vychází v 4:54 a zapadá v 21:03
vychází v 18:06 a zapadá v 3:45
 

Časopis Myslivost

První ročník WUT a MŠFSJ

Stanislav ŠVOMA
První ročník WUT a MŠFSJ
Jedna z posledních výcvikových akcí loňského roku se konala ve dnech 16. až 17. listopadu ve slovenských Malackách. Slovenský klub chovatelů jezevčíků zde zdařile uspořádal ve velmi vhodném prostředí vojenských lesů během jednoho víkendu hned dvě vrcholové akce. První ročník o pohár WUT (Světová unie jezevčíků) a u nás již známou MŠFSJ (Medzinárodná špeciálna farbiarska súťaž jazvečíkov).
Nejprve jsem po zkušenostech z podobných akcí nevěřil, že se tato akce může uskutečnit během jednoho víkendu, ale díky skvělým organizačním schopnostem prezidenta SKCHJ Ing. Štefana Štefíka a obětavému přispění všech organizátorů, proběhly obě soutěže v příjemném prostředí LS Šranek velmi dobře.

Soutěž o pohár WUT se skládala pouze z disciplíny práce na pobarvené stopě bez doprovodu rozhodčích. Stopa je 1200 kroků dlouhá se třemi lomy a pěti žetony, z nichž minimálně dva musí vůdce najít. Časový limit je devadesát minut. Tento způsob se zdá jako největší možné přiblížení se skutečné dohledávce, ovšem pokud pes s dobrým nosem pracuje pod větrem, je pro vůdce velmi obtížné najít kontrolní žetony.

O obtížnosti této práce svědčí i počet úspěšně dokončených dohledávek. Z dvanácti startujících dokončili tři. Vítěz - jedenáctiletá fena Sony von der Caroline (pan Horst Müller) s pěti žetony, druhá - Axa zo Šraneckých borín (Lubomír Kmeťo) a třetí - Gals od Vévody Huberta (Stanislav Švoma).

Od sobotního rána probíhala disciplína hlasitost na zaječí stopě, což je pro mnohé jezevčíky - barváře často velký problém. Proto do nedělního pokračování soutěže už nastoupilo pouze 5 psů, které čekaly tyto disciplíny: chování po výstřelu, vodění na řemeni, nahánění - posliedka (nepovinná disciplína), nalezení nástřelu (nepovinná disciplína), práce na pobarvené stopě 1200 kroků dlouhé a min. 20 hodin staré, najití úlomkové značky a odložení.

Po noční větrné smršti nás vítalo sluncem prozářené nedělní ráno. Většina psů prošla povinnostními disciplínami bez větších problémů. Ty začaly až při hledání nástřelu, kdy ve čtverci 50x50 m se hledá nástřel. Pro pokračování v disciplíně není nutné jej najít. Po uplynutí 10 minut rozhodčí podle nákresu nástřel najdou, soutěžící však ztrácí body.

Na rozdíl od sobotní tupované stopy, tato byla kapaná. Pro úspěšné dokončení bylo třeba opět najít minimálně dvě úlomkové značky. Pro většinu účastníků se stalo dopracování se ke konci dráhy nepřekonatelným problémem, takže soutěž dokončili pouze dva psi, úspěšní již předchozí den. Vítězství, CACIT a CACT si odnesl Gals od Vévody Huberta, vůdce Stanislav Švoma z Moravských Budějovic. Druhé místo, stejně jako v sobotu, obsadila Axa zo Šraneckých borín, vůdce Lubomír Kmeťo.

Tento úspěch potvrzuje vysoký standard ve výcviku českých jezevčíků, kteří v posledních letech pravidelně obsazují čelní místa na mezinárodních soutěžích.Zpracování dat...