Časopis Myslivost

Vybavení, jaké by na „lesárně“ hledal málokdo

Myslivost 2/2021, str. 80  Vlastimil Hart, Oto Nakládal
Je nám potěšením představit čtenářkám a čtenářům časopisu Myslivost, kam jsme došli ve vzdělávací činnosti a vybavení laboratoří a učeben, které slouží pro výzkum a výuku našich studentů na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.
Tento článek je sepsán tak, abyste si udělali představu o tom, co vše je možné využít pro moderní výuku studentů, jejich výzkum a pro spolupráci s praxí.
Pyšníme se tím, že jsme moderní fakulta, která drží krok se světem a v mnohém chceme být, a často již jsme, průkopníky v oboru. Poslední roky byly pro naši FLD ČZU v Praze zásadní z pohledu rozvoje. Zmodernizovali jsme studijní programy a s tím jsme museli akcentovat pořizování vybavení, které je moderní a nadčasové a mnohdy se může zdát, že pro výuku lesníků, myslivců a preparátorů není použitelné. Nastal čas, abychom informovali o tom, jak se svět výuky a výzkumu mění a kam jsme došli právě my.
Představíme jen část moderních technologií a vybavení, které se na fakultě nachází, protože tematicky pro čtenáře Myslivosti se nejvíce hodí prezentovat vybavení dvou stěžejních studijních programů, a to Myslivost a péče o životní prostředí zvěře a Konzervace přírodnin a taxidermie. Právě tyto dva unikátní programy, které nemají v Evropě obdoby, jsou úzce provázané a značná část vybavení slouží pro studenty obou studijních programů. Studenti je využívají společně i odděleně, podle náplně jejich zaměření.
Asi „nejkontroverznější“ vybavení, kterým se pyšníme, je medicínský počítačový tomograf známý spíše jako CT. Nad tímto vybavením žasne každý návštěvník našeho výukového High-Tech pavilonu.
Když jsme toto zařízení pořizovali, tak jsme si sami nedokázali ani představit, jak skvělý nástroj pro moderní výuku a výzkum pořizujeme. Měli jsme pouze informace o možnostech využití v humánní medicíně. Po prvních pokusech se nám začaly rozevírat oči a dnes žasneme nad tím, kam až můžeme naše světy touto technologií posunout.
Skenovali jsme přířezy na pažby, abychom se podívali na vnitřní skryté vady, nebo na to, jaká textura dřeva je ukryta uvnitř přířezu.
Naskenovali jsme 100 let starý preparát huemula (druh jelena žijícího v Jižní Americe), abychom zjistili, jak se dříve preparovaly trofeje a abychom zjistili více údajů z lebky, která je v dermoplastickém preparátu ukryta.
Udělali jsme první virtuální pitvu vlka, u něhož jsme prokázali, že nebyl upytlačen, ale sražen motorovým vozidlem.
Podívali jsme se „pod paruku“ jelena parukáče, abychom zjistili strukturu kosti a byli jsme překvapeni nejenom ze struktury, ale také z obsahu kosti, která se pod parukou nacházela.
Mohli bychom pokračovat dál a dál, ale ještě máme před sebou mnoho dalších zajímavostí.
 
Další nečekanou laboratoří, je laboratoř pro plastinaci živočichů. Plastinace je metoda preparace vyvinutá již na konci 70. let minulého století, ale její využití a oblibu nachází u mnoha lidí až dnes. Nemáme rozhodně ambici na to, abychom objížděli svět s výstavou lidských plastinovaných těl, jako to dělá výstava „Bodies“. Naším cílem je studenty připravit a naučit je moderním metodám preparace a doplnit naši stávající sbírku kosterních a dermoplastických preparátů o preparáty zplastinované.
Studenti tak budou mít možnost studovat anatomii kostry i svalů a následně získané vědomosti konfrontovat s vnějšími znaky živočichů, které nám jsou dobře známé, ale často si neuvědomujeme, proč zvíře vypadá tak jak vypadá. Obrovské pole možností se otevírá pro preparaci ryb, plazů a obojživelníků, a to i těch nejmenších velikostí, které se v současné době téměř nepreparují, nebo je jejich preparace velmi náročná.
Plastinací se u nás zabýváme teprve od léta 2020, takže zatím si tuto techniku díky koronavirové situaci mnoho studentů neužilo, ale vše zlé je k něčemu dobré. Alespoň máme čas na to, abychom sami co nejvíce poznali tuto techniku preparace a měli pro studenty nachystané ověřené metody a první vzorové preparáty.
 
Skenery, 3D technologie a vytištěné výrobky z 3D tiskáren nás obklopují každý den a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Proto tyto technologie nesmí chybět ani u nás. 3D scanner jsme prvně využili na to, abychom naskenovali nejrůznější přírodniny, nejčastěji lebky a parohy zvěře, za účelem měření rozměrů. Současně jsme ale pokukovali po možnosti využití v preparátorské a myslivecké praxi. Naskenovaný materiál, ať už to jsou lebky, parohy, kosti atd., je totiž věrnou kopií originálu s přesností na 0,01 mm.
Již jsme se pustili do výroby kopií trofejí, které následně budou použity jako kopie v dermoplastických preparátech, tak aby lovci zůstala celá lebka s trofejí. Do budoucna si umíme představit i to, že se budou skenovat význačné trofeje, aby byly uchovány na jednom místě pro budoucí studium. Takto uchovaná trofej se již nikdy nezmění a zůstává stejná navždy. Navíc ji může například za účelem výuky nových hodnotitelů trofejí, použít kdokoliv ať již z ČR, nebo odkudkoli ze světa.
 
Jsme hrdi i na to, že se nám podařilo pořídit elektronickou výukovou střelnici, která je excelentní laboratoří nejenom z pohledu výuky ve střelbě, ale i z pohledu výroby pažeb na míru. Výukový software je totiž nekompromisní trenér a ukáže střelci všechny chyby, které dělá. Zda málo nebo moc předsazuje, zda střílí systematicky pod nebo nad pohybující se terč a tak dále. To vše může být způsobeno nevhodnou pažbou. Je tedy velmi jednoduché spojit síly jednotlivých laboratoří a vytvořit pažbu na míru tak, aby měl střelec co největší komfort při střelbě.
Na 3D skeneru se naskenuje stará pažba, domodeluje se v laboratoři ergonomických studií podle potřeb střelce a informací ze střeleckého simulátoru, následně se vytiskne na 3D tiskárně a opět vyzkouší a poté se vyrobí na CNC stroji u našich kolegů dřevařů, kteří jistě najdou vhodný přířez, který bude zkontrolován na CT, zda  v něm není kaz. Zní to jako scifi, ale nám se podařilo, že je to realitou, či budoucností, na kterou si můžeme sáhnout.
 
Jsme velmi rádi, že jsme našili společnou cestu dvou studijních programů, které se skvěle doplňují a až nám to situace dovolí, tak doufáme, že všechny technologie a propojení vědy s výukou budeme moci myslivcům ukázat osobně, například na nějakém dni otevřených dveří, nebo že o tomto vybavení uslyšíte od našich studentů a absolventů.
 
doc. Ing. Vlastimil HART, Ph.D.
garant studijního programu Myslivost a péče o životní prostředí zvěře
doc. Ing. Oto NAKLÁDAL, Ph.D.
garant studijního programu Konzervace přírodnin a taxidermie
Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze
 
 
 CT-nam-pomaha-pri-studiu-vlivu-na-parozeni-nebo-pri-studiu-ucinku-ruznych-typu-streliva-na-ulovenou-zver.jpg
CT pomáhá přistudiu vlivů na parožení nebo při studiu účinku různých druhů střeliva na ulovenou zvěř
 

Jedna-z-nejtezsich-preparaci-je-preparace-ryb-Ale-to-neplati-pro-metodu-plastinace-Ted-uz-staci-jen-nabarvit-ploutvicky-a-zasadit-umele-oko.jpg
Jedna z nejtěžších je preparace ryb. To ale neplatí pro metodu plastinace – teď už stačí jen doplnit umělé oko a nabarvit ploutvičky
 

Skenovani-lebek-a-parohu-se-muze-stat-novym-trendem-v-hodnoceni-trofeji.jpg
Skenování lebek a paroží se může stát novým trendem v hodnocení trofejí


Vystup-ze-streleckeho-simulatoru-Strelec-hned-vidi-kde-dela-chybu-a-jak-ma-predsazovat-na-ruzne-vzdalene-a-rychle-cile.jpg
Výstup ze střeleckého simulátoru
Zpracování dat...