Časopis Myslivost

Hikmicro Thunder TH 35/25

Myslivost 5/2021, str. 66  Petr Slaba
Na trhu je v současné době poměrně široký sortiment přístrojů disponujících termovizní technologií určených nejen pro lov a pozorování zvěře, ale i pro vojenské či civilní využití. Všichni výrobci se snaží neustále inovovat přístroje a posouvat hranice této technologie. Více méně náhodou se mi do ruky dostal velmi zajímavý přístroj, který bych rád představil čtenářům časopisu Myslivost společně s postřehy při praktickém použití. Je jím poměrně horká novinka HIKMICRO THUNDER TH35 a TH25

 

Tato značka je dobře známá po celém světě. Společnost Hikmicro (Hikvision) má nyní více než 34 000 zaměstnanců, z nichž více než 16 000 jsou inženýři v oblasti výzkumu a vývoje. Společnost každoročně investuje 7 až 8 % svých ročních tržeb z prodeje do výzkumu a vývoje za účelem pokračující inovace produktů. Vzhledem k silnému růstu prodejů termovizí značky Hikvision zřídil výrobce Hikvision pro termovize vlastní značku Hikmicro. Od konce minulého roku tedy zákazníci najdou termovizní řadu produktů Hikvision právě pod novou značkou Hikmicro.

Centra výzkumu a vývoje jsou v Montrealu, Kanadě a Silicon Valley v Kalifornii v Severní Americe, stejně tak jako v Pekingu a Šanghaji.

Společnost Hikvision zřídila jednu z nejrozsáhlejších marketingových sítí v průmyslu zahrnující 33 zámořských regionálních dceřiných společností, což zajišťuje rychlou reakci na potřeby zákazníků. Produkty společnosti Hikvision slouží různorodému účelu jako například projekt bezpečného města v Soulu, Jižní Korei, přístav Dun Laoghaire v Irsku, milánské letiště Malpensa a Bank of India. Tolik ve stručnosti k výrobci.

Do ČR dováží výrobky Hikvision a Hikmicro společnost Thermvisia, s.r.o. (www.bestguarder.cz), která zajišťuje i školení svých prodejců a samozřejmě i veškerý servis přístrojů. Pro zákazníky poskytuje poradenství a po domluvě předvedení v praxi. V případě poruchy vašeho přístroje vám zapůjčí náhradní přístroj na celou dobu opravy. To je velmi výrazná přidaná hodnota.

Aby toho nebylo málo, společnost pružně reaguje na potřeby uživatelů a předává je výrobci. Výsledkem jsou například nové aktualizace firmwaru. Již zakoupený přístroj může být bez problémů vylepšen touto aktualizací. V případě Hikmicra je nová aktualizace k dispozici od 22.3. Nabízí například nové záměrné osnovy, úprava doby držení tlačítka pro vypnutí/zapnutí, uvedení do režimu spánku a další.

 DSC07384-2.JPG

Poté co jsem obdržel přístroj, mě velmi mile překvapilo balení. To se skládá ze stylové krabice z tvrzeného papíru s překlopným víkem na magnety, v níž je uložena transportní brašna se samotným zaměřovačem. Brašna má dvojité dno. Ve vrchní části je přístroj uchycen polstrovaným obalem na suchý zip. Ve spodní části se nachází výplň ze speciální měkčené pěny s přihrádkami pro uložení veškerého příslušenství, které je součástí balení. Brašna je opatřena popruhy a poskytuje bezproblémový a bezpečný transport samotného přístroje.

 

Nyní k tomu nejdůležitějšímu. Nemá význam detailně popisovat veškeré technické parametry a funkce, kterých je pro nastavení a úpravu obrazu opravdu dostatek. Jsou k nalezení na stránkách www.bestguarder.cz. Za zmínku ale jistě stojí ty funkce, kterými je přístroj zajímavý a odlišuje se od ostatních.

Prvním z nich je velikost, kdy celková délka je pouhých 187,2 mm a hmotnost 420 g. Těmito veličinami se řadí mezi nejmenší podobné přístroje na trhu. Ovládací tlačítka se nachází na svrchní straně. Jedno pro zapnutí a vypnutí a pět pro zbylé ovládání přístroje se zrychlenými volbami. Ovládání je velmi intuitivní a po krátkém seznámení to zvládneme jedním prstem. Zaměřovač disponuje nejcitlivějším jádrem na trhu NETD 35mk. Vodotěsnost IPX7 poskytuje ochranu proti dešti, sněhu a pádu do vody do metrové hloubky až na dobu 30 minut. Vnitřní úložiště 16 GB umožňuje pořizování fotografií, nebo nahrávání videí. Ve výbavě je i poměrový dálkoměr.

Mírně skeptický jsem byl v případě napájení. To zajišťují dva články CR 123. Tyto obavy byly ale zbytečné. Baterie se nachází na levém boku přístroje a otevření slotu a následná výměna je opravdu snadná, rychlá a nijak zásadně není složitější než výměna jednoho většího článku 18650, nebo dobíjecího akumulátoru. Není žádný problém uskutečnit tuto rychlou operaci po tmě přímo v honitbě. Navíc se hned vedle slotu na baterie nachází vstup pro USB-C a můžeme, pakliže nám nestačí výdrž baterií, použít power banku.  

Zajímavým je i systém zobrazování. Termokamery Hikmicro používají pokročilé technologie. Těmi jsou zejména adaptivní automatické řízení citlivosti (AGC), která upravuje dynamický rozsah obrazu. Další je digitální vylepšení detailů (DDE), která vylepšuje detaily nacházející se v oblastech s nízkým kontrastem. Poslední je trojrozměrná digitální redukce šumu (3D DNR), která eliminuje zrnité nebo rozmazané části pozorované scény.

Další klíčovou vlastností, která by mohla značné části uživatelů vyhovovat, je jak napovídá název 3v1, jeho univerzálnost. Z nabídky si totiž můžete vybrat ze dvou variant, a to Hikmicro TH35, nebo TH35C. První jmenovaný je termovizní zaměřovač, který lze dokoupením mezikusu a objímky na váš puškohled jednoduše upravit na termovizní předsádku. Pak budete mít k dispozici monokulár, zaměřovač a předsádku.

Při výběru modelu TH35C obdržíte termovizní předsádku připravenou k uchycení na puškohled. K ní si můžete dokoupit očnici a přestavět předsádku na zaměřovač/monokulár. Získáte tak opět tři varianty zařízení!

Oba mnou testované přístroje mají následující technické parametry: detekce až 1235 / 3157 metrů, 5 typů a 3 barvy záměrného kříže, korekce trajektorie, vodotěnost IPX7, vnitřní paměť na foto a video 16 GB, OLED displej, odolnost vůči zpětnému rázu do 6000 J, menu v češtině, funkce PIP (obraz v obraze) a 3 roky záruka

Slaba.jpg 

Praktický test

 

Pro testování v praxi jsem měl k dispozici přístroje dva. TH35 a TH25. V podstatě jsou obě varianty identické, co se týče korpusu, obsahem menu a funkcemi. Rozdíl je pouze u vstupní čočky, kde jak název napovídá, je velikost buď 35 mm, a nebo 25 mm. Má to přímý vliv na vzdálenost detekce, rozpoznání a zorné pole. TH25 má udávanou detekci na až 1235 metrů, TH35 až na 3157 metrů. Vyzkoušel jsem, že u TH25 je detekce postavy člověka řádově o 200 m menší, než u TH35, u subtilnějších druhů zvěře je rozdíl ještě větší. Menší model se tak hodí spíše pro uživatele, kteří nepotřebují detekovat zvěř na extra dlouhé vzdálenosti, přičemž jim odměnou ale bude také citelně přívětivější cena a větší zorné pole.

Co bych rozhodně vyzdvihl, jsou malé rozměry, hmotnost přístroje a jeho kompaktnost. Přístroj se velmi pohodlně drží a díky umístění tlačítek i ovládá a v případě monokuláru to zvládneme jednou rukou. Nepřekáží nám na zbrani a nošení je velmi pohodlné i vzhledem k nízké hmotnosti. Pakliže potřebujeme, schováme ho i do větší kapsy.

Další značnou výhodou proti konkurenci je univerzálnost, kdy při koupi jednoho přístroje máme, anebo můžeme mít přístroje hned tři a flexibilně měnit účel použití.

Poměrně nelehké je hodnotit kvalitu obrazu, neboť se jedná o hodnocení do značné míry subjektivní. Co pro jednoho uživatele je obraz průměrný, je pro druhého nadprůměrný. U Hikmicra se mi po zapnutí a prvním pozorování zdál obraz jasný, jakoby přebuzený, přesvícený. Je to dáno použitými technologiemi. Obraz je čistý jasný a vysoce kontrastní. Jedná se tedy o přednost. Prvotní dojem byl způsoben porovnáním s podobnými přístroji. Velice rychle jsem si zvykl a začal doceňovat toto odlaní obrazu.

 

Hikmicro jsem používal v rozmanitých podmínkách od volných ploch až po lesní komplexy. Přístroj velmi dobře vykresluje i drobné detaily a obraz je dobře čitelný. V honitbě jsem pozoroval převážně zvěř daňčí, srnčí, černou, zajíce a lišky. Pro ilustraci přikládám foto pořízené z obou přístrojů pro porovnání.

Musím ale zdůraznit, že reálný obraz při pozorování, je znatelně kvalitnější. Snížení kvality je způsobeno přenosem do záznamového média. Nejlépe se však vzdálenost detekce demonstruje na všudypřítomné zvěři srnčí, potažmo černé. Jestliže při běžných klimatických podmínkách bude stát osamocený kus, jsem schopen poznat, že se jedná o kus srnčí zvěře na vzdálenost zhruba 700 m. Jestliže budu mít možnost porovnání a na poli bude současně zvěř srnčí a černá, jsem schopen je rozpoznat na hranici kolem 1100 m. To jsou parametry pro obeznání a lov více než dostačující. I v lesních komplexech byly veškeré objekty a detaily velmi dobře vykreslené.

Některé přístroje hůře zvládají situace, kdy se pozorovaný objekt pohybuje na rozhraní dvou naprosto odlišných prostředí, například na horizontu, nebo těsně pod ním. V oblasti tohoto přechodu je objekt mnohdy velmi špatně čitelný. Objektivně musím říct, že i s těmito situacemi si mnou zkoušené přístroje poradily velmi dobře. Rovněž jsem za celou dobu, po kterou jsem přístroje používal, nezaznamenal jakoukoli chybu obrazu, nebo výpadek některé z funkcí.

 Do sortimentu na našem trhu tak přibyly zajímavé produkty, malé, kompaktní, univerzální a hlavně s výborným poměrem cena/kvalita. Netvrdím, že jsou to přístroje plně porovnatelné s těmi nejlepšími na trhu, ale cenově jsou řádově na třetině cen obvyklých u jiných podobných přístrojů a přitom funkcemi a kvalitou zobrazení směle konkurují přístrojům v řádu o desetitisíce dražším. Ne každý si může dovolit koupit to nejdražší, anebo prostě jen nechce, protože je to pro něj zbytečné. A právě pro takové uživatele by mohly být přístroje Hikmicro tou správnou volbou.

Závěrečné poděkování patří týmu eshopu www.betguarder.cz společnosti ThermVisia za vstřícné jednání a zapůjčení přístrojů.

Petr SLABA

Zpracování dat...