Časopis Myslivost

Praktická zkušenost uživatele tlumiče hluku výstřelu

Myslivost 5/2021, str. 70  Martin Brožek
Od února letošního roku je možné v ČR zakoupit tlumič hluku výstřelu a používat jej v myslivosti i sportovní střelbě. Tento článek není úvahou nad tím, zda tlumiče jsou nebo nejsou myslivecké a ani neřeší technické aspekty, je to jen záznam mých osobních zkušeností s pořízením a užíváním tohoto nového příslušenství.

Legislativa, která povoluje tlumiče, je účinná od 1.2.2021 a výrobci s dovozci dělali maximum pro to, aby pokryli počáteční vysokou poptávku. Nejedna společnost investovala do marketingu, aby v předstihu představila výrobky ve svém portfoliu. Reálně však bylo možné koupit tlumiče až v druhé polovině února. Podařilo se mi zakoupit tlumič na kulovnici a malorážku již v první vlně, mám tedy praktické zkušenosti, o které se v tomto článku rád podělím.

 P3072911.JPG

První, co by mělo uživatele zajímat, je montáž tlumiče na vlastní kulovnici. Tento krok potrápil i mě. Přestože mám na své Weatherby Accumark Mark 5 závit využitý pro úsťovou brzdu, bohužel materiály výrobce neuváděly jeho typ. Závitů se ve střelectví používá mnoho a samozřejmě není možné na zbraň použít příslušenství s jiným rozměrem.

Po pár hodinách bezvýsledného hledání na internetu jsem kontaktoval přímo výrobce své kulovnice a ten mi, podle výrobního čísla zbraně, popis závitu zaslal. U druhé zbraně, malorážky CZUB 457, jsem dohledal příslušný závit přímo na webu České Zbrojovky.

Znal jsem tedy způsob uchycení a objednal odpovídající tlumiče. Pro kulovnici jsem zvolil A-TEC H2, pro malorážku A-TEC CMM-6. Pro kulovnici A-TEC nabízí i možnost koupě „rychloupínáku“, ale s přihlédnutím k požadavku střílet i netlumeně za užití mojí současné úsťové brzdy, jsem zůstal u instalace tlumiče přímo na závit. Ve společnosti ProArms, kde jsem tlumiče objednával, jsem si mohl vyzkoušet, zda tlumiče na zbraních „sedí“ a zakoupit je až s jistotou, že je budu moci skutečně používat.

Nákup tlumiče probíhá úplně stejně jako v případě nákupu zbraně kategorie C. Jste povinni tlumič v zákonné lhůtě ohlásit na Policii ČR. Přihlášení na příslušném Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál na Florenci proběhlo naprosto hladce, ostatně jako vždy. Chtěl bych zmíněnou pobočku OSZBM veřejně pochválit, protože jsem v této služebně neměl nikdy problém a veškeré úkony proběhly na počkání, pokud to aktuální vytížení dovolilo.

Před odchodem jsem ještě dostal užitečné rady ohledně cestování s tlumičem za hranice ČR a legislativy ostatních států a po přibližně dvaceti minutách jsem seděl ještě s teplými průkazy v autě a těšil se na první tlumené výstřely.

 P3072944.JPG

Dalším krokem bylo samozřejmě ověření nástřelu. Nástřel se s tlumičem může změnit a je třeba počítat s nutností korekce. Buď si nový nástřel člověk zapamatuje nebo je vhodné si „kliknout“ na puškohledu před vycházkou ven. Důvodů změny nástřelu je několik a byly srozumitelně rozebrány v jiných článcích.

Dá se to shrnout do dvou bodů – vliv přechodové balistiky a změna harmonie hlavně. V mém případě se s nástřelem malorážky v 17hmr nic nestalo a odchylka je zcela zanedbatelná. Na kulovnici v ráži 308W mám ve 100 metrech odchylku asi 3 cm dolů v porovnání s instalovanou tovární úsťovou brzdou Weatherby. Před vycházkou s tlumičem tedy upravuji 3 kliknutí na výškovém komínku svého puškohledu (mám rektifikaci 1 cm/100 m).

 P3072961.JPG

Tlumiče A-TEC H2 a CMM-6 se od sebe liší konstrukcí a prvním díl se závitem determinuje celkovou délku, kterou zbrani přidáte. Samozřejmě jsem byl připraven na to, že budu mít delší zbraň, přesto mě u malorážky výsledek montáže překvapil. Z původní délky hlavně 63 cm jsem se dostal na 80 cm a tím je celková délka zbraně shodná s délkou kulovnice. Naopak u kulovnice, přestože je tlumič H2 dlouhý 23 cm, se délka zbraně prodloužila jen o 15 cm. Je to dané tím, že první díl se závitem zakryje asi 8 cm hlavně, která se vsune dovnitř tlumiče. Hmotnost zbraně s nasazeným tlumičem se pro CMM-6 zvýšila o 130 g, pro H2 o 410 g. Neměl jsem pocit, že by mě vyšší hmotnost zbraně nebo změna těžiště jakkoliv omezovala. Při výkonu myslivosti používám, v naprosté většině případů, podpěru – okénko kazatelny, předprseň nebo šoulací hůl a zvýšená hmotnost neměla při střelbě nebo manipulaci žádný vliv.

Na prodloužení zbraně ale bylo třeba si zvyknout. Při čekané na kryté kazatelně jsem od začátku dával velký pozor, vědom si delší zbraně, ale samozřejmě jsem si párkrát „ťuknul“. Určitě budou ve výhodě uživatelé, kteří mají krátkohlavňové systémy, kde se s nasazeným tlumičem dostanou na délku běžných zbraní. Ale jak jsem uvedl, je to prostě reálná skutečnost a je třeba ji, s přihlédnutím k výhodám, akceptovat.

Lov s tlumičem se nijak neliší od běžného lovu bez něj. Jediné, co řešíte navíc, je délka zbraně a musíte být důslední pro korekci změny nástřelu. Pokud budete chodit ven pouze s nasazeným tlumičem, nebudete nástřel řešit a nastavení puškohledu zůstane trvalé.

Střelba s tlumičem je mnohem příjemnější než bez něj. Z výstřelu standardním kulovým střelivem vám tlumič sebere hluk způsobený expanzí hořících výstřelových plynů a zůstane jen sonický třesk. Ten je samozřejmě slyšet, jeho intenzita je ale výrazně nižší a nenese se několik kilometrů daleko.

Kromě menšího hluku výstřelu se snižuje i zpětný ráz zbraně. Výstřel z kulovnice je subjektivně o výkonovou kategorii střeliva níž, na „nekopavých“ rážích. Jak říkají někteří uživatelé, kulovnice se změní z hlediska zpětného rázu v silnější malorážku. To má pozitivní vliv na udržení nástřelu na terči, rychlejší přebití a nalezení terče pro následný výstřel. Tlumič si zamilují i uživatelé nočního vidění, protože skryje záblesk a výstřel vás nezahalí do hustého dýmu, takže je mnohem snazší se po výstřelu zorientovat.

 

Dalšími aspekty užití tlumičů je jejich údržba. Tlumič po návratu domů musíte demontovat. Ať jste vystřelili nebo ne, kovová nádoba tvořená tlumičem kondenzuje vzdušnou vlhkost a může docházet k nechtěnému poškození ústí hlavně. Je potřeba tedy nechat nejen zbraň, ale i tlumič řádně vyschnout.

Tlumiče A-TEC, které používám, jsou opatřeny povrchem, který by měl zamezit oxidaci, ale dlouhodobá vlhkost nedělá dobře žádnému kovu bez ohledu na povrchovou úpravu. Tlumič jsem za dva měsíce jejich užívání nijak zvlášť nečistil, maximálně jsem je rozšrouboval, otřel hadrem a nechal vyschnout.

Jelikož se jedná o zbraň kategorie C, musíte tlumiče uchovávat v trezoru. Hodilo by se nějaké příslušenství, které dovolí tlumič zavěsit na stěnu trezoru.

 

Tlumiče jsem začal v myslivosti aktivně používat a jejich nákupu ani v nejmenším nelituji. V celém procesu pořízení a užívání tlumiče vidím pouze dva zádrhely: nutnost vlastnictví a znalost závitu na hlavni nebo jiného specifického upínacího mechanismu a prodloužení celkové délky zbraně. Delší zbraň považuji za nutnou daň, kterou ale výrazně přebíjí další benefity.

Tlumiče A-TEC H2 a CMM-6 mě nezklamaly, jsou kvalitně zpracované, fungují, není na nich vidět žádné mechanické opotřebení, takže očekávám, že mi budou sloužit ještě hodně dlouho.

 

Ing. Martin BROŽEK,

externí spolupracovník,

autor nekomerčního projektu JduLovit.cz

– zdarma aplikace pro myslivce a lovce.

Zpracování dat...