Časopis Myslivost

FOMEI 20-60x85 FOREMAN ED

Myslivost 5/2021, str. 64  Martin Brožek
Mé požadavky na parametry spektivu vychází z potřeb dálkové sportovní střelby a výkonu práva myslivosti. Za posledních deset let jsem vyzkoušel přes desítku různých spektivů od „lídlovského“ až po prémiové značky. S uspokojením pozoruji, že segment spektivů se stále vyvíjí a i ty levnější mají co nabídnout.

Pro dálkovou střelbu je mým hlavním požadavkem možnost rozeznat zásahy ráží 223rem na terči ve vzdálenosti 300 metrů; v oblasti myslivosti se jedná zejména o možnost obeznání srnčí zvěře na podobnou vzdálenost.

S takovým zadáním jsem se pustil do testování FOMEI FOREMAN 20-60x85 ED. Zaměřil jsem se na celkové využití spektivu a porovnal se slabším FOMEI 23-70x70 LEADER a přerovským S2 20-70x82.

 

Optická soustava a její výkon

 

Samozřejmě to nejdůležitější, co u spektivu posuzujete, je optická soustava a její výkon. Na první pohled výkon FOREMANa překvapil. Pohled soustavou je subjektivně velmi kvalitní. Obraz je čirý a ostrý, LEADERa nechává za sebou a zdařile konkuruje přerovské S2. Požadavek na viditelnost zásahů byl u 223rem na 300 metrů splněn dostatečně, u obeznávání srnčí zvěře jsem byl s výkonem spektivu velmi spokojený.

Samozřejmě FOREMAN není schopen odolat ostrému světlu způsobující chromatickou aberaci, ale nutno uznat, že s tím mají problém i mnohem dražší přístroje. Když přiblížíte LEADERem na 70x a FOREMANem na 60x, stále vidíte díky dobré optické soustavě FOREMANem víc. Přesto bych rád viděl FOREMANa se zvětšením do 70x, myslím, že by to odstranilo nádech „kompromisu“.

 

Tělo, zpracování, ovládání

 

Celkový pocit z toho, jak spektiv vypadá, jak se ovládá, jak působí jeho technické provedení byl pozitivní, FOREMAN je na první pohled velmi dobře zpracovaný, díly dobře lícují, okulár mění zvětšení plynule a zaostření lze provádět hladce. Způsob ostření kolečkem „na hrubo“ a následné doladění „na jemno“ mi subjektivně vyhovuje mnohem víc, než celotělní kroužky u některých jiných výrobců.

Ne, že by jedno fungovalo lépe než druhé – obě varianty mají své výhody. U mě se jedná o získaný návyk dotýkat se spektivu jen jedním prstem proto, abych při pozorování objektu nehnul celým obrazem.

Výhradu bych měl k poměru rotace hrubého vůči jemnému zaostření. Přál bych si jemné kolečko mnohem citlivější. Krok jemného ostření je na můj vkus až příliš vysoký a skoro na vše se dá používat pouze jemné ostření.

K obalu a krytkám čoček mám dvě výhrady. U krytek čoček mi vadí, že je po sejmutí nemohu nosit s přístrojem bez obavy, že je ztratím. Nabízí se sice jejich vložení do krycího dílu obalu na straně očnice, ale jakýkoliv pohyb spektivem do jiné polohy znamená, že o krytky s vysokou mírou pravděpodobností přijdete. Ocenil bych možnost mít krytky připojené k tělu spektivu.

Druhou výhradu mám k obalu, konkrétně krycímu dílu nad ostřicími kolečky. Oproti sejmutí celého krytu jej musí člověk ohnout a přichytit stočený k suchému zipu. Špatně se ohýbá, suchý zip se mi opakovaně rozlepil a při opětovném otevírání jsem nejen dělal hluk, ale i nevyhnutelně hýbal celým spektivem. V tomto ohledu mi připadal obal LEADERa řešený lépe. Tyto dvě výhrady však nejsou zásadní a od nákupu nezrazují. Pouze zhoršují celkovou ergonomii používání jinak dobrého přístroje.

Odolnost povětrnostním podmínkám jsem s ohledem na testování na podzim vyzkoušel bez nutnosti tvorby laboratorních podmínek, tedy v praxi. Se spektivem jsem opakovaně zmokl, přecházel s ním ze zimy do tepla a nemohu říct, že by FOREMAN na první pohled nějak trpěl. Při rozdílných teplotách, fungují ovládací prvky hladce, čočky se po zamlžení rychle odmlžují a mlha nekondenzuje v kapky. Do těla se žádná vlhkost nedostala a po odmlžení zůstává pohled čirý. Nemám, co bych vytkl.

 

Co říct závěrem? FOMEI FOREMAN 20-60x85 ED je velmi dobrá volba za vynikající konkurenceschopnou cenu. Pro amatérské závodní střelce a myslivost je výkonem naprosto dostatečný a dokážu ho bez váhání doporučit.

 

Ing. Martin BROŽEK,

externí spolupracovník redakce časopisu Myslivost

autor nekomerčního projektu JduLovit.cz

– webové aplikace pro myslivce a lovce.

Zpracování dat...