vychází v 4:55 a zapadá v 21:02
vychází v 16:43 a zapadá v 3:23
 

Časopis Myslivost

Šampión šampiónů 2002

Vladimíra TICHÁ
Šampión šampiónů 2002
Českou výstavní sezónu tradičně zahajuje Mezinárodní výstava psů pořádaná na začátku února v Brně. Letos byla situace trochu jiná. Z kynologického hlediska klidné povánoční období rozčeřila akce, na kterou byli všichni včetně pořadatelů nesmírně zvědaví – 11. ledna se konalo vyhlášení výsledků soutěže Šampión šampiónů 2002.
Podobná soutěž se koná v řadě států, pravidla a podmínky se ale často liší. V české podobě se týká pouze psů zapsaných v naší plemenné knize. Vystavovatelé a jejich psi sbírali body za čekatelství šampionátů získaná na mezinárodních a národních výstavách pořádaných na území České republiky. Další bodový zisk představovalo umístění na některém z prvních pěti míst v skupinách FCI nebo získání prestižního titulu BIS. Čtvrtina bodu, která byla připočítávána za každého v daném plemeni a na danou výstavu přihlášeného psa, trochu urovnávala nepoměr, který vyplývá z rozdílné početní konkurence. Psi s nejvyšším počtem bodů v jednotlivých skupinách FCI i ve skupině tvořené neuznanými plemeny se dostavili v sobotu 11. ledna 2002 do pražského TOP hotelu. Představili se divákům a novinářům, obdrželi poháry od Českomoravské kynologické unie a dárky nebo spíše dary od sponzorů soutěže, kterými byly firmy SANVET a SAMOHÝL. V FCI skupině 3 se představil i kerry blue teriér, který se stal v listopadu loňského roku nejkrásnějším psem Evropské výstavy v Paříži a jako první v historii naší kynologie přivezl z tak velké a prestižní akce titul Best in Show.

Zajímavým zpestřením programu na soutěži Šampión šampiónů byla módní přehlídka. Modelky byly nalíčeny jako kočky a byly půvabné. Ne každého ale pobavilo, že je doprovázeli různě oblečení a nutno konstatovat že dost vyděšení psi..

Velkou část předvedených psů tvořili zástupci loveckých plemen a většina z nich se mimo krásného exteriéru mohla chlubit i pracovními výsledky. Na pódiu se tak do určité míry naplňovalo motto Vojtěchova memoriálu, motto, které bylo určeno ohařům, ale které platí pro všechny psy : "Všestranný výkon, krása, ušlechtilost".

Pořadí ve skupinách FCI bylo určeno počtem získaných bodů. Z vítězů jednotlivých skupin byl vybírán nejkrásnější jedinec . Porota by se dala označit z kynologického hlediska jako laická, nebyl v ní jediný rozhodčí pro posuzování exteriéru psů, z pohledu obecného v ní ale byli zastoupeni odborníci z různých oblastí od veterinářů přes umělce až po televizní komentátory. Konkurence byla veliká, ale ukázalo se, že krásný pes je krásný pes a člověk nemusí být fundovaný kynolog, aby to poznal. Vítězem soutěže Šampión šampiónů 2002 se stal překrásný golden retriever Alex od Hradu Veveří pana Maki Risto. Mohutný, moudrý a krásně osrstěný pes zaujal nejen exteriérem, ale i pro toto plemeno typickou přátelskou a vyrovnanou povahou.

Slavnostního podvečera se zúčastnili psi a jejich lidé, přítomní byli i funkcionáři Českomoravské kynologické unie v čele s jejím předsedou panem Josefem Němcem. K radosti všech přítomných přijel i člen předsednictva FCI Ing. Štefan Štefík. Jsme zvyklí dívat se na výstavy psů jako na akce, na kterých se hodnotí exteriér psa nebo spíše to, do jaké míry odpovídá požadavkům standardu příslušného plemene. Řada lidí si myslí, že se jedná o záležitost čistě chovatelskou. Je to do určité míry pravda, ale psí výstavy i jejich vyvrcholení v podobě soutěže Šampión šampiónů mají ještě další nesmírně důležitý rozměr. Jsou totiž také akcemi společenskými a mají velký význam z hlediska propagace jednotlivých plemen i kynologie jako celku.

Pozn. redakce: Drželi jsme palce a vyšlo to - vítězný titul si odnesl představitel loveckého plemene. Po slavnostním předávání cen jsme využili chvilky a zeptali se pana Maki Rista na jeho vztah k myslivosti. Pan Rista, který pochází z Finska a před lety se k nám do České republiky přiženil, nám lámanou češtinou a s úsměvem sdělil, že se ve své rodné zemi aktivně věnoval myslivosti a vždy měl v držení loveckého psa. Jeho letos čtyřletý Alex od Hradu Veveří má složeny zkoušky lovecké upotřebitelnosti a jak jsme se dozvěděli, nejen kvůli chovnosti. Přestože jeho pán již myslivost neprovozuje, je Alex lovecky využíván, v honitbě se prý velmi osvědčil a myslivcům je platným pomocníkem.
Zpracování dat...