Časopis Myslivost

Termovizní monokulár ZEISS DTI 3/35

Myslivost 3/2021, str. 51  Martin Brožek
Do lukrativního segmentu termovizních monokulárů vstoupil produkt tradiční prémiové značky ZEISS. Po dobu několika týdnů jsem měl možnost testovat ZEISS monokulár DTI 3/35, čerstvou novinku roku 2021.
Značku samotnou není třeba představovat, je notoricky známá, můžeme se proto pustit do samotné uživatelské recenze. Než se dostanete k přístroji, projdete obřadem otevírání obalu. Podle mého názoru je „unboxing“ odměna zákazníka za to, že si přístroj koupil. ZEISS odvedl dobrou práci, protože obal DTI 3/35 byl navržen s cílem samotný zážitek umocnit. Rukáv z křídové čtvrtky skrývá vnitřní logem potištěný obal s chytře a ergonomicky řešeným umístěním monokuláru a příslušenství. Kromě přístroje ve velmi pěkném polstrovaném cestovním obalu balení obsahuje nabíječku, návod, registraci mezinárodní záruky a popruh na krk.
Člověk si obvykle zapamatuje první dojem, který nadále ovlivní celkové vnímání produktu. U vybalování DTI 3/35 jsem měl díky jeho vůni podobně sváteční pocit, jako když nasednu do nového automobilu.
Před prvním zapnutím přístroje zkoumáte tvar, tlačítka a různé konektory a nakonec zapínáte. Monokulár přišel z továrny přednabitý, tudíž ho vyjmete z krabice a můžete jej ihned vyzkoušet. Přístroj se zapne během několika vteřin. Chvíli svítí logo a za asi 5 vteřin můžete pozorovat. V tomto ohledu je třeba ZEISS pochválit, protože nejeden dobrý přístroj jiných výrobců má startovací čas výrazně delší.

Zeiss-Web.jpg

ZEISS DTI 3/35 sleduje aktuální trendy v monokulárech a snaží se z komponent vymáčknout maximum. Senzor má rozlišení QVGA 384x288, 17 µm, 50 Hz s citlivostí NETD <50mk. Tento senzor je mezi výrobci v současnosti pravděpodobně nejpoužívanější.
Velikost čočky, jak už napovídá název, je 35 mm, s clona f/1.0. Čočka kromě skvělé propustnosti světla přináší optické zvětšení 2,5x.
Uživatel sleduje obraz na LCOS displeji. Osobně jsem se těšil, že v přístroji bude OLED, ale LCOS displej není špatný, přestože nenabízí tak jemný pohled.
ZEISS pro svůj monokulár navrhl tělo, které dobře padne do ruky pravákovi i levákovi. Rozmístění ovládacích prvků nazval „ErgoControl“. Bez problémů jsem nalezl očekávané funkce díky intuitivnímu poloze na přístroji – návod jsem nečetl, nebylo to třeba.
Na přístroji naleznete tlačítka pro přepínání režimu/menu při dlouhém stisku, digitální zoom 1-4x v krocích po 0,5x, tlačítko pro foto/video a tlačítko pro vypnutí/zapnutí/pohotovostní režim. Na těle je samozřejmě i ostření čočky, korekce dioptrické vady a příjemná očnice, která pomáhá uživateli s optimální polohou na oku. Očnici není co vytknout, protože velmi pohodlně sedí, je oboustranná, a přístroj je tak 100% použitelný v obou rukách, na obou očích.
U těla jsem ocenil i způsob uchycení nosného popruhu na krk. V ZEISS rozumně zohlednili fakt, že nosit téměř půlkilový přístroj v kapse nebo na zápěstí je špatný nápad a na těle přístroje jsou, po vzoru dalekohledu, dvě očka pro připojení plnohodnotného ponosu. Při seřízení správné délky poutek drží přístroj na místě, je dobře dostupný pravou i levou rukou, nepřetáčí se a nezařezává se do krku.

Zeiss-web-2.jpg

ZEISS DTI 3/35 je také velmi dobře softwarově vybavený. Monokulár nabízí hned čtyři obrazové režimy – bílá teplá, černá teplá, červená teplá a duhový režim. Proti režimům nemám žádné výhrady, všechny se dají plně využívat.
Nepamatuji si jiný přístroj, kterému by tak dobře pracovaly především barevné režimy. Se snímáním teploty úzce souvisí možnost sledování nejteplejší části obrazu, který je označené malým čtverečkem. Tato funkce dobře slouží při pozorování na delší vzdálenost.
Při sledování vzdálenějších předmětů také oceníte funkci obraz v obraze a digitální zoom. Velkým plusem je, že při vypnutí přístroje se vám po zapnutí vrátí přístroj nastavený přesně tak, jak jste jej vypínali. Nemusíte si tedy volby přizpůsobovat od začátku.
Kvalita obrazu, až na první, trochu „kostičkovaný“ pocit, je vynikající. Přístroj snímá velmi dobře a troufám si říct, že v současnosti patří ke špičce v kategorii porovnatelných výrobků. Obraz je jasný, není překryt mlhou, bylo zvoleno dobře čitelné barevné spektrum.
Přístroj také zvládá horší vnější podmínky jako například mlhu nebo déšť při zachování velmi dobrého výsledného obrazu.
ZEISS udává hraniční detekční vzdálenost 1235 metrů. Já jen dodávám, že nebyl problém identifikovat srnčí zvěř půl kilometru daleko. Obraz není trhaný, zasekává se minimálně, objekty v pohybu nejsou rozmazané. S kvalitou jsem byl velmi spokojen.
Přístroj umí fotit a natáčet videa. Vše se ukládá do interní paměti o velkorysé kapacitě 15 GB, což je zárukou, že záznamy můžete v zařízení nějakou dobu skladovat. Fotky i videa se ukládají přesně tak, jak je senzor zachytil v rozlišení QVGA. Neprobíhá žádná interpolace ani obrazová úprava.
Na displeji monokuláru vidíte obraz v dobré kvalitě, ale snímky v počítači mají příliš málo pixelů na to, abyste si je chtěli tisknout. I přesto mě výsledná kvalita snímků mile překvapila a rozhodně patří k těm lepším. I videa jsou překvapivě kvalitní. Obraz není trhaný, není problém rozeznávat letící ptáky či rychle se pohybující zvěř.
Udávaná výdrž přístroje je podle ZEISS 7 hodin, což jsem si ověřil v praxi. Akumulátor je samozřejmě lithium iontový, což zaručuje možnost nabíjet kdykoliv bez paměťového efektu a postupného ničení článku neoptimálním připojováním k zdroji elektřiny. Přístroji neškodí cestou z honitby připojení k autozásuvce a částečné nabití ještě před příjezdem domů.
Nabíjení probíhá pomocí datového konektoru typu USB-C a upřímně říkám, že mi volba tohoto interface udělala velkou radost. USB-C se postupně stává standardem pro nabíjení i jiné malé elektroniky, proto člověk využije existující nabíječku a nemusí skladovat klubka kabelů.
ZEISS DTI 3/35 je vybaven možností připojení pomocí bezdrátové sítě WLAN. Po zapnutí WLAN funkce se chytrým mobilním telefonem připojíte a monokulár spárujete s aplikaci ZEISS Hunting. Jsem rád, že má ZEISS jednu aplikaci, která slouží pro celé portfolio jejich produktů. S připojením v aplikaci jsem neměl žádný problém – aplikace okamžitě DTI 3/35 identifikovala a nabídla mi možnost stahování fotek nebo živého přenosu obrazu. Ovládání je opět intuitivní, fotky si stáhnete do aplikace a můžete s nimi dále pracovat jako s běžnou fotkou z mobilního fotoaparátu. Aplikace slouží i pro doručení aktualizací do přístroje, což jsem nemohl ověřit, jelikož po dobu mého testu nevyšla žádná nová verze.
Pokud se jedná o verze firmware, rád bych zmínil to, že ZEISS od svých testerů sbírá zpětnou vazbu za účelem dalšího zdokonalování této novinky. Přispěl jsem dvěma body, které by podle mého názoru přístroj vylepšily.
Nejprve funkce Auto-off, která přístroji chybí. Opakovaně se mi stalo, že jsem přístroj nechal jen s vypnutým displejem a ten se mi přes noc vybil. Možnost nastavení vypnutí by uživatele od něčeho podobného uchránila.
Dalším možným vylepšením je umístění hodin na displej. Hodiny si totiž můžete v přístroji nastavit kvůli správným datumům u fotek. Bohužel se však uživateli neukazují. Stejně tak by bylo dobré, aby se hodiny nastavily samy při připojení k mobilní aplikaci, člověk by se tím vyhnul klikání v menu monokuláru.
Tím se dostávám k závěru recenze. ZEISS DTI 3/35 se mi moc líbil. Je to pěkné, dobře softwarově vybavené zařízení. Za doporučenou cenu 78 tisíc Kč získáte skutečnou hodnotu. Pokud se poohlížíte po monokuláru s čočkou 35 mm a vyšší, ZEISS DTI 3/35 na seznam kandidátů určitě patří. Vyzdvihl bych kvalitu obrazu, pohodlné ovládání, celkovou ergonomii a zázemí tradiční značky.
 
Monokulár k testu zapůjčila společnost KOZAP Uherský Brod.
 
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– webové aplikace pro myslivce a lovce.

Zpracování dat...