Kalendárium

Leden v honitbě

Leden v honitbě

Leden by měl být především měsícem péče o zvěř. Dbejme na to, aby spárkaté zvěř měla v krmelcích vždy dostatek čerstvého a kvalitního sena. Jistě víme, že zažívací trakt přežvýkavců je v lednu již v období „odpočinku“, proto jej nemůžeme zatěžovat velkým množstvím energeticky bohatého jadrného krmiva. Samozřejmě, že zvěři předložíme jádro, avšak menší množství a pravidelně. Ideální je dietetický oves, specielně vyrobené granule, popřípadě obiloviny smíchané s plevami. Dužnaté krmiva (krmnou řepu, cukrovku, mrkev, kapustu, jablka atd.) nabídneme v tomto období zvěři jen v takových množstvích, aby je byla schopná v krátké doně zkonzumovat. Rovněž zkontrolujeme stav lizu ve slaniscích.

Zajícům podáváme do krmelců seno a dužnatá krmiva. Otýpky sena můžeme zajícům rovněž vázat ke stromům či keřům. Při větší sněhové pokrývce kácíme záhryzky z vhodných dřevin (měkké listnáče, ovocné stromy).

Bažantům smícháme v zásypech jadrná krmiva s plevami nebo pozadkem. Koroptvím sypeme jadrné krmivo do koroptvích bud nebo do jižně exponovaných křovisek, kde se zdržují.

Co se týká vlastního lovu v lednu, máme možnost dokončit plán lovu jelena lesního a siky japonského. Myslím si však, že co se nestihlo do konce roku, začátkem ledna nedoženeme. Možná co do počtu, ale určitě ne co do kvality. Navíc je lov samičí zvěře v tomto období nevhodný a neetický a to vzhledem ke stadiu gravidity samic a stupni vývoje embrya.

V lednu bychom měli, kromě výše zmíněné péče o zvěř, věnovat veškeré úsilí lovu černé zvěře a to zejména individuálními způsoby. Společné lovy použijeme (samozřejmě po řádném obeznání lečí) jen v těch případech, že již nejsme schopni populaci jinak regulovat. O černé zvěři a její populační explozi se napsalo již mnoho. Ale neberme to na lehkou váhu. Vím, že většina z nás je ráda, že je černé zvěře dostatek. Je celoroční příležitostí k lovu, poskytuje kvalitní zvěřinu, což se následně pozitivně projeví také ekonomicky. Ale pozor, reprodukční schopnost černé zvěře v dnešní krajině je neuvěřitelná. Základním pravidlem populační ekologie je: „čím je populace větší, tím větší jsou její početností výkyvy“. A populace černé zvěře je velká! Toto pravidlo jasně dokumentují data úlovků z minulých let. Pro připomenutí, v roce 2006 se v ČR ulovilo necelých 60 000 ks, v roce 2007 (po příznivé zimě) 121 000, což je meziroční nárůst o 100 %. Ani nechci domýšlet k jakému číslu se můžeme dostat v roce 2008...

Kdykoliv se nad tímto tématem zamýšlím, vzpomenu si na výrok našeho předního zoologa profesora J. Komárka v meziválečném období, v němž stojí „Bohužel je toto nádherné lovné zvíře v našich hustě obydlených zemích těsně před svým vymřením.“ Mýlil se. Proto neberme, prosím, situaci s černou zvěří jako ohrané a medializované klišé, ale jako reálný negativní stav, který musíme každý svým přičiněním zlepšit.

Autor: RNDr. Jiří Zbořil
Datum
Den
Svátek
Kalendárium
Příroda
Pragnostika
1. 1.
út
Nový rok / Mečislav / Mečislava
Den obnovy samostatného českého státu
Světový den míru
2. 1.
st
Karina / Vasil
3. 1.
čt
Radmila / Radomil
4. 1.
Diana / Dajana
Světový den Braillova písma
5. 1.
so
Dalimil / Dalimila
6. 1.
ne
Kašpar / Melichar / Baltazar - Tři králové
Vánoční svátek pravoslavných křesťanů
7. 1.
po
Vilma / Vilemína
Končí chrutí divokých prasat
8. 1.
út
Čestmír / Erhard
9. 1.
st
Vladan / Vladana
10. 1.
čt
Břetislav / Břetislava
11. 1.
Bohdana / Teodora
12. 1.
so
Pravoslav / Pravoslava
Světový den manželství
13. 1.
ne
Edita / Leontýna
Začíná kaňkování lišek
14. 1.
po
Radovan / Radovana
První zpěv sýkory koňadry
15. 1.
út
Alice / Alison
16. 1.
st
Ctirad / Ctislav
Den památky J. Palacha, Mezinárodní den nicnedělání
17. 1.
čt
Drahoslav / Drahoš
Začíná kvést čemeřice
18. 1.
Vladislav / Vladislava
19. 1.
so
Doubravka / Fabián
Hnízdí křivka obecná
20. 1.
ne
Ilona / Sebastián
Mezinárodní den povědomí o tučňácích
21. 1.
po
Běla / Bianka
Mezinárodní den objímán
22. 1.
út
Slavomír / Slávek
23. 1.
st
Zdeněk / Raimund
24. 1.
čt
Milena / Timotej
Začíná honcování zajíců
25. 1.
Miloš / Miloň
Připravit výroční schůze MS
26. 1.
so
Zora / Zoran
Mezinárodní den celníků
27. 1.
ne
Ingrid / Ingeborg
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
28. 1.
po
Otýlie / Manfréd
Den ochrany osobních údajů, Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce
29. 1.
út
Zdislava / Zdislav
Mezinárodní den puzzle
Začíná houkat výr
30. 1.
st
Robin / Erna
31. 1.
čt
Marika / Marieta
Světový den pomoci malomocným, Den dětí ulice
vychází v 7:48 a zapadá v 16:35 vychází v 17:01 a zapadá v 7:58 Nákupní košík 0
Zpracování dat...