vychází v 4:55 a zapadá v 21:02
vychází v 16:43 a zapadá v 3:23
 

Časopis Myslivost

Eros - místo broků vítěz

Ing. Vladimír DEJMEK
Eros - místo broků vítěz
V roce 2000 jsem přišel ke dvěma ročním psům jako slepý k houslím. První byl černý pes německého krátkosrstého ohaře Fat z Cidlinovy špičky, který během krátké doby šel PZ s jednou trojkou. O měsíc později ho Pepa Peroutka předvedl na VZ a to už byly samé čtyřky.
Druhý je Eros, malý münsterlandský ohař. Dne 17. června 2000 jsem pískal barvářské zkoušky malých plemen v báječném prostředí na Kladské v lůně Slavkovského lesa. Zvoní telefon, na druhém konci drátu se Petr Buba ptá: Chceš zlého psa? Slovo dalo slovo a pes byl doma. Němečtí kolegové ho vypouštěli z auta jako tygra, dlouhé kožené rukavice a na dvou šňůrách. Mezi nimi byl nešťastný, zuřící, ale krásný pes. První jízda autem, posadil jsem ho na místo vedle řidiče na podlahu. Zasedl jsem k volantu, šáhl po řadicí páce a řach, měl jsem ho zakouslého v rameni. Psa bych nekopl, ale Erose jsem několikrát roloval. Párkrát po mě ještě vystartoval. Později mezi námi vznikl velmi přátelský vztah, na jedné straně absolutní oddanost zvířete se stoprocentní spolehlivostí a na druhé obdiv a láska pána.

Eros se narodil 6. února 1999. V mládí musel zažít pravděpodobně různé stresující stavy, ale sebevědomí mu nepodtrhli, je velice tvrdý, pevných nervů a spolehlivý. Za pár dnů aportoval, chodil vlečky, nosil lišku, miloval vodu. Eros von der Mooshex by byl ve své domovině pravděpodobně zastřelen. Neuvěřitelné se stalo skutkem a odepsaný jedinec dnes stojí první v čele malých münsterlandů v České republice.

Loni jsem řekl - je krásný a spolehlivý. Byl to náročný rok práce, nenechat nic náhodě, vše řádně utvrdit. Strávili jsme pracovně mnoho dnů dovolené ve výborně zazvěřené honitbě MS Záboří Libovice, výsledek této práce byl předveden na MKP. Dovolil bych si touto cestou poděkovat členům MS, zejména panu předsedovi MS Janu Polákovi a mysliveckému hospodáři panu Josefovi Šípalovi, kteří mi umožnili cvičit v jejich honitbě.

Blížil se termín MRK. Deset dnů před startem začal Eros divně dýchat a ztrácel vytrvalost, stav se horšil. Verdikt veterináře byl děsný: "zápal plic - uštval jsi ho". Nastala léčba, nasazením antibiotik se mu rozhodil krevní obraz, měl nedostatek hemoglobinu a porušené plicní sklípky.

Dne 24. srpna 2002 stojíme při zahájení MRK na nádvoří tachovského zámku se startovním číslem 1. Eros von der Mooshex startuje s nedoléčeným zápalem plic. Barvy klubu dlouhosrstých dále hájil výmarský ohař Tom z Touškovských polí, vedený panem Pilařem.

Startovní číslo 1 není žádné štěstí, ale pro nás ráno velké pole byla klika. Práce byla slušná, hodnocení normální. Jeden pes chytne bažanta, dostane klid 4, my jsme si zaskočili za vypuštěnou pernatou a dostali jsme správnou známku 2, další chytne pernatou a je to 0. Na malém poli samé čtyřky. Vodu jsme zvládli s jednou 3. Z lesa přicházely děsné zprávy, první číslo 11, pan Dufek se nestačil rozkoukat a na barvě hlasič 0. Prvních osm barev žádný pes nezvládl jinak, než vodič.

Druhý den ráno přinášení lišky přes překážku. Docela jsem se těšil. Ohrádku dělal Eros do té doby perfektně a rád. Jdeme první, je hrobové ticho, korona čítá asi 250 lidí. Vypustím psa, ten vyrazí, označkuje ohrádku a vrátí se ke mně. Stál jsem jako opařený, nevěříc svým očím. Po několika vteřinách jsem se probral, dal znovu povel a Eros předvedl, jak to dělá normálně. Bohužel z ohrádky známka 2. Barva č. 3, neoznámil, nedržel stopu, byl úplně rozhozený - známka 2. Opět druhý den prvních sedm barev vodiči, to je divné. Po práci na barvě jsem nevěřil, že půjde vlečky, byl velmi unavený, ale vyšil je za 4. Drobné disciplíny, čtyři psi ve skupině, všichni nahánění za 2, jinak samé 4.

Absolvovali jsme MRK na 10. místě se 440 body ve II. ceně a s nominací na MKP, takže vlastně úspěch. Pan Pilař se svým Tomem obsadil v I. ceně pěkné 7. místo. Doma jsme pokračovali v léčbě, zdravotní stav se lepší. Přítel veterinář by mě nejraději zabil, ale bylo nutné vylepšit klid před pernatou.

Dne 27. září je zahájen 64. ročník MKP v Prostějově, vylosoval jsem si č. 11. Ráno les, ohrádka opět divadlo a známka 2. Při odložení natáhl přední běhy přes rýhu po mé podrážce o 15 cm, známka 3. Barva, perfektně oznámil, před srncem odběhl, v tu chvíli vteřiny jsou minuty a já jsem si písknul, tím pádem za 3. Na odhozenou lišku byl vypuštěn na příkaz rozhodčího asi 80 m nad větrem, vracel se bez ní, popošel jsem si pro vítr a nebylo co řešit, ale známka 3. Za odměnu bylo vodění na řemeni, olšová mlazina, víc větví na zemi než v korunách, úplná bomba, za 3.

Druhý den ráno nástup a velké pole. Společný hon, pěkná práce, hodnotili rozhodčí. Vystavil zajíce, došli jsme ho, zavolal jsem střelce, ten vzdálenější byl asi šedesát metrů daleko. Eros celou dobu stál jako struna, zajíce jsem vyšlápl, ten vyrazil a Eros padal do daunu - krásná práce. Nás střelců také, všichni tři jsme ho v řepě chybili. Při společném honu měl velkou smůlu Tom pana Pilaře. Fenka KO, vůdce Dr. Šiška, Betty vystavila zajíce, ten vyvstal z lože a dáma za ním vyrazila. Zajíc doslova naboural do zadaunovaného Toma, dobrý lovec otevřel jenom mordu, přece jí ho nenechá. Dostal 0 z klidu před srstnatou. Mnoho diváků mělo jiný názor než rozhodčí.

Pokračovalo velké pole, tam Eros předvedl vynikající práci, hledání do šířky přes sto metrů na obě strany, systém, vytrvalost, obrátky proti větru. V sobotu padaly u kraťasů trojky z hledání a z nosu. Eros hodnocen, hledání 4, nos 4. Rozhodčí, pan Strnad, pan Navrátil a zejména španělský rozhodčí nevěřili, že malý münsterland je schopen konkurovat těm vyvoleným. Malé pole jsme ustáli. Na hluboké vodě Eros šel na první povel do vody, 40 m od břehu a 80 m jsem ho vodil po hladině, ale verdikt rozhodčích zněl: "nebyl razantní nástup", známka 3. Hledání v rákosí bylo vynikající, práce s živou zvěří, známka 4. Pohozená kachna v rákosí, tady jsem byl na mrtvici, nemohl jsem ho pustit dál do rákosí. Musel jsem ho držet nakrátko, stále se vracel bez kachny. Byla to naše poslední disciplína a kdyby do mě někdo píchnul, kapku krve by nevyrazil. Z naší skupiny jsem zůstal sám, ostatní pochytali nuly. Diváci odcházeli s rukama na obličeji, aby tu hrůzu neviděli. Eros nedovolil, aby to se mnou seklo, v sedmé minutě a druhé vteřině přinesl, perfektně předal, aport vždy samé čtyřky. Dvě vteřiny - známka bohužel 3, ale díky za ní, to byly nervy. Obrovská radost, některým kamarádům padaly slzy z očí. A držet palce jich z karlovarského kraje přijelo mnoho, celý autobus. Zástupce KCHDO chyběl na MRK a rovněž chyběl na MKP, na rozdíl od zástupců ostatních chovatelských klubů.

Vítěz MRK, Běta z Hamáče, vůdce Petr Moravec, první pracoviště na MKP malé pole, vlečka s pernatou zvěří, známka 0. Musí být i kus hledačkového štěstí k úspěšnému předvedení. Ostatní vše již bylo napsáno v časopise Myslivost, však pocity vůdce jsou o něčem jiném.

Eros von der Mooshex je můj vítěz! Poprvé za 64 let šel Memoriál Karla Podhajského malý münsterland v I. ceně. Díky příteli!Zpracování dat...