ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Naháňkový model Optika6 1-6x24 od Meopty

Myslivost 11/2021, str. 64  Daniel Vyoral
Období naháněk je v plném proudu a mnoho myslivců stojí před otázkou, jakou optikou osadit zbraň tak, aby byla vhodná pro tento druh lovu.
V současné době je na trhu spousta možností, počínaje různými druhy kolimátorů, ať už otevřenými nebo tubusovými, a naháňkovými puškohledy konče.
Jeden z takových puškohledů s variabilním zvětšením 1-6x a průměrem objektivu 24 nabízí společnost Meopta. Puškohledy jsou k dispozici v provedení jak v první, tak i ve druhé ohniskové rovině. Pro loveckou praxi se běžně využívá spíše druhá rovina. V produktové řadě Meopro Optika6 obsahuje portfolio Meopty celkem pět loveckých osvětlených křížů.

IMG-20211013-WA0013.jpg
 
Nakonec jsem si vybral pro toto použití model Meopro Optika6 1-6x24 s netypickým osvětlený křížem  K-DOT RD. Rozhodl jsem se jej prověřit v lovecké praxi, jak při lovu holé průběrné srnčí zvěře šouláním, tak na naháňkách na černou zvěř.
Model 1-6x24 působí dojmem robustnějšího puškohledu, a to i díky hrubšímu točítku variabilního zvětšení, aby se dalo dobře uchopit i v horších podmínkách, jako je déšť nebo sníh. K úplně rychlé změně zvětšení je potom možné využít ovládací páku, kterou lze umístit pro větší komfort lovce na čtyři různé úrovně. Manipulace se zvětšením se tak stává velmi rychlou.
Puškohled má krásný čistý obraz, který zajišťuje patentované ošetření čoček Meobright (antireflexní vrstvy), Meodrop (vodoodpudivé vrstvy) a Meoshield (otěruvzdorné vrstvy).
Osvětlovač kříže má šest poloh. Nejsilnější stupeň je natolik intenzivní, že nám osvítí kříž i za jasného denního slunce.
Puškohledem jsem osadil zbraň Tikka T3 Varmint a nastřelil na 100 metrů továrním střelivem Sako Gamehead 11,7 g. Nezbývalo nic jiného než se vydat puškohled otestovat do reálných loveckých podmínek.
 
S puškohledem se mi podařilo podniknout celkem pět loveckých vycházek na zvěř holou. Z toho byly nakonec úspěšné dvě, při nichž se mi podařilo ulovit dvě průběrné srny na vzdálenost 40 a 60 metrů. Obě zůstaly v ohni.
Uvedený kříž (K-DOT RD) má pro samotný lov šouláním o trochu větší bod a na větší vzdálenosti zakrývá větší část zvěře (5,8 cm/100 m) oproti klasickému loveckému kříži 4C (2,3 cm/100 m).
Nicméně Optiku6 jsem chtěl využít hlavně při lovu černé zvěře na naháňce. Zde mohu říct, že pro tyto účely byl naopak tento kříž velice zajímavý. Po dobu testování optiky jsem se stihl zúčastnit dvou společných loveckých akcí v dobře zazvěřených honitbách.
Pro lesní „štonty“ bylo ideální zvětšení 1x, kdy lze puškohled využít téměř identicky jako tubusový kolimátor a dobře se s ním pracovalo v lesním porostu.
Naopak jsem ocenil možnost zvětšení na otevřenějších prostranství, kde se dalo lovit ze „štontu“ i na delší vzdálenost.
Obecně se dá říci, že puškohled ve své kategorii splňuje očekávání lovce a dokáže plnohodnotně nahradit tubusové kolimátory pro společné lovy či optiku pro individuální lov.
Řada Meopro Optika6 od Meopty dokáže samotného lovce svými vlastnostmi pozitivně překvapit.
Ing. Daniel VYORAL

Zpracování dat...