Aktuality

Diskuzní fórum

nové vlákno | přihlásit se do fóra
Vlákno Vytvořil Příspěvky Zobrazení Poslední příspěvek
trávení je hnus, M.T.
1 295 M.T.
(1.3.2019 20:14:29 )

Další otravy karbofuranem!

ČSO | Diskuzní fórum
Další otravy karbofuranem!
Ve třech případech, ke kterým psovodka Klára Hlubocká a speciálně vycvičení psi vyjížděli v uplynulých týdnech, prokazatelně zabíjel nervový jed karbofuran.
Praha, 27. února 2019.
Hluboké závěje sněhu komplikovaly terénní jednotce České společnosti ornitologické lednové pátrání po otrávených návnadách a jejich zvířecích obětech. Ve třech případech, ke kterým psovodka Klára Hlubocká a speciálně vycvičení psi vyjížděli v uplynulých týdnech, prokazatelně zabíjel nervový jed karbofuran. Traviči jej stále používají, a to i přesto, že jeho držení zákon už víc než deset let zakazuje v celé Evropské unii.
 
Hejno devíti vran šedých usmrtil travič na začátku ledna na Vysočině u obce Sněžné v CHKO Ždárské vrchy. Mrtvé ptáky našli místní obyvatelé, kteří informovali policii. Následná laboratorní analýza ukázala, že vrány otrávil karbofuran. Správa chráněné oblasti proto požádala Kláru Hlubockou, aby se psy lokalitu prohledala. „Poblíž místa, kde se našly vrány, jsme dohledali zbytek zřejmě ryby a o 200 metrů dál v potoce mrtvou vydru. I u nich analýza prokázala karbofuran,“ komentuje nález Klára Hlubocká.
Pátrání bylo komplikované kvůli velkému množství sněhu. „Pracovali jsme v hlubokých závějích. Já jsem se bořila nad kolena, psi až po břicho. I přesto, že v těchto podmínkách nejsou příliš zvyklí pracovat, jsme byli při hledání úspěšní, a toho si velmi vážím,“ oceňuje Klára Hlubocká nasazení svých dvou svěřenců.
 
Psi Sam a Victory jsou speciálně cvičení, aby nález psovodce pouze oznámili a nijak se ho nedotýkali a nehrozilo jim otrávení. Nervový jed karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je extrémně silný a nebezpečný i pro člověka, a to i v malém množství. Oběť po jeho požití umírá v křečích za plného vědomí udušením. Jeho používání i skladování je v celé Evropské unii zakázáno od roku 2008.
 
Obětmi travičů se stávají často vzácní a kriticky ohrožení dravci. Kvůli umisťování nástrah ve volné přírodě ale patří k potenciálním obětem i mnoho dalších zvířat včetně psů, kteří jsou na vycházce s majitelem. Právě nástrahy položené v lese u obce Zruč-Senec nedaleko Plzně usmrtily na přelomu roku psa a lišku, přičemž liška byla prokazatelně otrávena karbofuranem. „V polovině ledna mě policie požádala o kontrolu lokality. Žádnou další otrávenou návnadu ani oběť jsme již na místě nenašli,“ říká Klára Hlubocká.
 
Psí jednotka ČSO navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či České inspekce životního prostředí, nejčastěji ale na ohlášení občanů. „Mrtvou káni a vedle ležící zbytek slepice mi oznámil nálezce na lokalitě ve východních Čechách. Po prohledání místa jsme našli poblíž v křoví ještě mrtvého jestřába,“ komentuje Klára Hlubocká, která případ předala policii. Analýza prokázala, že káně a slepice byly otráveny karbofuranem. U jestřába, který byl na analýzu příliš starý, rentgenové vyšetření vyloučilo usmrcení zástřelem či nárazem například od jedoucího vozidla.
Na vyšetřování těchto případů nyní pracuje policie. Loni se počet zabitých dravců vyšplhal na číslo 54. Káně z lokality ve východních Čechách je prvním známým otráveným dravcem roku 2019.
 
V uplynulých dnech vyjížděla Klára Hlubocká se psy výjimečně také do zahraničí, konkrétně k případům otráveného luňáka červeného a káně v Rakousku. Na ČSO se s žádostí o spolupráci obrátila rakouská ornitologická společnost BirdLife Österreich. Psi Sam a Victory při hledání nezklamali. „Na místě jsme našli dvě mrtvé kuny a zbytek návnady s mrtvým hmyzem, který je známkou otravy,“ popisuje Klára Hlubocká. Je to poprvé, kdy rakouská policie v případu otrav dravců souhlasila s asistencí psí jednotky.
TZ ke stažení ZDE
 
Kontakt pro další informace
Klára Hlubocká, hlubocka@birdlife.cz, 606 412 422
Věra Sychrová, sychrova@birdlife.cz, 774 920 725
 
Foto01.jpg
Mrtvá káně lesní a zbytek slepice nalezené ve východních Čechách. Foto: Klára Hlubocká, ČSO

Foto02.jpg
Mezi nejčastější oběti travičů patří dravci, na fotografii je káně lesní nalezená ve východních Čechách. Foto: Klára Hlubocká, ČSO

Foto03.jpg
Vydra nalezená u obce Sněžné na Vysočině. Otrávil ji karbofuran. Foto: Klára Hlubocká, ČSO

Foto04.jpg
Ilustrační foto pátrání po otrávených návnadách ve sněhu. Foto: ČSO

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 6:44 a zapadá v 19:01 vychází v 22:47 a zapadá v 14:09 Nákupní košík 0
Zpracování dat...