ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

LOVECKÁ KOMBINACE

Myslivost 11/2021, str. 68  Martin Brožek
zaměřovač Fox 19 Hunt a monokulár Scops 13 Hunt
 
Za poslední rok jsem díky důvěře českých výrobců a dovozců mohl vyzkoušet termovize a produkty v oblasti nočního vidění od naprosté většiny známých značek. Přestože jsem měl možnost testovat i ty nejdražší produkty, osobně se raději zaměřuji na cenově dostupnější výrobky.
Podle mého názoru jsou v myslivosti nové technologie natolik zásadní, že bez ohledu na chuť nebo nechuť mysliveckých puristů, mění se díky nim návyky v pozorování zvěře a způsob lovu. Dnes je už naprosto běžné využívání termovizních monokulárů i přes den, protože rychlost a spolehlivost identifikace nejen zvěře, ale i náhodných chodců, cyklistů, pejskařů a jiných rušivých elementů, je pro některé honitby naprosto kritická.
Právě z toho důvodu si dovolím doporučit každému myslivci termovize alespoň vyzkoušet a udělat si vlastní názor na „škodlivost“ novinek.
Když jsem s firmou Night Pearl domlouval testování a mohl si vybrat, zda začnu s Fox 35 a Scops 35 nebo s jejich výrazně levnější, základní variantou, moje volba byla jasná – zvolil jsem cenově dostupnější a shodou okolností i jedny z nejlevnějších termovizních zařízení ve své kategorii v rámci celého trhu: Fox 19 Hunt a Scops 13 Hunt.
 
Night Pearl je česká značka patřící do portfolia Záhoří Trade, kteří nabízí kompletní sortiment vybavení pro myslivce. Od tkaniček do outdoorových bot, přes zbraně, tlumiče až po optiku, termovize a noční vidění. Night Pearl, který se specializuje na posledně zmíněné termovize a noční vidění, část svého portfolia dováží od zahraničních společností např. Infiray a z části ve spolupráci s dalšími dodavateli vyrábí svoji řadu termovizních předsádek Seer a termovizních zaměřovačů Oracle. O Seer 50 Plus jste si mohli přečíst v dubnovém čísle časopisu Myslivost.
 
Fox 19 Hunt naleznete u Infiray pod označením Saim SCP 19; Scops 13 Hunt je zase pojmenovaný Xeye E2N v2. Často se v různých internetových diskusích řeší, jestli pořizovat Scops nebo Xeye. Toto rozhodnutí nechám na preferenci každého zájemce, osobně bych se přiklonil k nákupu od Night Pearl, kde před prodejem zajistí kontrolu kvality, garantují tříletou záruku a poskytují servis v České republice. Jedná se ale o identická zařízení a v případě potřeby opravy poputuje výrobek od Infiray s velkou pravděpodobností do servisu Night Pearl, jelikož i tuto značku na evropském trhu zastupují a opravují.

FOX-Hunt.jpg
 
Fox 19 Hunt
 
Fox 19 Hunt je termovizní zaměřovač. Devatenáctka v jeho názvu udává velikost čočky, tedy 19 mm. Tento model už je na trhu přes dva roky, ale jeho cena šla po Vánocích 2020 skokově dolů a nyní se pohybuje přibližně kolem 32 000 Kč.
Fox v názvu zaměřovače znamená „liška“, tím se ale nenechte zmást, protože se to rozhodně nedá vyložit jako „hodí se jen na lišky“. Zaměřovač Fox 19 Hunt je možná základní zařízení, ale svými parametry je dostatečný pro většinu nočních lovů v běžné myslivecké vzdálenosti. Termovizní technologie se totiž v nižší a průměrné cenové hladině navzájem příliš neliší ve schopnosti identifikovat pohlaví zvěře a při používání zařízení z těchto skupin se musíte spolehnout na odhad chování a velikost kusu v tlupě. Abyste byli schopni stoprocentně rozeznat pohlaví, musel by kus dojít na vzdálenost několika metrů.
Fox 19 Hunt kromě již zmíněné 19mm čočky obsahuje 12μm senzor s rozlišením 256x192 px. Obraz je zobrazený na displeji LCOS 1280x960 px. Softwarové vybavení je základní. Zapnete a lovíte.
Samozřejmě u Fox 19 Hunt naleznete různé obrazové režimy, digitální přiblížení a základní nastavení obrazu, ale to je vše. Žádná videa, fotky, spolupráce s mobilní aplikací apod. Mně tento nedostatek propojení nevadí, ale pokud je to pro vás zásadní, funkce ve Fox 19 Hunt nenajdete.
Obrazově není zařízení vůbec špatné, přestože se často kritizuje 25 Hz snímání. Ano, obraz snímkuje, ale člověk si rychle zvykne. Není to podle mého názoru velký nedostatek, protože jste bez problémů schopni pozorovat zvěř i v pohybu. I přes malý senzor je detekce zvěře velikosti srnce možná na přibližně 400+ metrů, identifikace, zda se jedná o srnce, zajíce nebo lišku je možná kolem 180+ metrů v závislosti na povětrnostních podmínkách.
V balení Fox 19 Hunt naleznete kromě zaměřovače přepravní obal a samozřejmě montáž na weaver lištu. Použití weaver jako montážního interface přináší výhody: zařízení můžete používat na více puškách a nástřel upravíte pouze změnou na jeden ze čtyř profilů. Instalace a nastavení je jednoduché a zabere vám maximálně 20 minut včetně nástřelu pomocí dvou výstřelů. Osobně jsem se s ním věnoval především lovu lišek, ale nebyl problém identifikovat i jinou zvěř. Night Pearl Fox 19 Hunt považuji za slušný základní termovizní zaměřovač, který má co nabídnout.

Scops-13-solo.gif
 
Scops 13 Hunt
 
Druhým produktem Night Pearl, který jsem testoval společně se zaměřovačem Fox 19 Hunt, je termovizní monokulár Scops 13 Hunt. Sám jsem vlastnil přes rok starší verzi Scops 13 (resp. Infiray E2N), která ještě obsahovala 17μm senzor. Ve verzi Hunt už naleznete dvanáctimikronovou verzi senzoru.
Oproti starému modelu se změnil software vykreslující obraz a výrobce výrazně prodloužil dobu aktivního užívání až na neuvěřitelných 20 hodin.
Tělo přístroje je, v porovnání s předchozí generací, vzhledově identické a nepoznali byste rozdíl. Monokulár má třináctimilimetrovou čočku, rozlišení senzoru je 256x192 px, LCOS displej 720x540 px.
Přestože je Scops 13 Hunt nejlevnější v portfoliu Night Pearl, je jeho výkon dostatečný na identifikaci lišky ve vzdálenosti 150+ metrů. Sice je uvedena detekční vzdálenost 675 metrů, to ale platí pro lidské postavy. Pro nalezení zvěře velikosti srnčího bude váš rádius asi 350 metrů.
Jak jsem výše uvedl, monokulár jsem v 17μm verzi přes rok používal a byl jsem s ním velmi spokojený. Parametry Scops 13 Hunt plní očekávení, pokud se jedná o detekci. Oproti zařízením s 35mm čočkami s posledními modely senzorů se samozřejmě nebudete tolik kochat plně vykresleným prostředím – výsledný obraz je proti nim strohý. Scops 13 Hunt obsahuje různé obrazové režimy včetně režimu na detekci malých objektů – ptáků apod., který potlačuje okolí a zvýrazňuje teplé předměty.
Ani v tomto monokuláru nenajdete možnost uložení fotografií a videa. Přestože má „pozorovák“ možnost vysílat obraz do vnějšího zařízení, nikdy jsem tuto funkci nevyužil – nechci chodit ven ověšený krabičkami, výbavu raději minimalizuji.
Co považuji ve starší i novější verzi Scops 13 za naprosto dokonalou funkci, je svítilna. Na zařízení je dioda a rázem máte z monokuláru i baterku. Tato funkce je bez nadsázky skvělá a v jiných zařízeních mi chybí.
Scops 13 Hunt také vyniká výdrží akumulátoru. Bez vypínání zvládnete dvě noční čekané a ještě zbyde kapacita na týden pozorování okolí z okna, než půjdete spát. Baterii znovu nabijete pomocí přiloženého USB kabelu – ze zásuvky nebo z power banky. Svými parametry výdrže, velikostí, dobrou odolností a překvapivou detekční schopností je Scops 13 Hunt ideální parťák na delší výpravy.
 
Kombinaci Fox 19 Hunt a Scops 13 Hunt jsem využíval asi měsíc, moje cílovou zvěří v tu dobu byla liška, ale nebyl problém identifikovat samozřejmě i jiné druhy.
Obě zařízení jsou základ v nabídce termovizní techniky a je třeba zvážit svá očekávání. Pokud chcete lovit lišky nebo do výbavy nechcete vložit velké prostředky, je to vhodné řešení. Pokud naopak plánujete v noci na desítky metrů bezpečně obeznat pohlaví černé zvěře, bude potřeba sáhnout hlouběji do kapsy pro nákup silnějšího přístroje nebo si pořídit místo Fox 19 Hunt ve stejné cenové hladině raději noční vidění.

tabulka.jpg
 
S ohledem na rychlost vývoje v oblasti termovizní technologie se dostáváme do doby, kdy i nejlevnější přístroje v nabídce přináší dostatečný výkon pro běžný výkon práva myslivosti. Pokud váháte a nechcete hned investovat desítky tisíc korun, nemusíte mít ze zařízení v této kategorii strach. Scops 13 Hunt považuji za velmi povedené zařízení za dobrou cenu a v kombinaci s Fox 19 Hunt se otevřou nové možnosti a příležitosti při výkonu práva myslivosti.
 
Děkuji společnosti Night Pearl za zapůjčení obou přístrojů.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce
 

Zpracování dat...