rejd) i na batůžek umístěný na jeho zádech (mezi křídly).
Vysílač má v sobě zabudovaný čip GPS obdobný jako mobilní telefon nebo tablet. Čip podle satelitů rozpozná polohu a tu v intervalech vysílá v digitální podobě do éteru.
Kromě této funkce má vysílač i klasickou funkci již známého „pípání“ (používaného u starších tipů telemetrie). Baterie vysílače vydrží až 3 dny v kombinovaném režimu vysílání GPS a již uvedeného klasického pípání.
Nejnovější typ vysílače Turbo GPS komunikuje obdobně jako již uvedený RT-GPS, ale umožňuje úsporný režim. Pokud se vysílač dostane mimo dosah Pocketlinku, automaticky se po 30 sekundách přepne do režimu „Turbo“ a začne vysílat v určitých intervalech signál na větší vzdálenosti. Zásadně tak prodlouží životnost baterie. Pokud vysílač opět naváže kontakt s Pocketlinkem, automaticky se režim Turbo vypne a pokračuje ve standardním režimu.
Druhým zařízením je přijímač v tomto případě již zmíněný Pocketlink, který digitální signál zachytí a přes Bluetooth předává jinému zařízení, a to buď mobilnímu telefonu nebo tabletu.
Pocketlink nemá displej a stejně jako vysílač se zapíná magnetem. Signál z vysílače přijímá přes anténu, která díky konektoru umožňuje demontáž a připojení externí antény, kterou lze umístit na střechu vozidla pro lepší příjem signálu. Dobíjení je zabezpečeno přes USB konektor, je tady možné ho dobíjet i v autě nabíječkou pro mobilní telefony. Na jedno nabití vydrží 6 až 7 dní.
Po zapnutí si Pocketlink sám provede test systému a jednotlivé stavy zobrazuje různou barvou kontrolní led diody. Bílá barva značí start systému, dále oranžová, zelená a plně funkční GPS systém znázorňuje modrá – má signál od vysílače.
Třetím „zařízením“ je aplikace AeroVision, kterou si sokolník (uživatel) stáhne do svého iPhonu nebo iPadu. Toto je podle mého nevýhodou celého systému, že komunikuje pouze s operačním systémem iOS a se systémem Android nekomunikuje. Pro sokolníka to znamená, že buď musí chytrý telefon s tímto operačním systémem vlastnit, nebo si ho (jako já) zakoupit, což pořízení celého systému značně prodraží (ale nelituji).
Aplikace není jen pomocník při vyhledávání „zbloudilého“ dravce, ale umožňuje i vyhodnocování tréninku nebo lovu. Na displeji modrá šipka ukazuje směr pohybu dravce, další informace, které sokolník o letu dravce získá, jsou maximální dosažená výška, maximální dosažená rychlost (např. při útoku na kořist), maximální rychlost letu při stoupání, průměrná rychlost a pochopitelně celková vzdálenost v km, kterou dravec nalétal.
Tento systém má proto velikou výhodu pro sokolníky, kteří loví s dravci vysokého letu nebo orly, kdy ve velikých výškách již není dravec viditelný pouhým okem a občas ani dalekohledem. Díky této aplikaci pak sokolník přesně vidí, kde se dravec nachází, je zřejmé, zda stoupá nebo již zahájil útok, stejně tak lze poznat, zda ulovil (dosedl), nebo kořist pronásleduje, případně zda se vrací. Pokud ulovil a je ve větší vzdálenosti, víme hned, kam se neprodleně vydat. Přesnost místa vysílače je v rozmezí 10 až 15 m. Další výhodou aplikace je možnost obsluhovat až 5 vysílačů současně.
Výhodou systému od výrobce Marshall Radio Telemetry je nezávislost na síti mobilních operátorů a nízká hmotnost vysílače, takže je možné ho použít pro všechny druhy sokolnicky vedených dravců se všemi třemi způsoby uchycení.
Kompletní sada kterou sokolník potřebuje obsahuje: 1) Vysílač (nutno zvolit mezi RT-GPS nebo Turbo RT-GPS, 2) Přijímač dat (Pocketlink), 3) Magnetická hůlka (pro zapínání a vypínání vysílače a přijímače), 4) Nabíjecí sada (se dvěma dobíjecími bateriemi), 5) Aplikace Aerovision (pro spuštění v chytrém telefonu nebo tabletu), 6) Anténa (Omni Hight Gain pro vozidlo) – není podmínkou, 7) Držák (pro uchycení vysílače – stoják, ocasní pero, batůžek) a velmi důležité mobilní zařízení od společnosti Apple (chytrý telefon / iPhone nebo tablet / iPad), které musí obsahovat potřebné funkce GPS k používání aplikace AeroVision.
 
Pro korektnost obou uvedených systémů mohu jen uvézt odkaz na informační videa výrobců. Každý zájemce si tak může udělat vlastní představu o tom, zda zařízení splňuje jeho požadavky a také velmi časté kritérium: cena – výkon.
Přeji všem sokolníkům velmi málo zbloudilých dravců a maximální úspěšnost při jejich vyhledávání se zvoleným systémem.
Vyobrazené telemetrie společností: Microsensory, Marshall.
Zdroj: (webové stránky výrobců )
Luboš KOUSAL
Klub sokolníků ČMMJ

Zpracování dat...