Časopis Myslivost

Říjen / 2018

DOBRÝ TIP NORMA Tip Strike

Myslivost 10/2018, str. 73  Miroslav Bilský
Blížil sa posledný augustový víkend a s ním prišlo aj toľko očakávané mierne ochladenie sprevádzané dažďom. To bol signál aj pre mňa, že nadišiel čas využiť azda jednu z posledných príležitostí na lov srnca. Na tento účel som sa rozhodol otestovať strelu Tip Strike od výrobcu streliva Norma v kalibri 308 Win. Tip Strike sa radí do skupiny mäkkých striel, ktoré výrazne expandujú aj za nižších dopadových rýchlostí, čo som hodlal otestovať v prípade, že sa mi naskytne vhodná situácia strieľať na väčšiu vzdialenosť.
S cieľom dosiahnuť 100% expanziu je strela konštruovaná tak, že expanznú dutinu pre lepšiu dráhu letu uzatvára plastová špička. Tá je zároveň v spojení s tenkým predným plášťom iniciátorom expanzie strely a devastačného šokového efektu. Dokonalé hríbovité otvorenie strely zabezpečuje konštrukcia pevného zovretia zadnej časti jadra strely.
Vybavený a vyzbrojený všetkým potrebným, vybral som sa na posed. Jeho umiestnenie bolo geniálne. Poskytoval ohromný rozhľad a strelecký komfort takmer v rádiuse 360°. Najprehľadnejšiu a najkomfortnejšiu streleckú pozíciu poskytoval výhľad priamo predo mnou v uhle 180°. Najkratšia vzdialenosť k lesu 80 metrov, najdlhšia 337 metrov.
Postupne som si rozložil všetko potrebné, pozorovací ďalekohľad, spektív Leica s 50násobným priblížením, diaľkomer a potom mi už nezostávalo nič iné, iba čakať.
Počasie bolo priaznivé, takmer úplné bezvetrie a miestami sa pomaličky ukazovalo slnko. Ako prvé vyšli srny spolu so srnčatami. Už s pekne odrastenými, pokojne sa pásli na ďatelinke pri okraji lesa. Jedna skupinka vyšla a druhá zasa zašla. Netrvalo dlho a ukázal sa prvý srnec, mladučký s malými parôžkami, ale aj z neho sa dalo potešiť pohľadom.
Tu sa náhle prehnalo iba také nepatrné mrholenie, spadlo zopár drobných kvapiek a hneď zasa vykuklo slniečko a spolu s ním aj krásny srnček. Vyšiel aj so srnou po mojej pravej ruke vo vzdialenosti asi 240 metrov. Aj z tejto diaľky bolo vidno, že je to veľmi nádejný jedinec. Nedoceniteľný pomocník spektív mi doprial okamžitú možnosť srnca bezpečne ohodnotiť. Bol to krásne založený šestorák II. vekovej triedy.
No nič, vravím si! Aspoň je na čo sa pozerať! Ako som tak sledoval túto pasúcu sa dvojicu náhle vyšiel ďalší srnec. Krásnymi ladnými pohybmi prišiel až k pasúcej sa dvojici a zostal stáť asi 10 metrov od nej. Srnček bol v perfektnej kondícii s krásnym hrubým krkom a lesklou srsťou, avšak tiež chovný, veľmi dobre založený šestorák.
Bol som veľmi spokojný so službami, ktoré mi činil môj spektív, pretože iba s pomocou obyčajného pozorovacieho ďalekohľadu by takéto ohodnocovanie na takú vzdialenosť bolo určite nemožné.
Po pár minútach sa zver stiahla naspäť do lesa a ja som plný očakávaní zostal sedieť na posede. Počasie bolo stále priaznivé, príjemne chladné priam ako stvorené na poľovačku.
Tu náhle zbadám siluetu srnca, vzdialenosť bola značná, vyšiel na samom okraji lesa po mojej pravej ruke. Pozrel som sa cez spektív a vidím krásneho lovného srnca. Parožie nemal moc vysoké, no hrubé, dohneda sfarbené s peknými ružicami a perlením.
Vzdialenosť 330 metrov, nastavil som balistickú vežičku na potrebnú vzdialenosť a priblíženie na najvyššie až 35násobné. Potom som už len čakal až sa srnec krásne postaví do kríža. Dlho sa pásol pri okraji lesa a stál vždy priamo oproti mne či už spredu alebo zozadu. Náhle sa však otočil, niečo upútalo jeho pozornosť vo vysokej tráve na kopci. Vtedy vyšla rana, ktorá si hlasitým piskotom brázdila cestu k svojmu cieľu. Zásah bol potvrdený aj neklamným zvukom, „ako do bubna“ ktorý nasledoval bezprostredne po výstrele.
Srnec znakoval a skočil do lesa. Teraz mi už nezostávalo nič iné ako zliezť z posedu a ísť na nástrel. V mieste, kde srnec vbehol do lesa bolo značné množstvo farby. Chvíľku mi trvalo kým som sa predral cez husté bodliaky a tŕne. Terén bol náročný, hneď za okrajom lesa nasledoval prudký zráz. Ten ešte srnček stihol zbehnúť a dole som ho už našiel ležať vo vysokej pŕhľave.
Zásah bol fatálny, aj na takú obrovskú vzdialenosť mala strela pri dopade energiu 1958 J. Nádherne expandovala a tým zaručila, že deň sa končil nezabudnuteľným loveckým zážitkom.
Strelu Tip Strike od Normy určite odporúčam každému, kto poľuje prevažne v otvorených priestranstvách. Pri husto zalesnených revíroch by mohlo dôjsť neželanej predčasnej expanzii strely, ak by v dráhe jej letu boli čo i len menšie prekážky. Pri otvorených priestranstvách však jednoznačne dominuje a určite vás nesklame.  
JUDr. Miroslav BILSKÝ, DiS.

NORMA-TIP-STRIKE_02.jpg

 
vychází v 6:02 a zapadá v 20:01 vychází v **:** a zapadá v 15:12 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...