Časopis Myslivost

Červen / 2018

BESTGUARDER Nové digitální přístroje pro noční vidění

Myslivost 6/2018, str. 58  Petr Záhorka
Přístroje pro noční vidění se stávají cenově stále dostupnějšími, přestože jejich kvalita stoupá. Velké zlevnění je patrné zejména u digitálních přístrojů pro noční vidění. Relativně novou značkou na poli digitálních přístrojů pro noční vidění je značka Bestguarder. V zahraničí se jedná již o známou značku, která se prezentovala na veletrzích jako je IWA, avšak v Česku a na Slovensku se doposud jednalo o značku spíše neznámou. O optoelektronické přístroje se zajímám již desítky let a rukama mi jich prošly desítky. Po oznámení vstupu značky Bestguarder na český a slovenský trh jsem tedy využil šance tyto přístroje vyzkoušet a své poznatky jsem shrnul do této krátké recenze.
 

Jak digitální noční vidění funguje

 
Zjednodušeně se dá říci, že funguje jako digitální kamera, která používá čipy typu CMOS k převedení zbytkového světla na elektronický obrazový signál.


 

Parametry

 
Na začátek v krátkosti uvedu parametry testovaného přístroje pro noční vidění a porovnám je s parametry ostatních přístrojů na trhu. Testované přístroje poskytují neviditelný přísvit 850 nm s několika stupni intenzity (třemi u binokuláru, pěti u monokuláru) a disponují solidním výkonem 3 W.
Přístroje váží 750 g u binokuláru a 400 g u monokuláru.
Obě zařízení dobře padnou do ruky, binokulár je navíc pogumován a působí bytelným dojmem.
Příjemně mne překvapilo rozlišení CMOS čipu, které činí 1280×720 px u monokuláru a dokonce 2592×1944 px u binokuláru. Standardem konkurence (a to i u novinek) je rozlišení zpravidla pouze 640×480 px. Tady přístroje Bestguarder konkurenci zásadně parametrově překonávají.
Rozlišení CMOS čipu je jedním ze zásadních pro výslednou kvalitu obrazu. Jako uživatel jsem toto vysoké rozlišení ocenil také v případě pořizování fotek a videozáznamů, které z přístrojů vycházejí ve vysoké kvalitě.
Neméně důležitá jsou i další dvě čísla často uváděná u dalekohledů a obdobných přístrojů. V případě Bestguarderu jsou jimi čísla 3,5×32 a 4×50. První číslo znamená optické zvětšení a druhé číslo udává průměr čočky. Optické zvětšení je tedy u monokuláru 3,5× a u binokuláru 4×. Navíc je možné ještě digitální zvětšení, které činí až 3× u monokuláru a 5× u binokuláru.
Těmito hodnotami přístroje zapadají do průměru, je však nutno podotknout, že u binokuláru je digitální zvětšení plynulé a tedy nehrozí dezorientace způsobená „skokem digitálního zvětšení o stupeň“. Jak průměr čočky, tak optické zvětšení mají, spolu s rozlišením čipu, vliv na dohled přístroje.
Balení obsahuje kromě samotného přístroje pro noční vidění také popruh, hadřík na čištění čočky, propojovací kabel, manuál v češtině a angličtině a u monokuláru i 8 GB paměťovou kartu. Při testu jsme použili distributorem doporučené lithiové baterie Energizer. K výdrži přístrojů na tyto baterie se ještě vrátím později.

 

Praktický test

 
Test probíhal 17. května, kdy byl měsíc těsně po novu. Jako místo jsem zvolil oboru na kraji Prahy, ve které obdobná zařízení zkouším. U testu mi asistoval můj kolega, dobrý myslivec a kamarád Petr, za což mu tímto děkuji.
Výhodou digitálních přístrojů pro noční vidění je možnost pozorování i za dne, proto jsme otestovali i tuto možnost.
Jak u binokuláru, tak u monokuláru jsme si nejprve nastavili korekci dioptrií, přičemž u binokuláru je možnost tuto korekci provést pro každé oko zvlášť. U téhož přístroje nás opravdu příjemně překvapila množnost nastavit si rozteč obou očnic buď na „těsně u sebe“, nebo „opravdu široce od sebe“, to jsem u konkurence ještě neviděl. Výsledkem tohoto širokého spektra možnosti nastavení rozteče je příjemné pozorování a ucelený obraz.
Při testování ve dne není přístrojům co vytknout. Jejich výhodou je možnost za dne pozorovat zvěř, pořizovat fotografie a natáčet videa v přirozených barvách, přičemž přístroje poslouží i jako náhrada základního dalekohledu.
U menšího z přístrojů (monokuláru) příjemně překvapila velikost vnitřního displeje, který zabere téměř celé zorné pole oka. Hlavním účelem těchto přístrojů je však pozorování v noci, proto se zde o denním testu více více rozepisovat nebudu.
Pro noční test jsem jako pozorovaný cíl použil kolegu. Následující hodnoty jsou naměřeny za bezměsíčné noci. Prvně proběhl test monokuláru.
Na 100 m jsem dokázal zřetelně rozeznat, že se jedná o lidskou bytost, přísvit přitom byl na hodnotě 3. Na 180 m bylo nutné zapnout přísvit na maximální hodnotu (tedy 5) a stále jsem dokázal rozeznat lidskou postavu. Hraniční hodnotou pro dohled bylo rozpětí mezi 250 a 300 m. S binokulárem jsem rozeznal kolegu do zhruba 230 m a hraniční pro jeho dosah byla hodnota 330 m. Naměřené údaje se tedy téměř neliší od údajů udávaných distributorem a to dohled 300 m pro monokulár a 350 m pro binokulár.
Samotný přísvit a jeho intenzity jsme testovali danou noc na zvěři na rozmezí louky a lesa z posedu zhruba na vzdálenost 100 m. Měli jsme šanci pozorovat jak srnčí, tak černou zvěř. Postupovali jsme vždy od intenzity přísvitu 1 až po nejvyšší.
Zvěř na žádný ze stupňů přísvitu nereagovala. Jedinou výjimkou byl stupeň 5 u monokuláru, zde je výsledek však sporný, neboť přísvitem se zasvítilo rovnou zvěři do světel.
Z mé zkušenosti tedy mohou říci, že kromě vlnové délky přísvitu záleží převážně na způsobu použití a kvalitě přísvitu. Osvědčilo se mi používat stupně intenzity postupně a nesvítit zvěři přímo do světel. Přísvit u přístrojů Bestguarder na základě tohoto testu mohu zařadit mezi ty kvalitnější neviditelné.
 
Porovnání obou přístrojů
 
Monokulár nabízí podle mého názoru o něco čistší obraz, ale námi naměřený dosah v noci byl nižší. Přístroj je také velmi kompaktní, lehký a perfektně padne do ruky.
S binokulárem jsem s přísvitem dosáhl až na 330 m, má široké pozorovací pole a možnost pozorování oběma očima je příjemná.
Jako možnou nevýhodu u binokuláru jsem shledal potřebu více otáčet ostřicím kolečkem, při ostření z nuly na nekonečno až pětkrát. Jedná se však pouze o spornou nevýhodu, na druhou stranu se totiž tímto stylem ostření nabízí možnost zaostřovat opravdu jemně.
Noční test probíhal zhruba 4 hodiny a po celou dobu byly přístroje zapnuté. Indikátor baterií se po testu u obou přístrojů nacházel na polovině, dá se tedy usuzovat, že distributorem propagovaná výdrž 9 h na jednu sadu baterií je reálná.
 

Shrnutí

 
Přístroje mají kvalitní CMOS čipy o vysokém rozlišení 1280×720 px a 2560×720 px, čímž vyčnívají nad průměr trhu.
Optické a digitální zvětšení je standardní.
Možnou nevýhodou u binokulárů může být až příliš detailní ostření, výhodu je opravdu daleký dohled.
U monokuláru nás potěšila kompaktnost přístroje, velikost a čistota displeje.
Výdrž na baterie může odpovídat udávaným až 9 hodinám.
Přísvit srnčí ani černá zvěř neregistrovala.
Přístroje nabízejí dobrý poměr cena/výkon. Cena námi testovaných přístrojů byla u monokuláru 7990 Kč a u binokuláru 11 990 Kč, tedy výrazně méně než konkurence. Při těchto cenách nám přístroje nabízejí dohled až 330 m (maximální hodnota naměřená při testu).
Od distributora přístrojů jsem dostal informaci, že přístroje budou začátkem června nabízeny i s verzí přísvitu 940 nm. Věřím, že i proto si přístroje najdou své pevné místo na trhu a u mnoha uživatelů.
Petr ZÁHORKA

vychází v 7:50 a zapadá v 15:58 vychází v 17:11 a zapadá v 8:55 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...