Časopis Myslivost

Květen / 2018

Ostřejší už to nebude

Myslivost 5/2018, str. 68  Miloš Fischer
Brusná sada KMFS RIVAL Pro myslivce je při výkonu práva myslivosti lovecký nůž nepostradatelný. A myslivci mají své nože většinou ve velké oblibě. Bohužel se až příliš často setkávám s loveckými noži špatně nabroušenými, a práce s nimi je pak výrazně obtížnější, nebo v některých případech i skoro nemožná. Bohužel i majitelé drahých zakázkových nožů ze špičkových materiálů svoje nože neumí nabrousit, a tím se připravují o vynikající vlastnosti čepelí svých nožů.
Samozřejmě existuje mnoho možností, jak udržet čepel ostrou. Někteří požádají zručného kamaráda, jiní využijí služeb nejrůznějších firem, které broušení nabízí, a to i přes riziko nesprávného postupu a poškození čepele.
Nejrůznější rychle brousící systémy obvykle fungují jen na ostří velmi málo ztupená a s těmi ostatními si už neporadí. Ne každý je ochoten strávit poměrně značné množství času učením se broušení ručně na kamenech, systémy jako Lansky a další jsou také hodně o trpělivosti a šikovnosti brusiče, i když výsledky mohou být velmi dobré.
Při hledání nového sortimentu pro naší prodejnu jsem narazil na český výrobek, který mne ihned zaujal. Jedná se o brusnou sadu české firmy KMFS s názvem RIVAL.
Sada je vyrobena velmi kvalitně, důmyslně a je uživatelsky velmi přívětivá. Základem je duralová čelist pro upnutí čepele, která je k pracovní desce uchycena svěrkou. Duralové jsou i držáky brousků.
Stavěcí šroub a vodicí tyčky držáků brousků jsou z nerezu, vodicí pouzdra a kloubové matky jsou z bronzu. Vše je frézováno z bloků materiálu, takže žádné odlitky a díky tomu je zaručena i vyšší životnost.
Vše je vyrobeno s vysokou přesností na CNC strojích a sada má díky tomu naprosto minimální vůle všech pohyblivých částí.
Celá sada je dodávána v praktickém plastovém kufříku, součástí je sada diamantových brousků, imbus klíč a měrka úhlu.


 
Jak sada funguje?
 
Princip fungování sady je jednoduchý, čepel se upne do čelisti a požadovaný úhel ostří se velmi přesně nastaví otáčením vodicího šroubu za pomoci dodávané měrky.
Výborné je, že se obě strany nastaví naprosto stejně. Upnutí nosičů brousků do držáků je velmi jednoduché a absolutně přesné.
A pak už se jen brousí, nejhrubší diamantový brousek využijeme při vybroušení požadované fazety u nových nožů nebo při změně úhlu fazety, pro další opakované broušení nám pak postačí středně hrubý diamant u hodně ztupených čepelí, jinak brousíme jen nejjemnějším diamantem.
Pro důkladný nácvik a odzkoušení vlastností sady jsem v krátké době nabrousil asi osmdesát různých nožů s různými materiály čepelí. Od nožů naprosto obyčejných až po nože zakázkově vyrobené ze špičkových materiálů a tvrdostí čepelí přesahující i 60 HRC. Právě tyto nože se brousí poměrně obtížně a vyžadují také značný čas pro dosažení dobré kvality fazety.
Na druhou stranu je opravdová radost brousit kvalitní nůž zhotovený například nožířem Pajlem, výsledek pak skutečně stojí za to.
Už při broušení prvního nože jsem se naučil správné pohyby, což je důležité, protože při broušení používáme obě ruce a levačku (u praváků) je nutné procvičit.
Každý nůž nabroušený sadou KMFS RIVAL, bez ohledu na kvalitu a použitý materiál čepele, perfektně holil a s lehkostí přetínal volně visící vlas.
Brousím vždy ve směru proti ostří, a ani v jednom případě nevznikla na vrcholu fazety jehla. Kvalita čepele ale zcela jednoznačně určuje čas potřebný k broušení, běžné kuchyňské nože byly záležitostí několika minut, kvalitní čepele zabraly desítky minut.
Při vlastním používání sady jsem si opakovaně potvrdil, že jediný důležitý moment při celém broušení, je upnutí čepele. Tady velmi záleží na tvaru čepele, ty, které mají na sobě dvě rovnoběžné plochy, jdou upnout velmi snadno a přesně.
Čepele s plochým výbrusem nebo oboustranným ostřím je nutné upínat s velkou pečlivostí a osvědčilo se použití proužku slabé kůže, která umožní svou tvarovou přizpůsobivostí perfektní upnutí. To jsem si ověřil i při opakovaném upnutí téže čepele. Je ale nutné vždy čepel kontrolovat, zda je upnutá přesně v ose upínací čelisti, pak je výsledek vždy perfektní.
Dalším důležitým momentem je dobroušení fazety už v začátku nejhrubším diamantem tak, aby se spojily oba její boky po celé délce ostří. K tomu je výhodné použít lupu, která nám pomůže odhalit nedostatky fazety a zároveň i poznat, kdy je možné přejít na jemnější zrnitost brousku.
Následující broušení jemnějšími diamanty a kameny už jen vyhlazuje boky fazety až do vysokého lesku při zachování dokonalé ostrosti.
Vysokého lesku docílíme jemnějšími kameny, které se dají dokoupit buď jako celá sada, nebo jen samotné kameny se zrnitostí 3000 a po nich lze vyleštit fazetu kůží s nanesenou brusnou pastou. Pro předplatitele časopisu Myslivost budou nosiče s kůží a brusná pasta k sadě dodány zdarma.
 
Co je asi nejdůležitější - rozhodně se jedná o nejkvalitnější a nejpřesnější nabroušení čepelí, jaké lze dosáhnout. A naučí se to každý.
Samozřejmě se bude mnohým zdát cena sady vysoká, je to ale jen o úhlu pohledu. Někdo je ochotný investovat do loveckého nože podstatně vyšší sumy, a takový nůž si zaslouží kvalitní nabroušení, jiný zase nabídne ostatním myslivcům broušení za mírný poplatek, a tím si sadu splatí. Navíc sada vydrží opravdu mnoho, troufám si tvrdit, že celý život.
Dalo by se napsat ještě mnoho o výhodách této sady a zároveň o finesách tohoto způsobu broušení, na které jsem přišel při broušení poměrně velkého vzorku nožů.
vychází v 7:48 a zapadá v 16:35 vychází v 17:01 a zapadá v 7:58 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...