Časopis Myslivost

MAUSER je prostě MAUSER

Myslivost 3/2021, str. 64  Jiří Hanák
Takové rčení často slýcháme od majitelů a uživatelů opakovacích kulovnic s klasickým válcovým odsuvným otočným závěrem, a to především pokud hovoří o starších kulovnicích osazené původní originální konstrukcí závěru typu Mauser, u nás zejména kulovnice vzor 24 v loveckém provedení známé jako „Zetky“. Lovecká provedení byla vybavována skvělým německým napínáčkem.
Slávu, věhlas a oblibu tomuto závěru dala jeho relativní jednoduchost a bezkonkurenční spolehlivost, snadnost ovládání a v neposlední řadě i pevnost závěru, který umožňuje komorování i těch nejsilnějších ráží k lovu nejtěžší zvěře.
Svojí odolností a spolehlivostí i v náročných klimatických podmínkách, v mrazech, písku nebo vlhku se stala zbraň brzy zaslouženou legendou. A to nejen u loveckých kulovnic, ale i pro odstřelovací pušky nejvýkonnějších ráží jako 338 Lapua Magnum nebo dokonce .50 Browning.
Z důvodu vynikajících vlastností závěru typu Mauser vytlačil tento typ závěru vcelku rychle jiné typy závěrů u běžných kulovnic a především u kulovnic pro africké a jiné exotické lovy všude po světě. I konzervativní Angličané začali používat tyto kulovnice a dokonce i vyrábět závěry typu Mauser ve firmě Rigby, která pro svoje první série zbraní dovážela originální závěrové systémy z Německa.  
Dnes všechny zbrojovky po celém světě vyrábí kulovnice se závěry typu Mauser, byť s různými konstrukčními obměnami například v umístění a ovládání pojistky, použitím vlastní konstrukce spoušťového mechanismu, s různým počtem uzamykacích ozubů a podobně, ale vždy zůstává typický otočný odsuvný válec s pevnými uzamykacími ozuby, dávající zbrani typický konstrukční prvek s nepřekonatelnou pevností a snadností ovládání.
 
Jak tato legendární kulovnice vznikla?
 
Původ vzniku hledejme v dílně bratrů Mauserů. Bratři Paul a Wilhelm Mauserové byli geniální konstruktéři zbraní, kteří zkonstruovali velké množství zbraní, z nichž řada se stala legendami.
Jejich bezesporu nejslavnější vynález byla konstrukce válcového odsuvného otočného závěru pro opakovací kulovnice. Když v roce 1871 uvedli svůj první typ, určitě netušili, jaké legendě vlastně položili základ.
Model 1871 byl současně i první německou zbraní, ve které se poprvé použil náboj s celokovovou nábojnicí. Následovaly modernizace uvedené jako modely 1884, který měl schránku na 8 nábojů, po kterém následoval model 1888, ve kterém byl poprvé použit náboj „Patrone 88“, v té době revoluční bezokrajový náboj plněný bezdýmným prachem 7,92x57, který sehrál pro další úspěch a rozšíření pušek Mauser velmi významnou úlohu. Později, po německé normalizaci nábojů byl náboj označován jako 8x57 J.
Ve snaze o zvyšování výkonu zvětšováním průměru střely nakonec vznikl nový náboj označovaný podle německé normalizace nábojů jako 8x57 JS, který se stal i v dnešní době jedním z nejrozšířenějších nábojů.
Po velmi úspěšném modelu 1888, kterým byla vyzbrojena v upraveném modelu 1893 nejen německá armáda, ale také armády Belgie, Argentiny, Turecka nebo Španělska následoval legendární a nepřekonatelný model s zřejmě nejslavnější konstrukcí zdokonaleného závěru Paula Mausera - Gewehr M98.
Tato puška se stala základní pěchotní výzbrojí armád Německa, Turecka a Rakousko Uherska během 1. světové války a řady dalších zemí. Puška se v tomto provedení s menšími úpravami a modifikacemi (pěchotní puška nebo jezdecká karabina, či karabina pro výzbroj příslušníků dělostřelectva atd.) vyvážela do mnoha evropských, amerických či asijských zemí.
Z konstrukce M 98 vycházely modifikace i od dalších výrobců např. československý typ vz. 24 nebo polský vz. 29 a další. Pro vyzbrojení armád byly vyrobeny doslova miliony pušek se systémem Mauser pro boje na všech bojištích světa.
Původní model Mauser M98 vyráběn i dnes. Originální Mauser M98 je nabízen v luxusním provedení pro exotické lovy a je pořizován jako doslova kultovní zbraň nesoucí v sobě legendu a slavnou historii.
Mauserův závěr se samozřejmě kromě vojenských pušek uplatnil i u loveckých zbraní a i dnes je závěr mauserova principu nejrozšířenějším provedením závěru, kterým jsou osazovány lovecké kulovnice prakticky všech výrobců na světě.
Poslední „mauserovky“ pocházející z brněnské zbrojovky byly modely Brno 98, které byly stavěny s použitím originálního systému Mauser pocházejícího z tzv, NZ (náhradních armádních zásob).
Nepřekonatelnost mauserova závěru oceňující jeho výjimečnou kvalitu snad nejlépe vystihuje často používané stručné rčení: „Mauser je prostě Mauser“.
Původní zbraně Mauser se vyráběly v mateřském závodě v německém Oberndorfu, ale před několika lety se vedení firmy rozhodlo ukončit civilní výrobu a právo značky Mauser pro označování loveckých zbraní zakoupila firma vlastnící značky Blaser, Sauer, Rigby a nejnověji tedy i Mauser. Tato skupina značek zbraní je známá svojí výjimečně vysokou technickou úrovní a kvalitou.
V uvedené skupině vzniklo již několik typů kulovnic zn. Mauser, velmi kvalitní, ale nikoliv nejlevnější. Nechci vnucovat názor vyznavačům jiných značek zbraní, ale domnívám se, že každý lovec či střelec by určitě ocenil vlastnictví originální kulovnice zn. Mauser. Pro mnohé zájemce ovšem mohla být překážkou v pořízení poněkud vyšší cena a tak z důvodu ceny volili jinou značku.
V tomto ohledu se situace změnila okamžikem, kdy byla uvedena na trh kulovnice označená jako typ M18, která mimo zachování vysoké „mauserovské“ kvality přináší mimořádně výhodnou cenu. Zajímavá informace je, že velmi krátce po uvedení na trh se stal model Mauser M18 nejprodávanější evropskou kulovnicí na velmi náročném trhu USA, a to u lovců i sportovních střelců. Ze zkušenosti mohu konstatovat, že trh USA je velmi náročný a úspěšnost na tomto trhu svědčí také o vysoké kvalitě výrobku.

mauser-1.jpg

Základem kulovnice je válcový otočný odsuvný závěr se třemi uzamykacími ozuby, které zajišťují nejen absolutní pevnost závěru, ale i mimořádně velmi malý úhel otáčení závěru, který je jen 45°, což je obzvláště výhodné pro pohotové a rychlé přebíjení.
Závěrová klika je ukončena mohutnějším kulovitým tvarem s protiskluzovou úpravou. Větší průměr ukončení kliky závěru umožňuje nejen velice spolehlivý úchop bez nebezpečí vyklouznutí i při zpocené ruce, ale i pro ovládání v rukavici.
V čele závěru je krátký, velmi široký vytahovač, který zajistí spolehlivé vytažení vystřelené nábojnice z nábojové komory, i pevně přilnuté k jejím stěnám, což je běžný jev u leštěných typů nábojnic.
K vyhození vystřelené vytažené nábojnice z nábojové komory slouží dva plunžrové vyhazovače. Rád bych zdůraznil, že použití dvou vyhazovačů je vcelku neobvyklé, ale je to opět pro zajištění naprosto spolehlivého vyhození vystřelené nábojnice i při velmi rychlém přebíjení třeba v extrémních a rizikových situacích. Prostě jedná se o zajištění maximální spolehlivosti třeba při lovu nebezpečné zvěře.
Po straně zadní části pouzdra závěru je třípolohová pojistka. Tři polohy pojistky dnes řada zbraní bohužel postrádá. Zadní poloha pojistky zajišťuje spoušť i závěr, střední zajišťuje jen spoušť a lze se závěrem bezpečně manipulovat a přední poloha s červeným označením – pal odjišťuje i spoušť.
Chod pojistky je stupňovitý k rozpoznání polohy pojistkového jezdce a prakticky bezhlučný, takže se střelec nemusí na ovládání pojistky příliš soustředit.
V pouzdru závěru poměrně velké výhozné okénko. Horní část pouzdra závěru se zaoblenými plochami a s otvory pro šroubky je připravena pro úchyt weaver - picatini lišty k uchycení zaměřovacích přístrojů.
Mechanická mířidla zbraň postrádá, tak jako je to dnes už většinou obvyklé, protože jak pro střelbu na krátké vzdálenosti, tak ke střelbě na cíle v pohybu se běžně používají optické zaměřovače. Na přání mohou ale být mechanická mířidla dodána. Ústí hlavně může být na přání osazeno závitem pro kompenzátor nebo u nás už dnes už povolený tlumič výstřelu.
Na spodní straně pouzdra závěru je upevněn spoušťový mechanismus skříňkového typu, který má řadu výhod. Jednak je kompaktní a jeho chod je přesně nastaven přímo v továrně, a především je skříňkou chráněn proti pronikání nečistot, které mohou způsobit nespolehlivost mechanismu. Nastavení odporu spouště je z továrny nastaveno na asi 1,5 N, ale je možné jej ještě individuálně upravit šroubkem, který je přístupný otvorem v jazýčku spouště.
Spoušťový mechanismus je bez napínáčku, ale vzhledem k charakteru chodu spouště není ani potřeba. Chod spouště je krátký suchý zajišťující jemné spuštění a tím i přesné zásahy bez strhávání. Velmi přesný chod spouště mi silně připomíná chod spouští speciálních zbraní ke střelbě na dlouhé vzdálenosti, lidově tzv. odstřelovačky. Spoušť je skutečně bez přehánění dokonalá.
K tomu jen malou poznámku. Obecně se u konstrukcí spoušťových systémů upustilo od napínáčků a z toho důvodů se větší koncentrace soustředí na konstrukci spoušťového mechanismu bez napínáčku a k jeho dokonale přesnému chodu.
Povrchové kovové části (hlaveň a pouzdro závěru) jsou upraveny černěním na sametový mat, zabraňující nežádoucím odleskům ve slunci s vysokou odolností proti korozi a otěru.
Při popisu kovových částí se musím zmínit o tom, že hlavně pro všechny značky ve skupině se vyrábí v závodě Sauer, proto i tato kulovnice má stejně kvalitní hlaveň jako sesterské mnohem dražší kulovnice Sauer nebo Blaser. Délka hlavní je u standardních ráží 52 nebo 56 cm a u magnum ráží 62 cm. Kulovnice je dodávána v rážích 223 Rem., 6,5 Creedmore, 6,5 PRC, .308, .30-06, .243 Win., .270 Win., 7 mm Rem. Mag., .300 Win. Mag., 8 x 57 JS a případně s postupem času rozšiřované i o další.
Zásobování je zajištěno pomocí vyjímatelného dvouřadého zásobníku s kapacitou 5 nábojů (v případě 308 W).

mauser-2.jpg

Pažba modelu Mauser M18 je v několika variantách. Standard, Feldjagd nebo Waldjagd. Společným rysem pažeb je, že se jedná o plastovou pažbu tvarem amerického typu s velmi masivní pistolovou rukojetí umožňující silné přitažení do ramene. Celkový tvar pažby je poměrně štíhlý, typicky „mauserovský“ tzv. oboustranný použitelný pro leváky i praváky, s přímým rovným hřbetem pažby. Celkově tvar pažby vychází z typického tvaru pažeb dřívějších kulovnic Mauser pro africké lovy. Přímější tvar pažby umožňuje přesnější zamíření při rychlém usazování do ramene a pohotové střelbě.
Úchopové části, rukojeť a předpažbí jsou ze sametové pryže, kterou je obalena i rozměrnější kulička páky závěru, která svým větším průměrem umožňuje pevný úchop a jistou manipulaci se závěrem i při lovecké nervozitě. Tyto úpravy poskytují velmi příjemný dotyk a také zabezpečují jistotu i ve vlhkém počasí, protože jsou neklouzavé.
Botka pažby je masivnější, pryžová a je odnímatelná po stisknutí dvou západek. Pod botkou je v pažbě dutina, do které lze uložit čištění nebo pár záložních nábojů. Toto řešení je velmi praktické a nápadité.
K plastové pažbě si dovolím několik poznámek. Dříve jediným materiálem k výrobě pažeb bylo dřevo. Po objevení plastů se začal nový materiál uplatňovat i na výrobu pažeb nejprve vojenských a později i sportovních a nakonec i loveckých zbraní. V současné době všichni výrobci sportovních a loveckých kulovnic nabízí plastové pažby a dnes je situace dokonce taková, že dřevěné pažby jsou v naprosté menšině, jsou na ústupu a zůstávají vyhrazeny jen luxusním a drahým zbraním, kde za skutečně luxusní pažbové dřevo s výraznou kresbou je výrazný příplatek.
Výhoda pažeb vyrobených z moderních plastů ABS nebo kevlaru je nesporná. Dřevěná pažba se snadno povrchově poškodí a je potom nevzhledná a dokonce se při pádu zbraně snadno zlomí, dřevo je citlivé na vlhkost, znehodnocuje se i olejem používaným k údržbě kovových částí zbraně, pracuje a tím někdy předpažbí svým dotykem s hlavní ovlivní negativně přesnost střelby.
Naproti tomu plastová pažba má odolný povrch, je téměř nezlomitelná, prakticky nezničitelná a navíc umožňuje paletu povrchových barevných úprav. Plastová pažba má ještě několik zdánlivě neviditelných, přesto významných, výhod. Při snímání pažby rychlosnímkovou kamerou během výstřelu bylo zjištěno, že i když je pažba celkově tuhá a pevná, přesto při výstřelu mírně propruží a tak zjemňuje zpětný ráz. Plastová pažba zpřesňuje i střelbu, protože při výstřelu není tak tvrdá reakce mezi kovovými částmi zbraně a pažbou, jako u pažby dřevěné.
Nikoliv nevýznamná je i nižší hmotnost. Námi testovaná zbraň v ráži 308 W s délkou hlavně 56 cm váží pouze 2,9 kg, s dřevěnou pažbou by to bylo o 0,5 kg více.
Plastové pažby jsou na zbraních naprosto v dominantním počtu v USA už více jako 30 let. Evropa byla poněkud konzervativnější, ale v posledních letech je zřejmý stejný trend třeba v Německu a přesouvá se i k nám pro nesporné výhody plastových pažeb. Velká část lovců a střelců dnes už raději volí praktický plast. Je třeba podotknout, že dnešní materiálu „plastů“ na výrobu pažeb jsou moderní materiály vysoce předstihující kvalitou i designem materiály používané v začátcích nástupu plastových pažeb.
 
Test zbraně
 
K vyzkoušení a testům jsme měli k dispozici 2 kulovnice Mauser M18 Standard v ráži 308 W a Feldjagd v ráži 8x57 JS.
Model M18 Standard má hladkou hlaveň o průměru 17 mm a pažbu s přímým hřbetem z šedozeleného plastu, kde úchopové části jsou vyloženy na dotyk příjemnou sametovou pryží.
Model M18 Feldjagd má hlaveň o průměru 19 mm s podélnými kanelami odlehčujícími hlaveň, ale také zvyšujícími její tuhost – snížení prokmitu hlavně při výstřelu s pozitivním vlivem na přesnost.
Ústí hlavně je u tohoto modelu je vždy osazeno závitem pro možnost upevnění tlumiče, což je výhoda, protože už to naše legislativa dnes povoluje.
Pažba provedení Feldjagd je v barvě hnědého spadaného listí a opět úchopové plochy jsou obloženy neklouzavou příjemnou pryží. Pažba Feldjagd má navíc stavitelný hřbet pažby s možností zvýšení hřbetu až o 3 cm pro přizpůsobení individuální ergonomii lovce.
První dojem a „osahání“ zbraně je velmi pozitivní a příjemný. Zbraň tak říkajíc „padne do ruky“. Velmi příjemný je dotyk se sametovým povrchem pažby. Zalícení na sucho potvrzuje velmi dobře řešenou ergonomii pažby s vynikající přilícitelností. Na pouzdru závěru je připevněna picatiny lišta, na kterou připevňuji puškohled Meopta 4-12x56 s běžnými „O“ kroužky k uchycení montáže – upínek na picatiny lištu,
K nástřelu a testu byly použity náboje RWS Speed Tip Professional (u 308 W) a Geco Plus (u 8x57 JS).
Test střelbou byl prováděn na vzdálenosti 50 pro rychlé rány s nahozením zbraně do ramene pro pudovou střelbu a na 100 m systémem bench rest.
Souběžně jsme zkoušeli přesnost zbraně a její ovládání, zejména chod spoušťového mechanismu, přesnost nábojů a přesnost nástřelu při různých velikostech zvětšení puškohledu 2,5 a 15x. Poloha středních zásahů se při změnách zvětšení puškohledu neměnila.

terc.JPG

První poznatek ze střelby byl chod závěru, který byl hladký a plynulý s přesným chodem v pouzdru závěru, se snadným nabíjením nábojů bez jakéhokoliv náznaku příčení nebo „strouhání“ o hranu nábojové komory i při náhlém a rychlém přebíjení. Výtah vystřelených nábojnic byl snadný, přebíjení tedy bylo plynulé bez trhavého pohybu.
Chod spouště byl velmi krátký, suchý a jednoduše řečeno přímo excelentní, který umožnil naprosto přesné spuštění bez jakéhokoliv strhávání zbraně. Odpovědně mohu konstatovat, že je to jedna z nejlepších spouští, kterou jsem na zbrani zkoušel. Z důvodu dokonalé spouště se kulovnice M18 hned po uvedení na trh uplatnila i u sportovních střelců.
Střelbu jsme prováděli v sériích po 3 nebo 5 výstřelech. Rozptyl měřeno 2R 100 byl na (tři výstřely) 100 m opakovaně do 1 MOA, tj méně než 3 cm. Bylo přitom stříleno do malorážkového terče, kde střední bod má průměr pouze 1 cm, další kruh potom 2 cm. V některých sériích se vstřely vzájemně dokonce dotýkaly nebo i překrývaly, což svědčí o výjimečné přesnosti zbraně, samozřejmě je to i zásluhou velmi přesných nábojů.
Zajímavé bylo, že přesnost (rozptyl) nábojů RWS ST Profi a Geco byla prakticky stejná. Musím podotknout, že oba střelci, kteří jsme zbraně testovali, patříme mezi průměrné.
Zkoušeli jsme rovněž přilícitelnost zbraně při pudovém nahození do ramene a střelbu s rychlým opakováním s výsledkem maximální spokojenosti možné pohotovosti střelby i přesnosti zásahů. Jako cíle jsme použily krabičky od nábojů a statistika zásahů byla velmi vysoká.
 
Stručný závěr
 
Celkově bych zhodnotil kulovnici Mauser M18 jako velmi povedenou a určenou pro začínající i pro velmi náročné uživatele a pro nasazení i do extrémních podmínek.
Především se jedná o skvělý osvědčený závěrový mechanismus s širokým vytahovačem vystřelených nábojnic a dvojitým plunžrovým vyhazovačem, které zajistily naprosto spolehlivé přebíjení i při velké rychlosti přebíjení.
Osvědčila se ergonomie stavby pažby včetně použitého materiálu, a to i při testech rychlých úchopů a hozených ran při simulaci výstřelů například při naháňkách.
Za vyzdvižení stojí bezvadný přesný chod spouště umožňující velmi přesnou střelbu při střelbě s podpěrou.
Prostě jedná se o souhrn vlastností typických pro značku Mauser, kde u M18 se potvrzuje, že se jedná o zbraň bez kompromisů.
Ještě jedno je netypické, trochu překvapivé, a je to velmi výhodná cena. Model Mauser M18 svojí výjimečně příznivou cenou umožňuje pořídit si „legendárního Mausera“ i těm potenciálním uživatelům, u kterých hraje roli kromě požadavků na kvalitu i cenové hledisko. V případě kulovnice Mauser M18 totiž jednoznačně užitná hodnota vysoce převyšuje cenu.
© Dr. Ing. Jiří HANÁK, M.Sc.

Zpracování dat...