vychází v 4:55 a zapadá v 21:02
vychází v 16:43 a zapadá v 3:23
 

Časopis Myslivost

Individuální zkoušky honičů slovenských kopovů

Ing. Jindřich HÝŽA
Individuální zkoušky honičů slovenských kopovů
Jindy poklidná podzimní rána narušil v obci Žárovice na úpatí Drahanské vrchoviny ve dnech 16. a 17. listopadu 2002 nezvyklý ruch. Před budovou LS se řadily automobily, že kterých se soukaly postavy pomačkané dlouhou cestou. Vždyť z Karlovarska či Frýdecka je to hezká řádka kilometrů. Jen na psech není únava znát. Po nezbytném úřadování a sepisování důležitých údajů došlo konečně k očekávanému zahájení individuálních honičských zkoušek slovenských kopovů. Malebný hlas lesnice oznámil zahájení kynologického klání. Srdce vůdců sevřela nejistota. Obstojí můj svěřenec?
Lovci byli rozvezeni na svá stanoviště, volené z hlediska bezpečnosti ve žlebech, na které je lesní správa Žárovice bohatá. První leč byla pro černou zvěř úspěšná. První tlupě černé se podařilo proklouznout mezi mlazinami a další viděné kusy nebyly určené k odstřelu pro svůj věk a velikost. Druhá leč zaznamenala kýžený úspěch. Jedna ze skupin černé zvěře vyhnaná z tepla úkrytu do silných poryvů větru zamířila šikmo svahem ke střeleckým stanovištím. Zazněly rány z kulovnic. Úspěšným střelcem se stala jediná žena, která se zkoušek zúčastnila.

První den byl úspěšně za námi. Byl ve znamení silného větru a olověně šedé oblohy. Vítr prudce mávající korunami a vířící čerstvě spadané listí stromů srážel hlasy honců i štěkání psů. Ve vytopeném sále kulturního domu tváře ošlehané větrem získaly zdravě vypadající ruměnce. Nad talířem chutného guláše bylo o čem si povídat.

Druhý den zkoušek se nedělní ráno odělo do slunečního šatu. Smutnou šeď nahradila pestrá paleta rozzářených podzimních barev. V první leči byla střelena dvě selata, ve druhé sele, lončák a ještě liška. Štěkot psů a výstřely se nesly krásnými lesy Drahanské vrchoviny, které poskytly všem účastníkům mnoho pěkných loveckých zážitků.

Zkoušky ukázaly rozdílné výkony slovenských kopovů. Pořadí psů bylo značně ovlivněno tím, jakou možnost výcviku mají vůdci psů v honitbě a kolik času jim může jejich vůdce poskytnout k získání potřebných loveckých zkušeností. Oblibu si postupně získává plemeno tam, kde je předváděna jejich práce zejména při zkouškách a soutěžích. Slovenský kopov je temperamentní, pracovitý pes s vynikajícím nosem a velkou orientační schopností i v neznámém prostředí. Využít se dá nejen jako honič a barvář, ale i přinašeč drobné zvěře.

Výkony psů první den zkoušek:


Besi z hlubočského údolí, I. cena, 128 bodů, vůdce Hýža Jindřich

Helga od Veverkovy studánky, I. cena, 121 bodů, vůdce Rudel Miroslav

Bára z Polčiny, II. Cena, 101 bodů, vůdce Trčka Vratislav

Bela Prídolie, odvolána pro indispozici, vůdce Beníček Libor

Výkony psů druhý den zkoušek:


Dandy Hartman. potok, I. cena, 128 bodů, vůdce Hasenörl Radek

Brix Šándorov dvor, I. cena, 96 bodů, vůdce Nytra Jiří

Dan Dzunošaj, III. Cena, 75 bodů, vůdce Navrátil Bohumír

Hron od Veverkovy studánky, III. Cena, 64 bodů, vůdce Brázda JanZpracování dat...