vychází v 4:54 a zapadá v 21:03
vychází v 18:06 a zapadá v 3:45
 

Časopis Myslivost

Jezevčice Terka

František ŘÍHA
Jezevčice Terka
Po třech dnech mé nepřítomnosti v Cerhonicích jsem zašel za kamarádem Frantou, abych si s ním pohovořil a domluvil se, kdy půjdeme na čekanou obhlídnout srnce. Sotva jsem u něj doma zavřel dveře na chodbě a promluvil, již bylo slyšet cupitání po podlaze a radostné kňučení. Musím si rychle sednout do křesla a vzít do náruče to rozježené stvoření, které má z mé přítomnosti takovou radost - Terku. Terka je drsnosrstá jezevčice malého vzrůstu, ale statečného psího srdíčka. Hladím ji a ona se celé třese slastí a je spokojená.
Když jsem udělal myslivecké zkoušky a byl jsem přijat do našeho mysliveckého sdružení, začal jsem chodit do honitby právě s kamarádem Frantou a tehdy jsem poznal i Terku, které byly v té době tři roky. Tehdy ještě ani Franta nevěděl, co Terka dokáže. Já jsem ji viděl poprvé při práci, když jsem po roce střelil na jelena špičáka a ten s vysokou zadní komorou odběhl do lesa. Z nástřelu jsme nebyli moc moudří, a tak jsme zajeli domů pro Terku. Franta jí nasadil na nástřel a ta ihned vzala stopu a postupovala k lesu. Šli jsme za ní a Terka se začala na nás otáčet jako by říkala: "Nerušte při práci." Zůstali jsme stát na okraji lesa. Ještě chvíli bylo slyšet šustění, jak Terka postupovala do hloubi lesa. Vše utichlo. Začal jsem být nervózní, ale Franta mi říkal: "Neboj se, ona ho najde." A měl pravdu. Za několik minut se v lese ozval štěkot. "Má ho!" křikl Franta a po chvilce se Terka objevila u nás, radostně vrtěla prutem a hned začala postupovat zpět do lesa. Šli jsme za ní a po 60 metrech, ve vývratu, ležel můj první jelen již zhaslý. U něho seděla Terka a do daleka hlásila zprávu, že svojí práci odvedla na výtečnou. Byl jsem hrozně rád a také jsem to dal na vědomí i té malé jezevčici.

Nedlouho poté mi při čekané vyšel na posečené pole kňour, který silně napadal na zadní běhy. Po výstřelu odběhl do pásu suché, vysoké trávy, odkud bylo slyšet zlostné cvakání jeho zbraní. Opět jsme dojeli pro Terku a ta nám ukázala, kde kňour přesně je a já mohl druhým výstřelem konečně ukončit jeho trápení. A snad tehdy jsem plně pochopil, jak je důležité mít ve sdružení dobrého psa na dohledávku a Terky si začal vážit.

Od té doby Terka dohledala ještě několik kusů černé a srnčí zvěře kolegům ve sdružení i u sousedů. Vždy spolehlivě. Nejvíce se ale těším na norování. Terka je nejenom pes bojovník, ale i profesor. Mnohdy nám nahnala mnoho strachu, když byla v noře u lišky přes čtyři hodiny a jenom s malými přestávkami neustále hlásila, i když ke konci to byl spíše chrapot. Také se stalo, že byla v noře tak dlouho, že její štěkot nebyl slyšet. A v těchto okamžicích jsme měli s Frantou černé myšlenky a kopali jsme, jen z nás lil pot, i když teplota byla hluboko pod nulou. O to větší byla radost, když se ozvalo slabé štěkání a nakonec Terka lišáka vyhnala a já jsem ho střelil. Měli jsme radost ze střelené lišky a hlavně z toho, že se Terce nic nestalo.

Bylo by to dlouhé vyprávění. O tom, jak Terka narazila v noře na dva jezevce, ti jí zasypali a vykopat se jí podařilo v poslední chvíli. Jak z meliorační roury vyhnala takřka najednou tři lišky a s kamarádem Radkem jsme měli co dělat, abychom je všechny střelili. Jak se dovedla nahněvat, když po její práci jsem vyhnanou lišku minul a Terka na mně hleděla tak vyčítavě a poté nabrala nejkratší směr k domovu a dalo mi to velkou práci si jí opět udobřit. Jak v noře místo lišky byla kuna, která Terku zle potrhala než jí vyhnala a podařilo se nám jí ulovit. Ale bylo by to dlouhé vyprávění. Vždyť do současné doby Terka vynorovala více než 60 lišek, a to je na tak malé stvoření úctyhodný výkon.

Hladím Terku po hlavě a pod prsty cítím zacelené jizvy po těchto zápasech. I slechy jsou poznamenány a o prokousnutém čenichu ani nemluvě. A když se Terka usměje, a ta to dovede, jsou již vidět v jejích čelistech mezery po zubech, které jí věkem vypadaly. Vždyť jí bude 12 roků. Již delší dobu se Franta snaží krotit její temperament, ale jakmile se Terka dostane na procházce k blízkosti nory, nikdo jí neodvolá. Franta se náhle zvedá. Terka okamžitě skáče na podlahu a běží ke dveřím. Chtěla by jít do přírody a pokud možno někam, kde jsou nory. Dneska to ale nejde. Já musím zpět do Písku a Franta má další povinnosti. Zítra ale s Frantou na procházku půjdeš. Vím, že zase budeš koukat, jak na Rudech utéci do trní a přesvědčit se o tom, zda je zdejší nora obsazená či nikoliv. Tak ať se ti to, Terko, povede a Franta moc nehubuje.Zpracování dat...