Časopis Myslivost

Říjen / 2018

48. ročník Národního finále Zlaté srnčí trofeje

Myslivost 10/2018, str. 136  Martin Záviška
Letošní ročník národního finále Zlaté srnčí trofeje, kategorie A, přivedl účastníky do krásného prostředí nedaleko Zábřeha, do Sport a relax areálu Bozeňov. Celkem 59 dětí bylo ubytováno v pěkně zařízených chatkách místního kempu. Po celou dobu pobytu byla možnost využití fotbalového hřiště, hřiště na plážový volejbal a ke koupání přímo vyzývala vodní nádrž v bezprostřední blízkosti kempu.
Prvního nástupu se v sobotu večer zúčastnil za KPK OMS Šumperk Zdeněk Kunčar, který popřál všem příjemný pobyt, mnoho zážitků, nových poznatků a také pěkné počasí, které opravdu letos vyšlo na výbornou.

20180706_160313.jpg

DSCN4243.jpg

Děti se rozdělily do pěti oddílů a zvolily si jejich názvy. Tématem byl pravěk a od toho se odvíjela i jména oddílů: Šavlozubí tygři, Mamuti, Primáti, Dinosauřata a Zísítus neandrtálus.
Již v neděli přišla na řadu první teoretická část národního finále. Skládala ze sta testových otázek, které prověřily znalosti ze všech odvětví myslivosti, ale i ochrany přírody.
Odpoledne vyrazily oddíly na první větší poznávání okolí a už se věnovaly třeba odlévání stop do celotáborové soutěže. Do této soutěže se započítají výsledky oddílů prakticky ze všech aktivit, které pro ně tým vedoucích po celou dobu soustředění připravoval.
Velmi příjemná byla večerní návštěva zástupců Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, s.r.o., kterými byli ing. Petr Skoček a ing. Jan Černý. Oba pánové povyprávěli o tom, kde se nacházíme, o zvěři a hospodaření v jejich honitbách. Dotkli se i problému s kůrovcovou kalamitou a všechny dospělé překvapilo, jak se děti v problému velmi dobře orientují.
Velkým bonusem byla možnost čekaných přímo v okolí, na které brali děti místní zaměstnanci i poučení vedoucí. Všichni měli tak možnost pozorovat srnčí, jelení, sičí i černou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Krásný večer byl ukončen táborákem, opékáním buřtů a zpěvem při kytarovém doprovodu vedoucích.
Od pondělí do středy se všechny oddíly vystřídaly na tábořišti mimo základnu, kde se učily základům táboření, uvařily si kotlíkový guláš a velkým zážitkem bylo určitě přenocování pod širákem.
Po celou dobu měly děti pořád co dělat. Při vycházkách poznávaly přírodniny, pobytové stopy zvěře a vedoucí je připravovali na praktickou část soutěže. Součástí příprav byly i blokové přednášky z oblasti lovectví, střelectví a kynologie.
Nebývale velkou ukázku plemen loveckých psů si na páteční odpoledne připravil OMS Šumperk. Při zasvěceném povídání pana Švédy se děti dozvěděly spoustu informací o výchově a výcviku a hlavně mohly jednotlivá plemena vidět „naživo“ a ne jen na obrázku. Moc děkujeme za zorganizování této akce i všem vůdcům, kteří byli ochotni své svěřence dětem přivést ukázat.
Sobota byla ve znamení celodenního výletu. První zastávka nemohla být jinde než na zámku Úsov, kde se nachází muzeum myslivosti s obrovským množstvím preparátů zvěře. Po návštěvě Úsova následoval přejezd do Jeseníků. Pro děti jsme připravili trasu z Ovčárny údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky, aby poznaly i kousek horské přírody. Škoda jen, že s prodlouženým víkendem byly stezky plné lidí a připomínaly Václavské náměstí v plné turistické sezóně. Ale i tak se snad dětem výlet líbil.
A přišla neděle a s ní netrpělivě očekávaná praktická část národního finále - stezka. Na trase dlouhé zhruba tři kilometry soutěžící na jednotlivých zastávkách určovali dřeviny a byliny, myslivecké pomůcky, zvěř podle lebek, čelistí, tělních pokryvů. Nevyhnuli se ani určování stop, pobytových znamení zvěře, plemen loveckých psů, krmných a loveckých zařízení. I pro letité myslivce náročná poznávačka prověřila praktické znalosti a ukázala, v čem je ještě třeba se zlepšit.
V úterý se konala přednáška ing. Vladimíra Diviše o zoologii. Původně plánované dvouhodinové povídání se pro neskutečný zájem dětí protáhlo na celé dopoledne. I to svědčí o tom, že účastníci soustředění mají chuť se dozvídat stále nové věci a o zkušenosti pana Diviše zaujmout a předat znalosti dál. Moc děkujeme.
A pak to šlo ráz na ráz. Samá soutěž, sportovní klání. Z mnoha aktivit zmíním třeba Lesnickou všestrannost, kde děti prokazovaly znalosti a dovednosti v oblasti blízké myslivosti. Proběhla Hurá olympiáda, která se skládala z netradičních sportovních disciplín.
Pod názvem Bavíme se sami se skrývala přehlídka výtvorů oddílů, oddíly přednesly svůj pokřik, vlastní píseň či báseň na téma tábora. Vše hodnotila porota složená ze zástupců vedoucích. Všichni se výborně pobavili.
Uskutečnila se noční stezka odvahy v okolí tábora a vrcholem všeho byla Cesta za pokladem inspirovaná filmem Doba ledová. Děti při ní ocenily neskutečné kostýmy a převleky vedoucích, se kterými se setkávaly na jednotlivých zastávkách při putování za pokladem, a bavily se při plnění nejrůznějších úkolů.
V pátek po obědě se pak uzavřelo letošní národní finále slavnostním vyhlášením výsledků, kterého se zúčastnil RNDr. Jiří Zbořil, člen Myslivecké rady ČMMJ, ing. Ludvík Doubravský, předseda OMS Šumperk, ing. Jan Černý za Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, s.r.o., ing. Jaroslav Vaníček za Sellier a Bellot a Mgr. Jarmila Vaníčková za KPK ČMMJ Praha.
Všichni účastníci si odnesli spoustu hodnotných cen od sponzorů, a že jich nebylo málo. Všem sponzorům chci poděkovat za jejich dary a za to, že jim není lhostejná práce s mladou krví a uvědomují si, že právě v těchto mladých je naděje pro naši myslivost.

tabulka.jpg

Po slavnostním vyhlášení a nezbytném focení přišlo pro účastníky překvapení v podobě střelby na laserové brokové střelnici. Za toto úžasné oživení závěrečného dne děkuji manželům Fojtovým, kteří se střelnicí přijeli a umožnili dětem tento nevšední zážitek.
Na poslední večer jsme pro děti připravili rozlučkový táborák, ale ještě před ním jsme vyhlásili výsledky celotáborové soutěže, ze kterého si vítězný oddíl odnesl lovecké nože, ale i ostatní oddíly neodešly s prázdnou.
Za bezproblémový průběh letošního národního finále musím poděkovat celému týmu vedoucích a praktikantů, kteří byli ochotni se ve svém volnu dětem věnovat. O to víc jsem rád, že se mezi nimi objevily úplně nové tváře a že všichni vše zvládli na výbornou. Jmenovitě to byli Ondřej Boháč, Marie Kunčarová, Michal Beran, Žaneta Horváthová, Ivana Henzlová, Petra Matoušková, Barbora Kloudová, Tomáš Chmelík, Jan Čermák a Veronika Zigáčková. Velký dík patří i nové zástupkyni a zdravotnici Pavle Palčíkové, která se nejen skvěle starala o bolístky dětí i vedoucích, ale přinesla i spoustu nových aktivit do táborového dění.
Velmi oceňuji a děkuji za spolupráci s Arcibiskupskými lesy a statky Olomouc, s.r.o., jejichž zaměstnanci, i přes značné pracovní vytížení, zajišťovali večerní čekané, ale i třeba dřevo na táboření. Vrcholem bylo ulovení srnce, po kterém bylo možné soutěžícím ukázat vše, co je s ulovením zvěře spojené. Od tradičních poct, předání úlomku úspěšnému lovci, až po vyvržení a připravení zvěře k dalšímu zužitkování.
Děkuji také všem z areálu v Bozeňově, kteří se starali o to, aby byly naše žaludky vždy plné a vycházeli nám vstříc při plnění náročného plánu soustředění.
Doufám, že si všichni účastníci odnesli spoustu zážitků a poznatků, poznali nové kamarády třeba na celý život a budu se těšit, že se budeme potkávat v dalších letech, ať už na Zlaté srnčí trofeji, nebo za nějakou dobu na nejrůznějších mysliveckých akcích.
 Martin ZÁVIŠKA
 hlavní vedoucí
vychází v 6:02 a zapadá v 20:01 vychází v **:** a zapadá v 15:12 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...