ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2019

Omezit právo vstupu do lesa? Nikdy!

Myslivost 6/2019, str. 7  red
Několik otázek pro ministra vnitra a místopředsedu Vlády
 
Hamacek_Danko_-cropped.jpgUž několik let hýbe střeleckou veřejností přísná evropská směrnice omezující držení zbraní. Panuje obava, že hodně lidí přijde o možnost vlastnit zbraň. Pro myslivce je to věc těžko představitelná, máme se bát?
Ne! Dopředu říkám, že vás jako majitele střelné zbraně chápu, ale zároveň vás chci ujistit, že drtivá většina majitelů zbraní se bát nemusí. Do českého právního řádu jsme už implementovali osmdesát procent zmíněné směrnice a zároveň pracujeme na úplně novém zákonu o zbraních, který zapracuje evropské požadavky tak, aby byl v co největším souladu s našimi zvyklostmi, nebojte se.
 
Nehrozí, že se směrnice časem ještě zpřísní, když její hlavní smysl má být boj proti terorismu?
Česko rozhodně nebude nikdy souhlasit se zpřísňování.
 
Nebude se Brusel v budoucnu snažit omezit nošení zbraní na veřejnosti? To by se zásadně dotklo i myslivců.
Směrnice o zbraních se zatím nevěnuje otázce nošení zbraní. Česko bude i v budoucnu prosazovat, aby tato oblast byla ošetřena na národní úrovni.
 
Některé evropské země zakazují například pepřové spreje nebo některé nože. Nehrozí to i u nás, a do lesa už nebudeme moci jít ani s nožem na houby?
Omezování pepřových sprejů je nešťastné. Napadený musí mít možnost se bránit. Chápu dívky, které mají v kabelce malý sprej. Zákaz nožů je v českém prostředí už úplně absurdní, myslivci, rybáři, trampové nebo zahrádkáři by vyšli do ulic!
 
V čem vlastně má být nový zákon lepší, není současná úprava kvalitní?
Zákon o zbraních je kvalitní, ale po 15 letech v některých věcech zastaralý. Nový bude navíc počítat s evropskými normami, odstraní zbytečnou administrativu, bude možné mnohem více věcí vyřešit elektronicky bez papírů. Novinkou by mělo být propojení informací, aby lékař automaticky věděl, že jste držitel zbrojního průkazu a mohl splnit svou povinnost, pokud zjistí, že nesplňujete zdravotní kritéria.
 
Je možné, abychom jako myslivci mohli být součást záchranného systému a pomáhat při nějakých nenadálých situacích?
Myslíte založit ozbrojené jednotky z myslivců? To není potřeba, Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, kromě jiného i díky tomu, že má velmi kvalitní bezpečnostní složky, armádu, policii, hasiče i zpravodajské služby. Myslivost je krásný koníček a nezatěžoval bych vás dalšími povinnostmi. To ovšem neznamená, že by myslivci jako organizovaná skupina nemohli pomoci při některých živelních kalamitách jako dobrovolníci, protože znají dobře terén, umí se pohybovat v přírodě a jistě jsou z logiky věci v některých věcech schopnější a jako hlava Integrovaného záchranného systému vaší případnou pomoc uvítám. Ale tím to končí.
 
Zažili jsme rekordní povodně a poslední roky sucho a orkány, které společně lesy ničí. Co dělá vláda pro to, aby lesy nesežral kůrovec a nerozlámaly vichřice?
Mirek Toman, ministr zemědělství má boj proti suchu a kůrovci jako jednu ze svých priorit. Tlačíme na to, aby se změnilo hospodaření v lesích. Například vysazování vhodnějších dřevin než smrk nebo šetrnější metody těžby.
 
Nebude hrozit, že kvůli péči o les bude omezen vstup do lesa a možnost lovu?
Už teď je možné vyhlásit zákaz vstupu do lesa z bezpečnostních důvodů, například do oblastí, kde jsou polomy. Česká tradice je volný přístup do lesa a neumím si představit, že by se to pod jakoukoliv záminkou mělo změnit. Jsme země, kde je myslivost dostupné hobby a jsme zvyklí chodit na houby nebo na borůvky. Nikdy bych pro omezení tohoto práva nehlasoval.
 
Myslivci jsou v poslední době čím dál více vystaveni kritice protimyslivecké lobby. Za pár dní jsou volby do Evropského parlamentu, v Bruselu obecně převažuje lobby proti nám. Nehrozí, že přece jen přijdou další zákazy? Jednou je to zákaz olověných nábojů, jindy zpřísnění vlastnictví zbraní, boj proti lovu jako takovému…
Věřím, že zvítězí zdravý rozum a jsem přesvědčen, že veřejnost na české i evropské úrovni význam myslivosti chápe. Někdy to média zkreslí, když se stane nehoda a jeden myslivec na honu zraní nebo dokonce nešťastnou náhodou zastřelí svého kolegu. Proto bych na myslivce apeloval, aby dodržovali velmi zodpovědně všechna pravidla. To je jen na povrchu, ale na druhou stranu každý vidí, že o zvěř se staráte právě vy, myslivci. Když na Moravě vypukl mor prasat, byli to myslivci, kdo pomáhali státu tuto kalamitu vyřešit a byli jsme i díky nim jedni z prvních, kdo se této nákazy zbavil. A nikdo přece nechce přijít o krásné myslivecké tradice. A myslivecké bály!
 
 
 
Zpracování dat...