Časopis Myslivost

Remington 783 Tactical Heavy Barrell

Myslivost 5/2021, str. 62  Petr Novák
V prvním článku jsme si představili lovecký model Remington 783. V tomto článku si představíme model Tactical s těžkou hlavní. Povíme si jak o testu přesnosti, tak dlouhodobém používání při lovu. Tentokrát jsme zvolili ráží 6.5 Creedmoor, která se jak u nás, tak ve světě těší stále větší popularitě. Jak dlouho, to ukáže čas.

Model Tactical se oproti loveckému modelu 783 liší jen v málo úpravách. Má těžkou 24 palců dlouhou hlaveň, která je na konci opatřená závitem jak pro tlumič, který je dnes ve světě naprosto běžný, tak například pro kompenzátor. Hlaveň je šestidrážková s pravotočivým stoupáním 1:8.5, který stabilizuje jakékoliv střely v diametru 0.264.

Pažba je stejná jako u loveckého modelu, pouze je v jiné barvě a je stejně zakončena botkou recoilpad, která perfektně absorbuje už tak mírný zpětný ráz. Jedinou odlišností u závěru je zakončení závěrové kliky, která je delší a má výrazný hruškovitý tvar. Překvapilo mě, že tato hruška je vyrobena třískovým obráběním z duralu a je našroubována. Prodloužení kliky má příznivý vliv při otevírání závěru. Otevření je lehké a perfektně padne do ruky. Nezměněn je rovněž zásobník na čtyři náboje.


20201230_154716.jpg

 

Test zbraně

 

Pro testování dodala firma Cairo, s. r. o. nejen zmiňovanou kulovnici, ale rovněž montáž a puškohled od firmy Vortex. Puškohled Crossfire II. 3-12x56 s označením HOG HUNTER s červeným bodem a paralaxou umístěnou na objektivu.

Po montáži a nastřelení kulovnice jsme nejdřív přistoupili k testu přesnosti. Po celý test bylo použito střelivo firmy Barnes se střelou TTSX o hmotnosti 120 grains, které rovněž dodala firma Cairo, s. r. o.

Test byl proveden úmyslně na vzdálenost 150 metrů. Střílelo se ze stolu a střeleckého vaku s jistým uložením celé zbraně pro minimalizaci chyb ze strany střelce. Po nastřelení byla kulovnice vyčištěna přípravky pro čištění od firmy Remington.

První mířená rána na terč o průměru 30 milimetrů byla jako masná rána o 20 milimetrů nad středem. Poté bylo vystřeleno dalších šest ran, které se povedlo umístit ve středovém rozptylu 28 mm, což považuji za veliký úspěch, vzhledem k standardnímu loveckému střelivu, které nebylo pro tuto zbraň nikterak vybíráno.


20210404_173948.jpg

Puškohled byl po celou dobu nastaven na přiblížení 10x a po celou dobu testování se velmi osvědčil. Vzhledem k cenové kategorii se mi velmi zamlouvá. Obraz je po celé ploše velmi ostrý, bod jemný, nepřikrývá cíl. Při rozsvícení na stupeň 1 je velmi jemný, neoslňuje a umožňuje přesné zamíření. Více se o optice Vortex zmíníme v samostatném článku.

 762781-1.jpg

Kulovnice byla dále šest měsíců testována při běžném lovu. Pobíhání po honitbě s tímto modelem kulovnice není vzhledem k hmotnosti žádný velký luxus, ale vydržet se dá a vyšší hmotnost naopak pomáhá při střelbě z volné ruky, kterou jsem si rovněž vyzkoušel. Celkově kulovnice při míření výborně sedí.

Jednalo se nám zejména o užitnost této kulovnice v ráži 6.5 Creedmoor. Celkem s ní bylo uloveno 11 kusů černé, z toho 6 selat a 5 lončáků, celkem 8 kusů dospělé zvěře a v neposlední řadě 2 kusy zvěře vysoké, laň a kolouch.

Poprvé jsem lovil monolitickou střelou a přesto, že jsem nikdy nebyl příznivcem těchto střel, tak po tomto testu jsem přece jen připustil jejich použitelnost při lovu. První poznatek je, že veškeré kusy zvěře byly prostřeleny. Většina kusů zůstala v ohni, tři kusy odběhly v rozmezí 15 až 40 metrů, a to oba kusy zvěře jelení a jeden lončák. Lovené kusy zvěře byly ve vzdálenosti od 60 do 280 metrů a byly vždy měřeny dálkoměrem.

Výstřely byly velmi malé a střela má samozřejmě nulový střepinový efekt. Jedinou nevýhodou malého výstřelu je slabší barvení u kusů, které odběhly.

Celkově bych však střelivo Barnes se střelou TTSX označil jako prvotřídní výrobek, který je ovšem vykoupen vyšší pořizovací cenou. Tato kulovnice byla mojí první kulovnicí v ráži 6.5 Creedmoor a nestydím se napsat, že nejsem sám, kdo je s touto ráží velmi spokojen. Minimální zpětný ráz na danou nábojnici, která je dlouhá 48,5 mm, vysoký výkon a prvotřídní balistika. O této ráži se toho napsalo už mnoho a myslím si, že si pozornost určitě zaslouží, jak mezi myslivci, tak sportovními střelci.

Závěr

 

Kulovnice s montáží i puškohledem prošla testem opravdu bez jediné závady. Kulovnice má hladký chod závěru a ze čtyřraného zásobníku, který je stejný jako u standartní 783 podává lehce bez sebemenšího zadrhnutí, natož zádržky. Těsnost a perfektní lícování nábojové komory zjistíte již při nabití a zavření závěru. To má bezesporu velký vliv na přesnost a je vše zkonstruováno a obrobeno opravdu dobře.

Těžší hlaveň s lehkým převážením na předek zaručuje minimální zpětný ráz. Je vidět, že bratr Američan opravdu umí vyrobit kvalitní přesnou hlaveň doslova za pár korun, bere to jako samozřejmost a nikde to nezdůrazňuje na rozdíl od jiných firem, které vše garantují a přitom přesnost je někdy jen průměrná.

Protlačované hlavně Remington trefovat opravdu umí a potvrdil to i legendární odstřelovač USMC, který tuto levnou kulovnici testoval dokonce na vzdálenost na 600 metrů a dosáhl vynikajících rozptylů. Přímo řekl, že žádná z těchto laciných kulovnic ho nepřekvapila tak, jako tato 783.

Zpracování všech kovových částí je čisté, bez sebemenších stop po obrábění.

Spoušť je rovněž perfektní, dá se seřídit na bod a funguje opravdu precizně. Rovněž pojistka je vynikající a vlastně úplně shodná s pojistkou Remington 700.

 

Celkově tedy hodnotím kulovnici velmi dobře. Potěší nejen sportovního střelce, ale i myslivce, kterého neodradí větší hmotnost zbraně, ale pro ty, kteří si rádi vystřelí na větší vzdálenost je jako ušitá.

Závěrem bych chtěl poděkovat jak firmě Jirkovský – Janeček, s. r. o., kteří toto testování domluvili, tak hlavně firmě Cairo, s. r. o., která dodala jak zbraň, puškohled, ale i množství nábojů Barnes se střelou TTSX.

Těm, kteří se rozhodnou pro koupi této kulovnice, přeji přesnou mušku a lovu zdar.

Petr NOVÁK

Zpracování dat...