ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Lovecké doprovody na Brdech!

Myslivost 11/2021, str. 76  Tomáš Třeský
Rád bych se podělil se čtenáři Myslivosti o nevšední zážitek z jelení říje v zájmové oblasti honitby Brdy spojený s vábením jelenů pomocí vábení.
Vábení jelenů je disciplína, které se věnuji již patnáctým rokem. Nyní se však díky své práci mohu této zálibě věnovat jako lovecký průvodce v režijní honitbě Brdy.
Lov vábením totiž posouvá vaše hranice úspěšnosti mnohdy až neuvěřitelně daleko a dnes už vím, že k tomu stačí opravdu málo. Letos mě totiž oslovil přítel Pavel Kumžák, který je kromě jiného také odborníkem na vábení ostatních druhů zvěře a distributor švédských vábniček Nordik Predator pro ČR a zároveň také člen Klubu vábičů. Představil mi novou vábničku s obchodním názvem Foxline.

vabnicka-web.jpg

Vábnička byla vyvinuta a následně otestována v praxi zkušenými jelenáři ze Slovenska a imituje hlas říjné laně jelena evropského. Tím se zásadně liší od jiných podobných produktů uváděných na trh. Ty jsou také prezentovány jako hlas říjné laně, ovšem vyrobeny ve zcela jiné destinaci a jsou určeny pro jiné druhy spárkaté zvěře - bohužel. Sice zní podobně, ale o hlas laně jelena evropského se nejedná.
Vábnička Foxline je naopak vyrobena speciálně pro imitaci hlasu říjné laně v našem středoevropském prostoru. Díky své chytře řešené konstrukci disponuje také hlasem daněly a kontaktními hlasy v tlupě daňčí zvěře mezi danělami a daňčaty. A aby toho nebylo málo, tak po jednoduchém přeladění můžeme za použití dlaní jako zvukové komory pro modulaci velmi věrně imitovat pochrochtávání černé zvěře.
Musím přiznat, že jsem byl mírně skeptický před vyzkoušením této vábničky v praxi, ale zároveň jsem se těšil. Takže nezbývalo, než po krátkém odpoledním nácviku vzít hned na večerní vycházku vábničku s sebou.
Mým hlavním nástrojem je dlouhodobě používaná řevnice na jelení zvěř od rakouského výrobce Faulhaber a ve spojení s novou vábničkou říjné laně Foxline zažívám v lovecké sezoně 2021/2022 neskutečný převrat v tomto oboru. Během třech vycházek se mi povedlo doprovodit dva lovecké hosty za pomocí nové vábničky takovým způsobem, že kdybych to nezkusil na vlastní kůži, tak neuvěřím.

243112518_2254101518062974_8265831161117318294_n.jpg

V prvním případě se jednalo o ranní vycházku, kde jsem měl vytipované místo, kam zvěř zatahuje z říjiště do klidových zón. Samotný jelen táhnoucí stěnou vysokého lesa do houštiny se na vzdálenost asi 90 m po napodobení hlasu říjné laně zarazil, natočil hlavu do směru hlasové imitace a poté vzápětí vyrazil přímo k nám do vzdálenosti 20 m, ze které jsem již byl schopen jelena za šera bezpečně obeznat a následně nechat ulovit loveckým hostem!
Abych si byl jistý, že to nebyla náhoda, neváhal jsem vyzkoušet vábničku tentýž den, tentokrát na večerní čekané. Pár minut před setměním jsem zpozoroval hledajícího jelena táhnoucího údolím potoka ve vzdálenosti asi 300 m. Druhý pokus ve mně vyvolal neskutečný údiv! Jelen po mé imitaci hlasu říjné laně opět zarazil, svými smysly lokalizoval s naprostou přesností naší pozici, a co mě nejvíce dostalo, klusem vyrazil přímo k nám, kde se zastavil ve vzdálenosti 50 m. Po krátkém obeznání došlo k pokynu loveckému hostovi, který neminul.
V prvním popisovaném případě se jednalo o jelena na hranici druhé až třetí věkové třídy, nerovný dvanácterák, ve druhém případě se jednalo o pětiletého nerovného osmeráka!
Všem, kteří se věnují lovu jelení zvěře tuto vábničku vřele doporučuji. Jak uvádí jeden z mých zahraničních kolegů jelenářů, vábení jelenů napodobováním hlasu říjné laně bylo v poslední době poměrně opomíjeno, dnes jsem už i já za tento postupný návrat tady u nás v Čechách prostřednictvím vábničky Foxline od nordikpredator.cz nesmírně rád.

243286969_612281349931233_9109349642418582376_n.jpg

Všem, kteří se rozhodnout pořídit si tuto vábničku říjné laně Foxline, přeji mnoho loveckých úspěchů! A snad na úplný závěr prosba, zda by poslali své zkušenosti ti, kteří si novou vábničku koupili a vyzkoušeli. Napište, nejen já, ale i ostatní členové Klubu vábičů si své zkušenosti rádi zkonfrontujeme.
Myslivosti Zdar!
Tomáš TŘESKÝ
předseda Klubu vábičů

Zpracování dat...