Časopis Myslivost

Zaměřovací dalekohled GPO Spectra 8x 2,5-20x50i

Myslivost 5/2021, str. 72  Martin Helebrant
Pravidelní čtenáři si možná vzpomenou, že v roce 2017 optickým světem otřáslo docela citelné zemětřesení, protože se na trhu objevila celá řada nových firem nabízejících optické přístroje. Velká uskupení (Blaser, FN Browning) si doplnila svá produktová portfolia o nabídku vlastních optických přístrojů. K tomu se na trhu objevilo i několik nových optických firem, mezi nimi také German Precision Optics. V segmentu lovecké optiky střední a vyšší střední třídy začalo najednou být docela těsno.

Podle klasické ekonomické teorie by měly začít klesat ceny, což ale většina tradičních výrobců řešila tím, že zavedla ekonomické řady (např. Zeiss Conquest, Meopta Optika, …). Snad jediný, kdo si ponechal jen to svoje nejlepší, je Swarovski, ale ten má zase ekonomického bratra Kahles, i když i ten se například v oblasti zaměřovacích dalekohledů pro sportovní střelce na velké vzdálenosti a pro odstřelovače dokázal prodrat vysoko k vrcholu, ne-li rovnou na něj.

German Precision Optics označuje svoje zaměřovací dalekohledy názvem Spectra, doplněným číslem zoomu, tedy násobku rozsahu zvětšení. Napřed to byly čtyři Spectra 4x, pak přibyl jeden Spectra 5x, u Spectra 6x se najednou vyrojilo hned šest modelů. Poslední novinkou je řada Spectra 8x, s osminásobným rozsahem zvětšení, tedy s něčím, co až dosud bylo výsadou „panských optik“. V řadě jsou cekem čtyři zaměřovací dalekohledy: naháňkový 1-8x24i, šoulací 2-16x44i, univerzál 2,5-20x50i a dálkový a nočně posedový 3-24x56i.

 800x800-3.jpg

Já jsem k testu zvolil větší univerzální zaměřovací dalekohled 2,5-20x50i. První dojem je velice solidní. Černá kartonová transportní krabice na sobě má žluto zlaté logo výrobce (stylizovanou hlavu dravce se vzepjatou perutí), ne jednom čele je polep s identifikací typu zaměřovacího dalekohledu uvnitř.

Po otevření krabice se objeví vlastní docela velký zaměřovací dalekohled fixovaný v pěnových blocích. Kromě toho je uvnitř malá brožurka s návodem k obsluze, další malá brožurka s technickými daty všech zaměřovacích dalekohledů Spectra, záruční list a utěrka z mikrovlákna. Kromě toho byl zaměřovač osazen plastovými ochrannými klapkami čoček objektivu i okuláru a snímatelnou páčkou ovládání zvětšení (tzv. throw lever – přehazovací páčka, rychlopáčka) namontovanou na nos prstýnku ovládajícího zvětšení.

Spectra 8x 2,5-20x50 je poměrně velký zaměřovač, jako většina zaměřovacích dalekohledů s objektivem o průměru 50 mm. Podobně jako Swarovského Z8, i Spectra se přidržela tubusu o průměru 30 mm, na který je dnes asi nejširší nabídka montáží.

Koncepce je klasická, uprostřed zaměřovače se nachází střední stavba s věžičkami svislé a vodorovné rektifikace (vpravo) a v kombinovanou věžičkou seřizování paralaxy a jasu přísvitu záměrného bodu (vlevo).

Tubus i střední stavba jsou z nemagnetického kovu – nejspíš z pevnostní slitiny hliníku. Povrch je matně černý. Mnou testovaný zaměřovač byl osazený záměrnou osovou v druhé rovině zobrazení („na oku“). Osnova je tvořená dvěma tenkými nitěmi (zdánlivá tloušťka při 20x zvětšení je 6 mm na 100 metrů) doplněnými o tři trámky (zdánlivá tloušťka 30 mm) s rozestupem mezi trámky rovných 100 cm. Střed záměrného obrazce je možné si přisvítit, rozsvícený bod má zdánlivou průměr 5 mm na 100 metrech při zvětšení 20x.

Seřizování nástřelu se provádí točítky s vytištěnou stupnicí, s krokem („cvaknutím“) po 10 mm/100 m. Točítka jsou chrněna proti nežádoucímu pootočení šroubovacími čepičkami. Nastřelení je prosté, po nastřelení se dá vyšroubováním čela točítko uvolnit, sejmout z rektifikačního mechanismu a znovu nasadit v nulové poloze. Jedna kompletní otáčka točítka je 60 „cvaknutí“, tedy 60 cm.

Jas záměrného obrazce se seřizuje točítkem na vnějším konci levé věžičky. Ačkoliv je obvod točítka očíslovaný, zdá se, že regulace jasu je plynulá, nikoliv stupňová. Rozsah jasu pokrývá jak dobrou viditelnost i za plného poledního slunce, tak neoslňující jemné přisvícení při nočním lovu. Přisvícení záměrného bodu se po asi třech hodinách svitu bez změny intenzity samo vypne, k opětovnému zapnutí stačí jakýkoliv pohyb regulátorem. Pokud kapacita baterie poklesla pod 15 %, upozorní na to zaměřovač střelce třemi krátkými bliknutími záměrného bodu při rozsvěcení. Baterie standardního typu CR2032 je umístěna pod šroubovacím víčkem, které zároveň tvoří čelo levé věžičky.

 

Klimatický test

 

Nyní nastal čas improvizovaného klimatického testu. Napřed jsem nechal zaměřovač se sundanými krytkami čoček na topení nahřát, aby se roztáhly všechny případné spáry. Pak jsem se šel osprchovat a zavěsil zaměřovač na poličku ve sprchovém koutě tak, aby od mého těla odražená voda mohla dopadat na zaměřovač.

Po důkladném sprchování vezmu zaměřovač a dám ho do chladničky, aby případná dovnitř proniklá vodní pára zkondenzovala. To by se projevilo zamlžením zorného pole. GPO Spectra 8x ale obstála se ctí a obraz zůstal čistý a jasný.

Následuje vložení zaměřovače do igelitového sáčku (aby mi nepřimrznul k šuplíku) a vložení do mrazničky s teplotou -18 °C. Po skoro hodině, kdy již mráz prostoupil celým zaměřovačem, jsem zaměřovač vyndal a zkusil všechny ovládací prvky.

Dioptrická korekce okuláru zatuhla na hranici funkce, rukou v pletené rukavici jsem ji nepřestavěl, holou rukou ano. Seřizování zvětšení fungovalo, pokud jsem si opřel prst o výrazný nos na seřizovacím kroužku, pokud jsem použil rychlopáčku, nebyl vůbec žádný problém. Úprava paralaxy vyžadovala značné úsilí, ale holou rukou byla přestavitelná, pletená rukavice klouzala. Regulace jasu záměrného bodu byla celkem bez problému.

Vnější povrchy čoček jsou kryté účinnou vodoodpudivou vrstvou – voda nastříkaná na čočku se velmi rychle skutálí dolů mimo zorné pole. GPO zde nezůstává soudobým nárokům na kvalitní zaměřovač nic dlužná.

Mechanické vlastnosti rektifikačního mechanismu jsem ověřil klasickou „krabičkou“. Upnutý zaměřovací dalekohled jsem zamířil na konkrétní vzdálený bod a pak jsem stavítka pootočil o 30 kroků doprava, 30 kroků dolů, 30 kroků doleva a 30 kroků nahoru. Měl jsem skončit zpátky na původním místě a také jsem tam skočil.

Pak jsem ještě zkusil „šup sem, šup tam“ – desetkrát10 x jsem opakoval posun o 5 kroků v jednom směru, 5 kroků zpátky – test simuluje jemné dolaďování nastřelení. Toto jsem udělal jak ve svislé, tak ve vodorovné ose. V obou případech jsem očekával, že kříž po konci testu skončí na výchozím bodě a on také skončil.

Posledním testem byl dlouhý posun podle svislé osy, kdy jsem zkoušel, zda se během přesunu o 60 kroků záměrný kříž stranově neodchýlí od kontrolní osy. Neodchýlil.

 

Test optických vlastností

 

Nyní jsem přistoupil ke zkoumání optických vlastností GPO Spectra 8x 2,5-20x50i. Jako většina zaměřovacích dalekohledů s velkým zoomem i u GPO Spectra 8x dochází s posunem k větším zvětšením k určité ztrátě jasu obrazu, obraz měkne a celkově se začne zhoršovat. Do určité míry se tomu dá čelit korekcí paralaxy – obraz si korekcí doostříte, ale s určitým „setměním“ nenaděláte nic.

Spectra nemá až do maximálního zvětšení zjevnou poduškovou nebo soudkovou vadu zobrazení. S rostoucím zvětšením najdete na okraji zorného pole (když se na to soustředíte) lehkou aberaci na kontrastních hranách obrazu (která začíná žlutě, aby s rostoucím zvětšením přešla do fialové), ale její rozsah není rušivý.

Obraz je ostrý, barevně poměrně věrný, s dobrou kresbou a čitelností.

K večeru jsem se podíval podrobněji na světelnou propustnost. K tomu už léta používám obrazec ISO 12233, který si umístím na svislou desku a zkoumám, kdy se mi ztratí vnitřní šrafování obrazce. Jako etalon používám svůj dalekohled Leupold 10x50 Tactical.

Pokud jsem používal binokulár oběma očima, pak držel se zaměřovacím GPO Spectra 8x docela slušně krok, rozdíl byl v nízkých jednotkách minut ve prospěch zaměřovače. Jakmile jsem zkoumal oba obrazy jen jedním okem, měl GPO jasnou převahu mírně přes deset minut. Jen pro úplnost, světelnou propustnost jsem porovnával při desetinásobném zvětšení.

Pokud to shrnu, tak GPO sice neposkytuje tak úžasný dechberoucí věrný obraz, ale pořád je to plně funkční dobrý obraz, jaký očekávám od moderní lovecké optiky.

 

Střelecký test

 

Z praktického pohledu je důležité, že zaměřovač má převahu nad dalekohledem, tj. nehrozí mi situace, kdy sice zvěř ještě v dalekohledu obeznám, ale v zaměřovači již už nevidím dost jasně na jistou a dobrou ránu.

Zaměřovací dalekohled jsem ze zvědavosti namontoval pomocí velmi jednoduchých kroužků a lišty MilSpec1913 („pikašína“) na svůj kulobrok ZH 324 v ráži 7x57R/16x70. Správný postup přípravy zaměřovacího dalekohledu je takový, že napřed kroužkem dioptrické korekce zaostříte záměrný obrazec. Doporučuji přitom hledět zaměřovačem na čistou světle šedou nebo bílou plochu. Pak nastavte paralaxu na potřebnou vzdálenost, tím by se vám měl dokonale zaostřit obraz cíle. Pokud máte dokonale ostrý obraz cíle a současně je nesoulad mezi číslicí na stavítku paralaxy a známou vzdáleností cíle, netrapte se. Ostrost obrazu je důležitější než číslíčka.

Ale zpět na střelnici. S přebíjeným střelivem jsem dosáhl a 100 metrech rozptyl tříraných skupin při 4x zvětšení 3,5 cm; při zvětšení 10x 2,5 cm a při zvětšení 20x také 2,5 cm. Nemyslím si, že by moje ZetHáčko bylo schopné dosáhnout lepší výsledek a přivedlo mě to k úvahám, jak moc se na přesnosti střelby podílí zvětšení zaměřovače. Ale to je otázka, která si zaslouží podstatně důkladnější výzkum.

 

Závěrečné zamyšlení

 

Dovolte mi trochu subjektivních dojmů. Především, zamyslete se, jak lovíte a podle toho zvolte. Zaměřovač rozměrů a hmotnosti GPO Spectra 8x 2,5-20x50 je podle mě určen spíš pro lovce, kteří loví z posedu. Kdo dává přednost aktivnímu způsobu lovu, šoulačce, měl by spíš uvažovat o zaměřovači s průměrem objektivu 44 mm.

Spectra 8x svým rozsahem je ale použitelná pro snad všechny myslitelné kulové aplikace. Pokud byste chtěli střílet opravdu hodně daleko, stojí za zvážení možnost koupit si zaměřovač GPO Spectra 8x 2,5-20x50 s osnovou s dílcovými pomocnými značkami na svislé niti.

Během testování jsem přemýšlel nad smyslem zvětšení záměrného dalekohledu vyšším než asi 15x. Přínos takových zvětšení pro přesnější střelbu je pro běžné myslivecké vzdálenosti jen poměrně malý, navíc zamíření je najednou mnohem citlivější na správný odstup oka od okuláru a na správné vyrovnání oka s osou zaměřovače. Velké zvětšení na hranici zvětšení pozorovacího monokuláru může ale také být vítaným přínosem při obeznávání zvěře.

Dodnes nejsem rozhodnutý, zda je (pro mě subjektivně) rychlopáčka přínos nebo jen další výčnělek, kterým mě zbraň dloube do zad. Na druhou stranu je fakt, že páčka umožní i v zimě nebo ve spěchu velmi rychle měnit zvětšení zaměřovače. Ale máte volbu, rychlopáčka je snadno nasaditelná i snímatelná.

Z mého pohledu je výhodu i jednoduché intuitivní ovládání rektifikačních věžiček a jejich nulování. Pokud sejmete čepičky, lze je použít i jako balistickou věžičku. Můžete namítnout, že věžička nemá tzv. zero stop – doraz na nulové poloze, ale s tím umím žít a není to příliš vysoká daň za příznivou cenu.

Cením, že kromě rychlopáčky přidal výrobce k zaměřovači i ochranné klapky. Jedná se sice o jednoduchý „zacvakávací“ plastový typ, ale je plně funkční. U jiných výrobců byste je museli koupit samostatně.

Pro přesnou střelbu je příjemné, že záměrný obrazec je opravdu jemný, pro střelbu do pohybu si lze vypomoci vysokým jasem záměrného bodu. Navíc jsou v technických datech přesně popsané rozměry jednotlivých prvků záměrného obrazce. Toto není úplně běžné, a pokud se budete chtít věnovat dálkové střelbě, údaje oceníte.

Zda mi něco vadilo? Přístup k bateriové šachtě je nepohodlný, dalo mi docela práci krytku odšroubovat, není ji pořádně za co chytit. Baterie sama má tendenci vyskakovat z pružinových paciček a vrácení krytky jsem si zpestřil bojovkou „hledej zakutálenou baterku.“

Ale to je pořád nic proti tomu, jak vysloveně blbě(!) se čtou minipísmenka v návodu a technických údajích. Kéž dá Bůh autorům dlouhý věk, ať si sami užijí radosti čtení mrněk stárnoucíma očima.

 

Suma sumárum: GPO Spectra 8x 2,5-20x50 by ještě před pár lety byla vysoce prémiová optika, kterou si dnes můžete opatřit za podstatě spřátelenější ceny. Odvede spoustu práce a nemám problém s tím, že světelná prostupnost je těsně pod 90 %. Zaměřovač lze pořád ještě ve středním rozsahu zvětšení používat i jako plnohodnotnou noční zaměřovací optiku. A nemyslím, že by někdo chtěl střílet v noci na dlouhé vzdálenosti.

Pokud tedy sháníte univerzální zaměřovací dalekohled a jste ochotni si jen mírně připlatit, tak GPO Spectra 8x 2,5-20x50 je jeden z kandidátů, nad kterým byste se měli opravdu zamyslet.

Kdysi jsem si dovolil prorokovat a řekl jsem (ba co hůř, já jsem to dokonce napsal), opravdu kvalitní optika nikdy nebude laciná, protože kvalitní zboží má nějakou svoji minimální cenu. Tentokrát jsem hodnotil nepochybně kvalitní optický přístroj, který je ale za docela přátelskou cenu. A v krátké době se mi něco podobného stalo již podruhé, podobně jsem byl překvapený při testu zaměřovacího dalekohledu Fomei Foreman 1,7-10x42.

Pletl jsem se tedy ve svém proroctví? Dlouho jsem přemýšlel a pak jsem pochopil jednu věc, kterou jsem ve svém proroctví pominul. Cena za opravdu kvalitní, špičkovou optiku, asi opravdu nikdy nebude laciná (viz nové dalekohledy Swarovski NL Pure a další), ale pojem kvalitní a špičková optika se v čase neustále posouvá. A to, co ještě před pár roky bylo absolutní špička je dnes „jenom“ kvalitní, ale za cenu, kterou si můžeme dovolit. Všem výrobcům optických přístrojů buď za to dík.

Za zapůjčení zaměřovacího dalekohledu GPO Spectra 8x 2,5 – 20x 50 k testu děkuji dovozci, firmě STV Arms Praha.

Ing. Martin HELEBRANT

 

Zpracování dat...